S nadšením pre vašich miláčikov.
Pes a nadváha

Pes a problémy s nadváhou | Purina

3 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Rovnako ako my ľudia, aj psy môžu pribrať, najmä ak začnú starnúť, alebo sa stanú menej aktívnymi.

Má váš pes nadváhu?

Pri pravidelných kontrolách u veterinára ľahko zistíte, či má váš pes nadváhu. Menšie psy sa však dajú ľahko odvážiť aj doma na osobnej váhe. Najprv sa odvážte sami, potom vezmite svojho psa na ruky a odvážte sa spolu. Odpočítaním vlastnej od celkovej hmotnosti zistíte hmotnosť psa. Pri väčších psoch je tento postup náročnejší, preto môže byť lepšie nechať psa odvážiť veterinárom.

Nízkokalorické krmivá

Ak má váš pes nadváhu, môžete vyskúšať jedno z našich špeciálnych nízkokalorických („Light") krmív. Nízkokalorické krmivá obsahujú menej tuku ako štandardné krmivá pre psov, no sú obohatené o základné živiny, ktoré váš pes dostane v dostatočnom množstve aj pri redukčnej diéte. Ak v súčasnosti podávate svojmu psovi zo zdravotných dôvodov špeciálne krmivo, alebo krmivo, ktoré prospieva jeho citlivému tráveniu, poraďte sa pred zmenou stravy so svojím veterinárom.

Keď pes opäť nadobudne optimálnu telesnú kondíciu, mierne mu upravte kŕmnu dávku, aby sa stabilizovala jeho hmotnosť – pes by už nemal ďalej chudnúť. Naďalej pravidelne sledujte telesnú kondíciu psa, aby bol dlhodobo šťastný a zdravý.

Buďte trpezlivý

Skôr, ako podniknete akékoľvek kroky na to, aby váš pes schudol, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom. Telesná hmotnosť vždy úzko súvisí so zdravím. Veterinár vám pomôže navrhnúť individuálny režim chudnutia pre vášho psa, celý proces bude monitorovať a poskytne vám potrebnú podporu. Viaceré veterinárne ordinácie organizujú pravidelné poradenské stretnutia zamerané na psov s nadváhou. V rámci nich vám poradia, ako psa motivovať a ako zabezpečiť, aby chudol zdravým spôsobom.

Pes by mal chudnúť postupne –  v závislosti od toho, koľko váhy potrebuje schudnúť, to môže trvať niekoľko mesiacov, v niektorých prípadoch až rok. Ak pes schudne príliš rýchlo, čoskoro opäť priberie, preto by ste mali byť radšej trpezlivý.

Krmivá značky Purina pre psov s nadváhou a obezitou

Spoločnosť Purina ponúka niekoľko značkových nízkokalorických krmív pre psov s nadváhou. Tieto receptúry sú výsledkom nášho vedeckého výskumu v oblasti kvality, chuti a výživy, aby sme mohli ponúknuť krmivá pre programy kontrolovaného chudnutia. Kliknutím na ktorúkoľvek z týchto značiek sa dozviete ďalšie informácie.

Ako pomôcť svojmu psovi schudnúť

Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v strave vášho psa sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom, aby vám pomohol určiť, aká je optimálna hmotnosť vášho psa, a ako ju dosiahnuť. Optimálna hmotnosť väčších plemien sa pochopiteľne líši od hmotnosti extra malých plemien, preto si najprv musíte ujasniť, koľko by mal váš pes vážiť. Skôr, ako začnete bojovať s nadváhou svojho psa, ho musíte zvážiť a dôkladne vyšetriť to, či nemá nejaké ochorenie alebo zdravotný problém. Nadváha totiž nemusí byť len dôsledkom prejedania sa.

Ak chcete pomôcť svojmu psovi schudnúť, skúste mu dopriať viac pohybu (tréning, hra atď.), aby spálil viac kalórií a obmedzil príjem energie z potravy. Zvyšky zo stola a pochúťky majú často veľmi vysoký obsah kalórií, preto ich z jedálnička svojho psa úplne vyraďte. Toto opatrenie musia dodržiavať všetci členovia rodiny. Aj keď hlavným motívom porušenia tohto pravidla je láska k milovanému zvieraťu, stále je to podvádzanie.

Ak máte viac ako jedného psa, tak toho s nadváhou kŕmte oddelene, aby nedojedol zvyšky po ostatných. Pes bude menej hladný a nebude toľko žobrať o jedlo, ak mu rozdelíte dennú dávku jedla na menšie porcie a budete ho kŕmiť častejšie. V každom prípade si zapisujte, čo presne psovi dávate. Váš veterinár vám môže odporučiť, aby ste psovi dávali menšie porcie, alebo prešli na špeciálne nízkokalorické krmivo. Nikdy nenechávajte psa „hladovať" bez výslovných pokynov veterinára a nebráňte mu v prístupe ku krmivu.

Poraďte sa s veterinárnym lekárom

Ak váš pes napriek zvýšenej fyzickej aktivite a zníženému príjmu kalórií nestráca na váhe, opäť sa poraďte s veterinárom. Bude potrebné zistiť, či pes netrpí nejakým ochorením, ktoré spôsobuje priberanie. Veterinárny lekár vám tiež môže ponúknuť účasť na skupinovom programe kontrolovaného chudnutia. Veterinárni lekári, ktorí vedú tieto programy, pomáhajú majiteľom sledovať hmotnosť ich psa a poskytujú množstvo užitočných tipov a rád. Riadené chudnutie psov je dlhý a pomalý proces a kľúčom k úspechu je trpezlivosť.