Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako si adoptovať psíka
Ako si vybrať to správne šteňa

Ako si vybrať to správne šteňa

8 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Je skvelé, že dokážete šteniatku poskytnúť pokojný a láskyplný domov. Keď si vyberiete plemeno, ktoré najlepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu, ďalším krokom je nájsť kvalitný útulok alebo zodpovedného chovateľa, od ktorého si môžete vybrať vhodné šteňa.

Krok za krokom

Najprv si musíte premyslieť, o aké plemeno máte záujem. Ľahko sa môžete nechať očariť psím pohľadom veľkých hnedých očí, alebo roztomilým šantením huňatého šteniatka, no je dôležité uvedomiť si, že zaobstaranie psa je dlhodobý záväzok. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa vy a váš nový štvornohý priateľ k sebe hodili.

Váš pes by sa mal hodiť nielen k vášmu životnému štýlu, ale mal by dobre zapadnúť aj do prostredia, v ktorom žijete. Ak napríklad bývate v menšom dome s malou záhradou, bude pre vás vhodnejší menší pes.

Okrem výberu správneho plemena musíte tiež premýšľať nad tým, či si chcete zaobstarať šteniatko, alebo dospelého psa. S výcvikom šteňaťa sú spojené desiatky hodín práce, takže ak nemáte dostatok času na výchovu neposedného šteňaťa, možno by ste mali pouvažovať, či nie je lepšie zaobstarať si dospelého psa.

Ak už viete, že chcete šteniatko, vstupujete do vzrušujúcej fázy hľadania nového chlpatého priateľa!

Ako postupovať pri kúpe šteniatka od chovateľa

Jedným zo spôsobov, ako získať šteniatko, je kúpiť ho od chovateľa alebo priamo od majiteľa. Všetky informácie o tom, ako získať čistokrvné šteniatko, nájdete napríklad na webovej stránke Slovenskej kynologickej jednoty. Kluby a združenia chovateľov sú taktiež spoľahlivým zdrojom informácií o dôveryhodných chovateľoch.

Aj keď je šteňa nesmierne roztomilé, nikdy ho nekupujte v obchode so zvieratami, na internete (bez predchádzajúceho stretnutia s predajcom), alebo za iných okolností, kedy nie ste oboznámený s jeho históriou! Takéto šteniatka môžu pochádzať z odchovní šteniat (tzv. množiarní) alebo, čo je ešte horšie, môžu byť ukradnuté.

Ak uvažujete o kúpe šteniatka od chovateľa, skvelou príležitosťou na stretnutie s chovateľmi a majiteľmi psov je návšteva výstavy psov, kde sa dozviete viac o plemene, o ktoré máte záujem.

Čo sa opýtať chovateľa pri kúpe šteniatka

Skôr ako pôjdete osobne navštíviť chovateľa, kontaktujte ho telefonicky. Zodpovední chovatelia psov s vami radi prediskutujú všetky možné veci týkajúce sa konkrétneho vrhu. Nižšie uvádzame niekoľko otázok, ktoré by ste mohli chovateľovi položiť:

 • Koľko vrhov porodila sučka a koľko vrhov odchováva ročne? Zodpovední chovatelia odchovajú len jeden vrh na suku ročne.
 • Ako prebiehala gravidita suky? Mala sučka nejaké komplikácie?
 • Mala matka alebo otec šteniatka nejaké zdravotné problémy? Pýtajte sa najmä na stav bedrových a lakťových kĺbov a prípadné problémy so zrakom.
 • Sú psy testované na genetické poruchy špecifické pre plemeno? Ak chcete vedieť, či pre dané plemeno existujú podobné testy, mali by ste si problematiku preštudovať ešte pred stretnutím s chovateľom.
 • Je možné vidieť otca šteniatka? Ak to nie je možné, trvajte na tom, že chcete vidieť matku.
 • V akom prostredí je vrh šteniat odchovaný? Ak šteňa vyrastá v rušnej domácnosti s inými zvieratami, deťmi a mnohými návštevníkmi, bude socializované lepšie ako šteňa z pokojného domova, či útulku.
 • Bude šteniatko označené mikročipom? Mikročipy sú na území Slovenska povinné.
 • Budú šteniatka pred odovzdaním očkované, odčervené a ošetrené proti blchám? Zodpovední chovatelia zabezpečia, aby boli očkovania atď. vykonané v útlom veku.
 • Ak hľadáte čistokrvné šteňa, overte si, či je zapísané v plemennej knihe, ktorú nájdete na webovej stránke Slovenskej kynologickej jednoty. Nájdete tam aj zoznam chovných staníc, z ktorých si môžete kúpiť čistokrvné šteňa.
 • Venuje sa chovateľ výlučne chovu psov, alebo s nimi chodí aj na výstavy, pracuje s nimi, alebo sa s nimi zúčastňuje na súťažiach?
 • Ako dlho sa venuje chovu? Skúsení chovatelia majú viac vedomostí o plemene, ktoré chovajú.
 • Chová viac ako jedno plemeno psov? Zdá sa, že chovatelia, ktorí sa zaoberajú chovom viac ako jedného plemena, majú viac komerčných zámerov, v horšom prípade sú to tzv. mlyny na šteňatá.
 • Akú následnú pomoc chovateľ ponúka? Zodpovední chovatelia zvyčajne ponúkajú poradenstvo a podporu vrátane písomných materiálov o starostlivosti o šteniatka. Renomovaní chovatelia zvyčajne ponúkajú majiteľom pomoc počas celého života psa.
 • Ponúka chovateľ prijatie šteňaťa/psa späť, ak sa kedykoľvek počas života zvieraťa vyskytnú závažné problémy (napr. zdravotné problémy, alebo problémy so správaním)?
 • Sú šteniatka poistené?

Ak chovateľ nie je schopný, alebo ochotný odpovedať na väčšinu vašich otázok, dobre si rozmyslite, či si od neho naozaj chcete kúpiť šteňa.

Pri rozhovore s chovateľom by vás nemalo zaskočiť, ak vám aj on položí množstvo otázok. Naopak, svedčí to o tom, že chovateľ má skutočný záujem poskytnúť svojim šteniatkam čo najlepší domov. Jednoducho sa chce uistiť, že sa o šteniatko dokážete postarať, a že váš domov vyhovuje typu psa, o ktorého máte záujem.

Ak ste po rozhovore s chovateľom so všetkým spokojný a dostali ste odpovede na všetky dôležité otázky, je čas pozrieť si celý vrh a v ideálnom prípade si vybrať svoje vysnívané šteniatko. Existuje niekoľko vecí, na ktoré sa treba pri pohľade na vrh zamerať:

 • Všímajte si prostredie, v ktorom sú šteniatka vychovávané. Je čisté a suché? Má matka so šteniatkami oddelené miesto? Na jednom mieste by nemalo byť príliš veľa psov.
 • Pozrite sa na všetky psy žijúce v danom prostredí. Sú zdravé, šťastné a priateľské? Myslíte si, že sa v prítomnosti svojho chovateľa cítia dobre? Chovateľ by sa mal ku všetkým psom správať s rešpektom.
 • Skôr ako si vyberiete šteniatko, pozrite sa na matku a ostatných súrodencov - zodpovedný chovateľ vám to rád umožní. Je prirodzené, že matka je pri prehliadke vrhu opatrná. Mala by sa javiť ostražitá, no nie nervózna alebo agresívna. Ak sú šteniatka dostatočne staré, môžete si ich podržať – najprv si však vyžiadajte súhlas chovateľa.
 • Venujte pozornosť veľkosti a temperamentu matky – tieto vlastnosti môžu v budúcnosti ovplyvniť vzhľad a temperament vášho psa.
 • Pýtajte sa na temperament, zdravie (vrátane prípadných genetických alebo zdravotných testov) a rodokmeň otca. Rodokmeň (línia pôvodu) by mal zahŕňať približne päť predchádzajúcich generácií. Otec pravdepodobne nebude prítomný, pretože väčšina chovných samcov sa používa na krytie. Chovateľ by vám však mohol ukázať jeho fotografiu.

Výber šteniatka

Kúpa psa je veľmi vzrušujúca a pravdepodobne sa už neviete dočkať, kedy si pôjdete vybrať svoj vysnívaný prírastok do rodiny. Keď sa idete prvýkrát pozrieť k chovateľovi na vrh šteniat, z ktorého si budete vyberať, šteniatka budú mať približne 6 týždňov. Keď prvýkrát uvidíte vrh, vopred si môžete vybrať svoje budúce šteniatko!

Ak je to možné, navštevujte chovateľa pravidelne, aby si na vás šteniatko začalo zvykať. Môžete so sebou vziať aj členov svojej rodiny, aby si šteniatko zvyklo aj na nich. Zaobstaranie šteniatka je predsa záväzok pre celú rodinu! Príliš veľa nových tvárí môže byť pre malé šteňa stresujúcim zážitkom, preto nechoďte všetci naraz. U chovateľa môžete nechať kúsok oblečenia, aby si šteňa začalo zvykať na váš pach.

Aké vlastnosti by ste mali hľadať u šteniatka

Do šiesteho týždňa veku by sa šteňa malo začať zaujímať o vonkajší svet vrátane vás. Bude oňuchávať vaše ruky a skúmať všetky veci okolo seba. Šteniatka budú veľmi hravé a takmer určite budú nezbedné!

Majte na pamäti, že najmenšie šteniatka vo vrhu môžu mať zdravotné problémy, a že nervózne, príliš plaché alebo príliš poplašené šteniatka si budú vyžadovať intenzívnejší výcvik a socializáciu.

Šteňatá by mali byť bacuľaté, ale nie obézne. Nemali by mať na tele žiadne hrče, či hrbolčeky. Dokonalé šteňa má jasné oči, čisté uši a čistý zadok. Srsť by mala byť mäkká a čistá, bez lysín a rán; šteňa by sa nemalo škrabať.

Šteniatko, ktoré sa vám páči, položte na zem. Malo by okamžite prejaviť záujem o veci okolo seba. Zatlieskajte rukami, alebo vydajte zvuk a sledujte, či naň šteňa reaguje. Poruchy sluchu sú častejšie u niektorých plemien (napr. u dalmatíncov, alebo iných bielych plemien), preto sa uistite, že šteňa reaguje na počuteľné a nečakané zvuky.

Kedy si môžete vziať šteňa domov?

Je veľmi dôležité, aby šteňatá trávili veľa času so svojou matkou a súrodencami. Pri interakcii s matkou a súrodencami sa učia typickému správaniu psov a prechádzajú procesom socializácie.

Vo všeobecnosti by ste si mali šteňa vyzdvihnúť približne vo veku 8 týždňov (pri niektorých plemenách o niečo neskôr). Skoršie odlúčenie od matky sa neodporúča  a navyše to môže byť znakom toho, že chovateľ nedodržiava dobré chovateľské zásady. Niektoré poisťovne tiež neuznávajú poistku, ak pes opustí chovateľa pred 8. týždňom života.

Chovatelia niekedy požadujú, aby si majiteľ vyzdvihol šteňa po absolvovaní všetkých očkovaní, t. j. vo veku 12 týždňov. V takom prípade sa uistite, že šteniatko má v dome chovateľa dostatok podnetov, a že bude počas tohto dôležitého obdobia dostatočne socializované.

Vek, v ktorom si šteniatko vezmete domov, ovplyvní to, aké očkovania šteniatko doteraz absolvovalo. Chovateľ vám poskytne očkovací preukaz šteniatka (vrátane dokladu o odčervení a inej liečbe).

Ak vás chovateľ požiada, aby ste si šteniatko vyzdvihli neskôr ako 8-12 týždňov po narodení, má na to dôvod – opýtajte sa ho naň.

Nakoniec sa uistite, že viete, akú stravu šteňa dostávalo u chovateľa, a aký bol jeho režim kŕmenia. Aspoň spočiatku by malo byť šteňa kŕmené rovnakou stravou ako u chovateľa – ľahšie si tak zvykne na nový domov.

Ako postupovať, ak si chcem adoptovať šteniatko z útulku

Nezabúdajte na to, že šteňa si môžete zaobstarať aj inak, ako kúpou od chovateľa. Na svete je veľa šteniatok, ktoré boli z rôznych dôvodov opustené, a ktoré potrebujú nový domov a láskyplnú starostlivosť. Preto sa môžete rozhodnúť pre šteniatko z útulku, alebo záchrannej stanice.

Kvalitné útulky majú čisté a útulné búdy vybavené izolovaným a chráneným priestorom na spanie, hračkami a dostatočne veľkým výbehom na cvičenie psov. Zamestnanci renomovaných útulkov trávia so šteniatkami veľa času, aby sa uistili, že sú dobre socializované a správajú sa priateľsky k svojej novej rodine. Ak si psa zaobstarávate prvýkrát, zamestnanci útulku by vám mali vedieť poradiť, ako na to.

Veterinári vo vašom okolí, alebo pracovníci útulku vám radi poskytnú viac informácií o tom, ako si zaobstarať šteniatko z útulku.

Či už ste si šteniatko zaobstarali z útulku alebo od chovateľa, môžete sa tešiť na mnohé spoločné dobrodružstvá!