Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Starostlivosť o mačiatko
Kŕmenie mačiatka

Ako kŕmiť vaše mačiatko

8 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Gratulujeme – vaša rodina sa rozrástla o roztomilého chlpáča! Keď sa už vaše mačiatko trochu udomácnilo, pravdepodobne ste začali premýšľať nad tým, ako zabezpečiť, aby z neho vyrástla zdravá a silná mačka.

Aké sú vaše možnosti?

V dnešnej dobe je k dispozícii obrovské množstvo krmív aj pre tie najmenšie mačiatka. Dobrou správou je to, že bez ohľadu na životný štýl, alebo fyzickú kondíciu vášho nového miláčika, mu bude krmivo pre mačiatka dokonale vyhovovať.

Krmivo pre mačiatka má vysoký obsah bielkovín nevyhnutných pre správny rast, a taktiež zvýšený obsah vápnika, horčíka, fosforu, zinku a železa pre silné kosti a zuby.

Pokiaľ je mačiatko zdravé, je len na vás, či mu budete dávať suché alebo mokré krmivo (samozrejme, záleží aj na tom, čo mačiatku viac vyhovuje).

Vyberte si spomedzi krmív z našej ponuky.

Suché krmivo

  • Suché krmivo sa ľahšie odmeriava, je jednoduchšie na podávanie a po otvorení má dlhšiu trvanlivosť v porovnaní s mokrým krmivom. Je tiež prospešné pre zuby, keďže vaše mačiatko bude suché krmivo žuť aktívnejšie, čo pomáha odstraňovať zubný povlak.
  • Menšie granule, ktoré tvoria väčšinu suchých krmív pre mačiatka, sa ľahšie žujú a prehĺtajú.
  • Ak používate suché krmivo, môžete mačiatku podávať presne také množstvo potravy, aké aktuálne potrebuje.

Mokré krmivo

  • Niektoré mačiatka uprednostňujú mokré krmivá, ktoré majú výraznejšiu vôňu a v porovnaní so suchými krmivami sú mäkšie.
  • Vlhké krmivo je dostupné vo veľmi praktických jednorazových kapsičkách a vaničkách, takže mačiatka majú vždy čerstvú zásobu krmiva, ktoré sa ľahko podáva.
  • Prostredníctvom mokrého krmiva mačka prijíma viac vody.

Mnohé zo suchých a mokrých krmív Purina pre mačiatka patria medzi najpredávanejšie krmivá v krajine, čo je výsledkom pokroku, ktorý sme v poslednom čase dosiahli v oblasti kvality, chuti a výživových parametrov našich výrobkov. Preto vám (a vašim mačkám) môžeme ponúknuť širokú škálu receptúr a typov krmív, ktoré sú vhodné pre všetky životné štádiá a životný štýl mačiek.

Ako kŕmiť mačiatka

Keďže sa mačky rady držia svojich zvykov, bude najlepšie, ak si mačiatka čo najrýchlejšie zvyknú na pravidelný režim.

Kŕmte mačiatko každý deň na rovnakom mieste, v rovnakom čase a v pokojnej časti bytu, kde nebude ničím rušené. Misky musia byť dostatočne vzdialené od mačacej toalety.

Vyberte miesto s povrchom, ktorý sa dá ľahko čistiť, alebo použite podložku na kŕmenie mačiatka. Miska na kŕmenie musí byť vždy čistá, pretože mačky sú vo svojej podstate veľmi vyberavé tvory. Niektorým mačiatkam môže vyhovovať plytká miska alebo tanier – to môže tiež spomaliť kŕmenie zvierat, ktoré jedia príliš hltavo.

Ak máte viac mačiatok, ich misky musia byť od seba dostatočne vzdialené, aby nedochádzalo ku konfliktom pri kŕmení. Ak spolu mačiatka nevychádzajú, je možné ich kŕmiť úplne oddelene, aby mali počas kŕmenia pokoj.

Ako prejsť na iné krmivo pre mačiatka

Tráviaci systém niektorých mačiatok je mimoriadne citlivý. Aby sa predišlo rôznym tráviacim problémom, neodporúčame obmieňať stravu mačiatka – resp. len v prípade, kedy je to absolútne nevyhnutné. Aby bol najnovší člen vašej rodiny zdravý, je najlepšie podávať mu rovnaké krmivo, aké dostal u chovateľa, alebo v útulku - samozrejme, pokiaľ je to nutrične vyvážená strava. Ak sa vaše mačiatko necíti dobre, zrazu začne odmietať potravu, alebo menej jesť, obráťte sa na svojho veterinára.

Ak veterinár navrhne zmenu krmiva, musíte ju vykonať postupne, aby ste nenarušili citlivé trávenie vášho mačiatka. Vyskúšajte nasledujúci postup:

  • Ponúkajte mačiatku nové aj doterajšie krmivo súčasne a nechajte ho ochutnať oboje.
  • Keď ich ochutná, primiešajte trochu nového do doterajšieho krmiva.
  • Počas nasledujúcich 7 až 10 dní zvyšujte podiel nového krmiva tak, aby na konci prechodného obdobia malo mačiatko v miske len nové krmivo. Postupujte pomaly, keďže v niektorých prípadoch môže prechod na nové krmivo trvať dlhšie.
  • Ak je potrebné zmeniť stravu zo zdravotných dôvodov, poraďte sa s veterinárnym lekárom o najlepšom spôsobe a načasovaní zmeny stravy.

Ak vaše mačiatko prechádza z mokrého na suché krmivo, majte na pamäti to, že bude viac žuť, bude potrebovať viac vody, môže sa k miske vracať viackrát a niekedy nezje celú porciu naraz. Suché krmivo má viac energetickej hodnoty ako mokré, takže ak mačiatko prejde na mokré krmivo, budete mu musieť do misky dať o niečo viac, aby prijalo rovnaké množstvo kalórií. Mačky všetkých vekových kategórií musia mať vždy k dispozícii dostatok čerstvej pitnej vody.

Kedy môžem začať dávať mačiatku krmivo pre dospelé mačky

Mačiatka môžu vo veku 6 až 8 mesiacov vyzerať ako dospelé, no po biologickej stránke to tak nie je. Ich kosti ešte stále silnejú a ich telo sa ešte stále zaokrúhľuje. Mačiatka by sa mali kŕmiť výživným krmivom približne do 12 mesiacov veku. Až potom môžu začať dostávať krmivo pre dospelé mačky. Viac informácií o kŕmení dospelých mačiek nájdete v týchto pokynoch.

Značky Purina pre mačiatka

Mnohé suché a mokré krmivá značky Purina patria medzi najpredávanejšie v krajine, čo je výsledkom pokroku, ktorý sme v poslednom čase dosiahli v oblasti kvality, chuti a výživových parametrov našich výrobkov. Preto vám (alebo vašim mačkám) môžeme ponúknuť širokú škálu receptúr a foriem krmív, ktoré sú vhodné pre všetky fázy života mačiek a pre ich rôzne životné štýly.