Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako si adoptovať mačku

Ako si adoptovať mačku

6 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Rozhodnutie adoptovať si mačku so sebou prináša hlboký pocit zadosťučinenia – vaša rodina sa rozrastie o nového člena a zvieraťu dáte šancu na šťastný život v novom domove.

 • Dospelá mačka, ktorú sa rozhodneme adoptovať, by už mala byť schopná dodržiavať základné pravidlá domáceho života, ako je napríklad chodenie na mačací záchod. Mala by mať tiež ustálené osobnostné vlastnosti a každodenné návyky. Adoptované mačky bývajú tiež pokojnejšie a uvoľnenejšie, no to závisí od plemena.
 • Renomované útulky zabezpečia, aby mačka pred adopciou absolvovala dôkladnú veterinárnu prehliadku, bola kastrovaná, očkovaná, zbavená parazitov a označená mikročipom.
 • V niektorých prípadoch poznajú záchranné stanice a útulky históriu mačiek, čo vám pomôže pri rozhodovaní sa, či sa konkrétne zviera hodí do vašej domácnosti, a či bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Útulok vám napríklad môže povedať, či sa mačka dobre znáša s deťmi a inými zvieratami, alebo či potrebuje nejakú špeciálnu starostlivosť.
 • Najlepšie útulky ponúkajú praktickú podporu a poradenstvo počas celého obdobia, kým s vami mačka žije. Ak vzťah s mačkou nebude fungovať, alebo sa zmení vaša životná situácia, môžu si zviera vziať späť.
 • Vzhľadom na veľký počet mačiek v útulkoch je takmer isté, že si vyberiete zviera, ktoré sa k vám výborne hodí. Vôbec nezáleží na tom, či ide o čistokrvnú, alebo zmiešanú mačku.
 • Tým, že si vezmete mačku domov, jej dávate šancu prežiť dlhý život v láskyplnom vzťahu s vami – a túto príležitosť si zaslúži každé zviera.

Pri obstarávaní akéhokoľvek domáceho zvieraťa je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov, a to ešte predtým, ako si svojho chlpatého priateľa prinesiete domov. To platí najmä pre adoptované mačky, pretože niektoré z nich už majú určité návyky, alebo si so sebou prinášajú určité (niekedy negatívne) skúsenosti z predchádzajúceho života.

 • V akom prostredí žijete? Ak žijete v byte bez vonkajšieho priestoru, ktorý by vaša mačka mohla preskúmavať, musíte si zaobstarať zviera, ktoré je na život v byte zvyknuté. Ak vaša mačka nie je zvyknutá na život v byte, aklimatizácia pre ňu bude náročná. Ak bývate v malom, útulnom byte, majte na pamäti, že stiesnené priestory mačkám nevyhovujú.
 • Ak nemáte veľa voľného času, môže byť pre vás vhodnejšia staršia mačka, ktorá je vďaka svojim predchádzajúcim skúsenostiam zvyčajne zvyknutá na život s ľuďmi, takže s ňou nemusíte tráviť toľko času ako s mačiatkami.
 • Bohužiaľ, niektoré mačky z útulkov majú za sebou veľmi ťažký život. Môžu preto trpieť zdravotnými problémami, alebo problémami so správaním, ktoré pramenia v ich minulosti. Vždy sa spýtajte pracovníkov útulku na minulosť mačky, ktorú si chcete vziať domov.
 • Ak bola mačka dlho v záchrannej stanici, útulku alebo má silne zakorenené problémy so správaním, môže trvať dlhšie, kým sa prispôsobí životu vo vašom domove. Pomôcť môže trochu trpezlivosti, alebo špeciálny výcvik.
 • Ak už máte domáce zviera, príchod novej mačky by ste mali starostlivo naplánovať a pripraviť. Tipy, ako sa s touto situáciou vysporiadať, nájdete v týchto pokynoch pre začlenenie mačky do domácnosti s viacerými zvieratami.
 • Náklady na starostlivosť o mačku sa môžu vyšplhať na pomerne vysokú sumu, keď zvážite náklady na poistenie, účty za veterinára, krmivo a ďalšie položky. Finančný aspekt je dôležitou súčasťou chovu domáceho zvieraťa. Ak má mačka dostávať dostatok lásky a kvalitnej starostlivosti, je potrebné vo vašom rozpočte vyčleniť primeranú sumu peňazí.
 • Na starostlivosť o domáce zviera si musíte nájsť dostatok času. Platí to najmä počas prvých dní po tom, ako si ho prinesiete domov. Vytvorí sa tak medzi vami krásne puto a mačka sa lepšie prispôsobí vašim každodenným rituálom.
 • Adopcia mačky je celoživotný záväzok. Predtým, ako si osvojíte mačku, si musíte byť svojím rozhodnutím absolútne istý.

Vybrať si správnu mačku znamená vybrať si to najlepšie pre vás, no aj pre vášho štvornohého priateľa. Viac informácií o tom, ako nájsť to správne riešenie, nájdete v týchto pokynoch na adopciu mačky.

Keď budete mať jasno v tom, aká mačka je pre vás vhodná, nezostane vám nič iné, len nájsť „tú pravú"!

V celej krajine existuje veľké množstvo rôznych charitatívnych organizácií, útulkov a chovných staníc, ktoré sa zaoberajú adopciou zvierat. Mnohé z nich možno nájsť na internete. Váš veterinárny lekár môže mať tiež zoznam mačiek, ktoré potrebujú nový domov. Existujú aj špeciálne výstavy pre útulkové mačky, o ktorých sa môžete dozvedieť od veterinárov vo vašom okolí.

Keď sa rozhodnete, odkiaľ si chcete adoptovať mačku, je potrebné navštíviť vybraný útulok, aby ste sa v ňom zorientovali a lepšie spoznali svoju potenciálnu novú mačku.

Kvalitné útulky majú čisté a útulné búdy vybavené izolovanými a chránenými miestami na spanie, čistými mačacími toaletami a hračkami. Zamestnanci sú priateľskí, starostliví, kompetentní a radi vám povedia všetko, čo o mačke vedia – odkiaľ pochádza, čo má rada a čo neznáša a aký typ domova je pre ňu vhodný (napr. či vychádza s deťmi a inými zvieratami). Takisto vám položia veľa otázok o vás a vašom životnom štýle, aby vám mohli pomôcť nájsť mačku, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Keď ste sa uistili, že útulok, ktorý ste si vybrali, je ten správny, začína sa vzrušujúca fáza skutočného výberu mačky.

 • Porozprávajte sa s pracovníkmi útulku o tom, aký typ mačky hľadáte. Na základe tohto rozhovoru by mali byť schopní vybrať zvieratá, ktoré sú podľa nich pre vás najvhodnejšie.
 • Keď nájdete mačku, o ktorej si myslíte, že je pre vás ideálna, informujte o tom poradcu útulku, ktorý vám zviera rezervuje.
 • Niektorí ľudia si možno myslia, že si mačku môžu vziať domov ešte v ten istý deň, ale tak to naozaj nefunguje. Pracovníci útulku, ktorí sa o zvieratá starajú skutočne zodpovedne, sa budú chcieť osobne uistiť, že váš domov je vhodným prostredím pre mačku, ktorú si chcete osvojiť (napr. žiadne rizikové faktory, ako sú vodné nádrže, rušné cesty atď.)
 • Požiadajú vás taktiež o zaplatenie adopčného poplatku – jeho výška sa v jednotlivých útulkoch a centrách líši. Tento poplatok je zvyčajne paušálny príspevok na prevádzku útulku.
 • Niektoré útulky môžu mačku pred adopciou vykastrovať a označiť mikročipom. Ak vaša mačka nie je sterilizovaná alebo kastrovaná, odporúčame vám, aby ste si čo najskôr dohodli stretnutie s veterinárnym lekárom, ktorý vašu mačku sterilizuje alebo kastruje.

Hoci väčšina z nás adopciu mačky starostlivo plánuje, stále sa môže prihodiť čosi neočakávané. Ak nájdete túlavú mačku, alebo sa u vás doma začne usadzovať cudzia mačka, pred adopciou by ste mali prijať niekoľko preventívnych opatrení.

V prvom rade sa musíte uistiť, že mačka naozaj nikomu nepatrí. Skontrolujte, či má mačka obojok, opýtajte sa susedov a v okolí domu vyveste letáky. Môžete tiež skúsiť dať mačke odnímateľný obojok s lístkom, v ktorom sa pýtate na možného majiteľa (uveďte svoje kontaktné údaje).

Ak žiadny z týchto krokov nevedie k majiteľovi, vezmite mačku k veterinárovi, aby zistil, či je zviera označené mikročipom. Ak je mačka označená mikročipom, veterinár by mal byť schopný identifikovať majiteľa a na základe zistených údajov vrátiť mačku majiteľovi.

Ak mačka nie je označená mikročipom a nie je možné dopátrať sa k jej majiteľovi, alebo ak majiteľ mačku opustil, môžete si ju adoptovať. Určite sa odporúča nechať mačku dôkladne vyšetriť veterinárom, aby sa zistilo, či je zdravá, a či nepotrebuje nejakú liečbu – od odčervenia až po kastráciu.

Nech už sa mačka dostala do vášho života akýmkoľvek spôsobom, môžete sa tešiť z toho, že sa stane novým členom vašej rodiny a zažijete s ňou veľa krásnych chvíľ. Viac informácií o tom, ako začleniť novú mačku do vašej domácnosti, nájdete v tomto článku: Začlenenie novej mačky do vašej domácnosti.