S nadšením pre vašich miláčikov.
10 najlepších terapeutických psov a ich poslanie

10 najlepších terapeutických psov a ich poslanie

4 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ako pomáhajú terapeutické psy?

Terapeutické psy sú vycvičené na poskytovanie podpory a útechy v nemocniciach, domovoch dôchodcov a podobných zariadeniach, no môžu navštevovať aj súkromné obydlia. Ich hlavná úloha sa líši od úlohy služobných psov, alebo psov poskytujúcich emocionálnu podporu. Pomáhajú ľuďom, ktorí zápasia s rôznymi ochoreniami vrátane úzkosti, demencie, vysokého krvného tlaku, alebo posttraumatickej stresovej poruchy.

Aký je najlepší terapeutický pes?

Terapeutické psy vynikajú v poslušnosti, ľahko sa prispôsobujú novému prostrediu a dokážu rýchlo rozpoznať zmeny v správaní človeka, alebo jeho okolia. Sú to tie najjemnejšie, najpokojnejšie a najpriateľskejšie štvornohé tvory v ríši psov. Zvládnu nielen jednoduché „pusti", ale aj tie najzložitejšie povely.

Najlepšie terapeutické psy:

  1. Zlatý retríver

Obľúbený zlatý retríver je úžasný spoločník, ktorého často nájdete v nemocniciach a domovoch dôchodcov, kde poskytuje útechu a podporu. Je to jedno z najinteligentnejších a najjemnejších psích plemien. A ak ste sa niekedy pokúšali naučiť zlatého retrívera jeden alebo dva povely, viete, ako rýchlo sa naučia vykonávať takmer všetky triky. Sú to partneri s veľkým srdcom a obrovskou láskou k ľuďom, takže pri správnom výcviku môžu byť jednými z najlepších terapeutických psov, najmä keď sa od nich vyžaduje fyzická podpora.

  1. Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je ďalšie úžasné plemeno psa, ktoré možno vycvičiť na poskytovanie podpory ľuďom v núdzi. Najčastejšie ich uvidíte ako spoľahlivých partnerov v policajných službách, no rovnako dobre dokážu poskytovať emocionálnu útechu a podporu v role terapeutického psa. Sú ostražité, ochranárske a veľmi dobre vnímajú svoje okolie, čo znamená, že dokážu zachytiť tie najmenšie zmeny a rýchlo konať na základe ich výcviku.

  1. Francúzsky buldog

Francúzske buldočky milujú ľudskú spoločnosť a nesmierne radi sa túlia. Zvyčajne majú pohodovú povahu, ktorú príjemne dopĺňa ich schopnosť zapadnúť na akékoľvek miesto. Ak k tomu pridáme ich schopnosť vycítiť zmeny nálad alebo správania svojich majiteľov, je jasné, že pri správnom výcviku môžu patriť medzi najlepšie plemená na prácu terapeutických psov.

  1. Bišónik

Ďalším obľúbeným plemenom terapeutických psov je očarujúci bišónik. Po správnom výcviku sú tieto malé psy vhodné všade tam, kde sú potrebné: v domovoch dôchodcov, nemocniciach, školách, alebo hospicoch. Ich zvyčajne hravá a pohodová povaha z nich robí malé klbká radosti v terapeutickom prostredí. Bonusom je navyše to, že toto plemeno psov takmer vôbec nepĺzne.

  1. Jorkšírsky teriér

Jorkšírský teriér je rád v blízkosti svojich rodinných príslušníkov a urobí čokoľvek, aby urobil svojim majiteľom radosť. Preto sa pri správnom výcviku môžu stať skutočne vynikajúcimi terapeutickými psami. Vďaka ich malému vzrastu sú vhodné na výcvik v akomkoľvek terapeutickom odvetví. Jorkšírske teriéry sú často vycvičené na podávanie liekov, alebo sú schopné privolať lekársku pomoc.

  1. Pomeranian

Intuitívny pomeranian je skvelým spoločníkom. Vyzerá ako chlpaté klbko stvorené na nekonečné maznanie a má jemnú a láskavú povahu. Sú to však aj hravé a zábavu milujúce psy, ktoré sú pripravené vyčariť úsmev na tvári komukoľvek. Obzvlášť skvelými spoločníkmi môžu byť pre pacientov pripútaných na lôžko. Niet divu, že sú z nich skvelé terapeutické psy.

  1. Bígl

Bígly milujú byť stredobodom pozornosti v každej miestnosti, v ktorej sa ocitnú. Čím väčšia miestnosť a čím viac ľudí, tým lepšie. Skutočný úspech majú vtedy, keď ich podporu potrebuje väčšia skupina ľudí. Preto sú ich schopnosti najviac potrebné v školách a domovoch dôchodcov. Bígly sú však známe tým, že majú vlastnú hlavu, a nie vždy poslúchajú na povel. Ak teda stretnete niektorého z nich, ktorý pracuje ako terapeutický pes, vedzte, že je to skutočne výnimočný pes.

  1. Labradorský retríver

Hoci sa labradorské retrívery často cvičia na iné účely, majú všetky vlastnosti skvelých terapeutických psov. Rýchlo sa učia, sú poslušné a patria medzi najpriateľskejšie domáce zvieratá. To je mnoho dôvodov, prečo sa s nimi môžete stretnúť nielen ako so služobnými psami, ale často aj ako s terapeutickými psami, alebo psami emocionálnej podpory.

  1. Pudel

Pudel, ktorý je veľmi učenlivý a dokáže vnímať emócie, je ďalším top kandidátom na prácu terapeutického psa. Ide o plemeno, ktoré sa vyskytuje v rôznych veľkostiach, takže bude pravdepodobne vždy pripravený na úlohu bez ohľadu na prostredie, alebo prácu. Ide o ďalšie plemeno, ktoré nepĺzne, vďaka čomu je ešte obľúbenejšie.

  1. Maltézsky psík

Maltézsky psík je prenosný, prispôsobivý, veľmi priateľský a dokáže vám celé hodiny sedieť na kolenách. Miluje ľudskú pozornosť a dá sa ľahko naučiť plniť širokú škálu povelov. Ich milá a jemná povaha z nich robí ideálneho spoločníka pre ťažko pohyblivých ľudí. Či už sú potrebné v nemocniciach, školách, alebo v oblastiach postihnutých katastrofou, tieto štvornohé klbká odvedú skvelú prácu a poskytnú potrebný komfort.