Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako a čím kŕmiť dospelé mačky

Ako a čím kŕmiť dospelé mačky

10 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Akonáhle mačka dosiahne jeden rok veku, je potrebné začať uvažovať o zavedení pravidelného kŕmneho režimu. Z hravého mačiatka sa stáva dospelá mačka, ktorá potrebuje prísun tých správnych živín, vďaka ktorým bude zdravá a spokojná.

Aké sú možnosti?

Môže sa zdať, že pre mačky je dnes k dispozícii nepreberné množstvo krmív, takže je na mieste otázka, ktoré z nich bude pre vašu mačku najlepšie. Dobrou správou je, že správne krmivo nakoniec vždy nájdete bez ohľadu na denný režim, fyzickú kondíciu alebo vek vašej mačky.

Pokiaľ je mačka zdravá, je iba na vás, či jej budete dávať suché alebo vlhké krmivo (záleží samozrejme tiež na tom, čomu bude dávať prednosť ona sama!).

Suché krmivá

 • Suché krmivá sa lepšie odmeriavajú a používajú a majú dlhšiu trvanlivosť ako vlhké krmivá po otvorení.
 • Suché krmivá tiež prospievajú zubom. Mačka bude granule usilovnejšie žuť a bude jesť dlhšiu dobu.
 • Mačky radšej suché krmivo chrumkajú a všeobecne im nechutia granule namočené vo vode.

Vlhké krmivá

 • Niektoré mačky dávajú prednosť vlhkým krmivám kvôli ich vôni a textúre. Vlhké krmivo je k dispozícii vo veľmi praktických kapsičkách a vaničkách obsahujúcich jednu porciu, takže mačka má zakaždým čerstvý prídel krmiva, ktorý sa ľahko podáva.
 • Mačka tiež na posedenie zje viac krmiva a bude menej piť.

Majitelia svojim mačkám niekedy podávajú zmes suchého a vlhkého krmiva – niektoré mačky dávajú prednosť vlhkému krmivu ráno a cez deň si rady zájdu do misky na pár suchých granúl. Vyskúšajte oboje a zistite, čomu dá vaša mačka prednosť.

Sortiment krmív pre dospelé mačky

Purina vyrába niekoľko najpredávanejších suchých a vlhkých krmív pre dospelé mačky, ktoré sú vhodné pre všetky životné štádiá mačiek a všetky spôsoby ich života. Celý náš sortiment si môžete pozrieť tu: krmivá Purina® pre myčky.

 • Pokiaľ mačky trávia väčšinu času v byte, mohlo by im prospievať špeciálne krmivo, ktoré redukuje tvorbu zmotkov chlpov v žalúdku (bezoárov), alebo nízko-kalorické krmivo – u mačiek, ktoré takmer nechodia von, je totiž vyššie riziko priberania na váhe.
 • Vykastrovaným zvieratám pravdepodobne bude vyhovovať špeciálne krmivo pre kastrované mačky, ktoré pomáha udržiavať dobrý zdravotný stav močového traktu.
 • Mierne upravenú stravu potrebujú aj staršie mačky, gravidné mačky a mačky trpiace obezitou alebo nadváhou.

Pokiaľ má vaša mačka špeciálne nutričné nároky alebo si nie ste istí, akú stravu by ste jej mali dávať, poraďte sa s veterinárom.

Ako mačky kŕmiť

Keďže sa mačky rady držia svojich zvykov, bude pre všetkých najlepšie, keď si čo najrýchlejšie navykne na pravidelné rutinné postupy, a to akonáhle dospeje do veku, kedy môže prejsť na krmivo pre dospelé mačky. Mačky sú od prírody nastavené tak, že jedia málo a často – v ideálnom prípade by ste ich mali kŕmiť niekoľkokrát denne. Pokiaľ vám to váš životný štýl nedovoľuje alebo sa rozhodnete podávať mačke vlhké krmivo, mali by jej stačiť dve porcie denne.

Najlepšie je dávať krmivo mačke každý deň na rovnakom mieste, v rovnakom čase a v pokojnej časti bytu, kde ju nič neruší. Misky musia byť v dostatočnej vzdialenosti od mačacieho záchodu.

Vyberte miesto s povrchom, ktorý sa ľahko čistí, alebo používajte podložku na kŕmenie mačiek. Miska na kŕmenie musí byť vždy čistá a pokiaľ možno keramická alebo kovová. Niektorým mačkám môže vyhovovať plytká miska alebo tanierik – týmto spôsobom je tiež možné spomaliť kŕmenie u zvierat, ktoré príliš hltajú!

Pokiaľ máte viac mačiek, musia byť ich misky v dostatočnej vzdialenosti od seba, aby pri kŕmení nedochádzalo ku konfliktom. Pokiaľ spolu mačky trvalo nevychádzajú, je možné ich kŕmiť úplne oddelene, aby by mali pri kŕmení kľud.

Podávanie a uchovávanie krmiva

Vlhké krmivo pre dospelé mačky (konzervy/vaničky/kapsičky) by malo mať pri podávaní izbovú teplotu – lepšie vonia a je stráviteľnejšie. To znamená vytiahnuť krmivo približne hodinu pred podávaním z chladničky. Krmivo môžete napríklad vložiť na pár sekúnd do mikrovlnnej rúry, nesmie však byť po ohriatí horúce.

Vlhké krmivo sa rýchlo kazí, takže ho nikdy nenechávajte len tak stáť. Vlhké krmivo po otvorení neuchovávajte dlhšie ako 24 hodín, a to ani v chladničke.

Naopak suché krmivo sa pri izbovej teplote nepokazí. Uchovávajte ich v čistom a suchom prostredí, najlepšie vo vzduchotesnej nádobe alebo uzatvárateľnej krabici, aby zostalo chutné a uchovalo si pôvodnú arómu.

Koľko krmiva by mali mačky dostávať

Množstvo krmiva, ktoré by mala mačka dostávať, záleží na konkrétnom plemene, spôsobe života a fyzickej kondícii mačky. Každá mačka je iná. V každom prípade platí, že mačka musí dostávať toľko krmiva, aby zostala zdravá a štíhla.

Ak si nie ste istí, koľko krmiva mačke dávať, preštudujte si pokyny na obale, kde nájdete QR kalkulačku dennej dávky krmiva alebo sa obráťte na odborníkov na starostlivosť o zvieratá z tímu Purina PetCare.

Telesnú kondíciu mačky môžete vyhodnotiť sami tak, že jej rukami pomaly prejdete po bokoch a bruchu. U mačky s optimálnou váhou by ste mali ľahko nahmatať rebrá, ktoré nie sú pokryté hrubšou vrstvou tuku (rebrá by však nemali byť vidieť). Pri pohľade zhora by mal byť zreteľne viditeľný pás za rebrami. Pri chôdzi by sa mačke nemali na bokoch robiť záhyby.

Ak máte pocit, že mačka má nadváhu alebo je dokonca obézna, obráťte sa na veterinára, ktorý vám pomôže zostaviť vhodný jedálniček a denný režim, vďaka ktorému mačka zase získa optimálnu váhu.

Ako môžete mačke pomôcť, aby si udržala optimálnu váhu

Ak sa vám zdá, že vaša mačka potrebuje schudnúť, a veterinár vám tento dojem potvrdí, budete musieť vykonať niekoľko opatrení, aby ste mačke pomohli dosiahnuť optimálnu váhu. Mačka však nesmie byť ochudobnená o nevyhnutné živiny. Ak máte viac mačiek, kŕmte mačku s nadváhou oddelene, aby po ostatných nedojedala zvyšky. Váha sa stráži ľahšie, pokiaľ denný prídel krmiva rozdelíte na menšie porcie, ktoré budete mačke podávať častejšie. V každom prípade si zaznamenávajte, čo a v akom množstve mačke dávate.

Samotná diéta však nestačí - pri chudnutí je rovnako dôležitý denný režim mačky. Pokiaľ vaša mačka žije iba v byte alebo nemá rada fyzickú aktivitu, skúste ju k pohybu a aktivite motivovať pomocou rôznych hračiek. Kalórie spáli napríklad pri naháňaní „návnady“ na povrázku a pod.

Ak máte dojem, že mačka má nadváhu, môžete jej začať dávať špeciálne „light“ krmivo, ktoré obsahuje menej kalórií, takže nie je nutné znižovať jednotlivé porcie. Tieto krmivá obsahujú všetky potrebné živiny, sú len menej kalorické. Mačka teda bude naďalej dostávať všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebuje. Pomôcť môžu niektoré nízko-kalorické receptúry spoločnosti Purina:

Mačka by mala chudnúť pozvoľna a plynule – rýchly úbytok váhy môže byť zdraviu škodlivý. Návrat k optimálnej váhe môže trvať mesiace, takže to chce predovšetkým trpezlivosť!

Veterinár vám pravdepodobne navrhne obmedziť veľkosť porcií alebo prejsť na nízko-kalorické krmivo. Bez výslovného pokynu veterinára však mačku nikdy nenechávajte "hladovať" a nebráňte jej v prístupe ku krmivu.

Vyberavé mačky

Ak vaša mačka ohŕňa nos nad krmivom, ktoré jej dávate, tak vedzte, že podobnú skúsenosť má veľké množstvo majiteľov mačiek! Mnoho mačiek má svoje obľúbené textúry a príchute a môže stratiť záujem, pokiaľ sa niečo zmení. Pokiaľ mačka náhle začne odmietať krmivo alebo nechce vôbec jesť, obráťte sa na veterinára. Mohlo by ísť o príznak základnej choroby. Maškrtnú mačku môžete prinútiť k jedlu nasledujúcimi spôsobmi:

 • Posuňte kŕmenie na dobu, keď sú už ostatní členovia domácnosti po jedle, a krmivo mačke podávajte na pokojnom mieste bez hluku a stresujúcich faktorov. Skúste zameniť vlhké krmivo za suché alebo použiť inú príchuť.
 • Miska na kŕmenie musí byť čistá – zaschnuté zvyšky krmiva môžu mačku odpudzovať. Skúste dávať mačke krmivo do plytkej misky alebo na tanierik.
 • Suché krmivo absorbuje vlhkosť a najmä v teplom počasí sa môže kaziť – pokiaľ mačku kŕmite suchým krmivom, skúste kúpiť čerstvé balenie granúl.
 • Vlhké krmivo by malo mať pri podávaní izbovú teplotu, aby mačke lepšie voňalo. Porciu vlhkého krmiva môžete vložiť na pár sekúnd do mikrovlnnej rúry, nesmie však byť po ohriatí horúce.
 • Mačky, ktoré chodia von, môžu sem tam niečo neplánovane zjesť vonku, takže jednoducho len nemávajú hlad. To platí najmä v horúcom letnom počasí.

Maškrty a výživy

 • Receptúry kompletných krmív, ktoré sú hlavnou súčasťou jedálnička, sú navrhnuté tak, aby ste mačke už nemuseli dávať žiadne doplnky stravy, ktoré by uspokojovali jej nutričné nároky. Niektoré maškrty, výživy a chuťovky vyrobené výhradne z mäsa/rýb však nie sú samé o sebe nutrične vyvážené. Podávanie maškrty a chuťoviek v rozumnej miere je v poriadku. Zároveň však treba mierne znížiť dávku hlavného krmiva a v žiadnom prípade mačku neprekrmovať! Pravidlom je, že maškrty by nemali predstavovať viac ako 15 % denného prísunu kalórií.
 • Doma pripravované maškrty ako je čerstvé mäso alebo ryby by mali byť dôkladne uvarené bez prídavku soli. Je tiež potrebné z nich odstrániť kožu a všetky kosti. Pri maškrtách so špeciálnym zložením si na obale prečítajte pokyny, ako často a akým spôsobom ich podávať.
 • Ak mačka drží špeciálnu diétu, ktorú za účelom zníženia váhy alebo kvôli zdravotnému problému odporučil veterinár, môže byť podávanie maškrty úplne neprípustné. V záujme zdravia mačky sa preto veterinára opýtajte, čo jej smiete dávať.

Čo by mala mačka piť?

Na zabezpečenie dobrej kondície mačky je hydratácia organizmu rovnako dôležitá ako podávanie správnej stravy – to platí najmä v prípade, ak mačke dávate suché krmivo.

 • Mačka musí mať za všetkých okolností prístup k čistej pitnej vode – skúste položiť veľkú čistú misku vody na miesta, kde mačka rada odpočíva. Misku s vodou a misku s krmivom nedávajte na rovnaké miesto.
 • Ak máte dojem, že mačke na jej miske s vodou niečo vadí, skúste väčšiu misku. Niektoré mačky vyložene neznášajú, keď sa pri pití dotýkajú fúzy okrajov misky!
 • Mačka po odstave už nepotrebuje mlieko, takže ho nepoužívajte ako náhradu vody. Mačky v skutočnosti neznášajú mliečne cukry a pokiaľ ich strava obsahuje mlieko, môžu mať hnačku. Špeciálne "mlieko pre mačky" treba chápať ako potravu alebo maškrtu, nie ako nápoj.

Čo by ste mačke dávať nemali

Vieme, že je ťažké odolať pokušeniu dať mačke sem tam niečo dobré od stola – pre mnohých ľudí je to vyjadrenie náklonnosti voči ich štvornohému priateľovi. Potraviny, ktoré jeme my, však často obsahujú príliš veľa solí a kalórií a sú chudobné na esenciálne živiny, ktoré sú obsiahnuté v krmivách pre mačky. Ak mačka dostáva zvyšky zo stola, môže to narušiť vyváženosť jej stravy. Mačkám navyše veľmi škodí cibuľa v akejkoľvek forme, takže je lepšie neriskovať.

Prechod na iné krmivo pre mačky

Nutnosť upraviť zloženie stravy vašej mačky môže byť zapríčinená zmenou najrôznejších okolností. Už iba to, keď sa presťahujete z domu so záhradou do bytu bez záhrady znamená, že mačka bude mať menej pohybu a bude potrebovať menej kalórií! Mali by ste starostlivo sledovať zvyky vašej mačky pri kŕmení a jej telesnú kondíciu. Ak spozorujete nejaké zmeny alebo máte dojem, že by mačka mala zmeniť jedálniček, poraďte sa s veterinárom.

Ak veterinár súhlasí, že mačka by mala zmeniť stravu, bude potrebné to urobiť postupne. Náhla zmena diéty (napr. prechod z vlhkého na suché krmivo alebo zmena značky) by mohla mačke narušiť zažívanie.

 • Pridajte trochu nového krmiva do existujúceho krmiva a premiešajte ich.
 • Počas týždňa postupne zvyšujte podiel nového krmiva v zmesi, ktorú mačke dávate. Niektoré mačky potrebujú až dva týždne na to, aby úplne prešli z jedného krmiva na druhé, takže buďte trpezliví!
 • Pokiaľ je nutné stravu zmeniť zo zdravotných dôvodov, poraďte sa o najlepšom spôsobe a načasovaní zmeny diéty s veterinárom.
 • Pokiaľ mačka prechádza z vlhkého na suché krmivo, bude počas dňa potrebovať viac vody a možno sa bude k miske viackrát vracať a nezje celú porciu naraz.
 • Pri prechode zo suchého na vlhké krmivo je úplne normálne, že mačka pije menej vody a zje viac krmiva za kratšiu dobu, než tomu bolo predtým.
 • V suchých krmivách je obvykle viac energie ako vo vlhkých krmivách, takže pokiaľ bude mačka prechádzať na vlhké krmivo, musíte jej ho dať do misky o niečo viac, aby dostala rovnaký objem kalórií.

Mnoho suchých a mokrých krmív pre dospelé mačky spoločnosti Purina patrí medzi najpredávanejšie v Slovenskej republike, čo je dôsledkom vedeckovýskumných pokrokov, ktoré sme v poslednej dobe urobili v oblasti kvality, chuti a nutričných parametrov našich produktov. Preto vám (prípadne vašim mačkám) môžeme ponúkať širokú škálu receptúr a typov krmív, ktoré sú vhodné pre všetky životné štádiá mačiek a všetky spôsoby ich života.