Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Pokyny na kŕmenie psov
Zdravá a vyvážená strava pre psov

Zdravá a vyvážená strava pre psov

2 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ak má pes zostať čo najdlhšie zdravý, šťastný a aktívny, mal by dostávať vyváženú stravu obsahujúcu týchto šesť hlavných druhov živín: bielkoviny, tuky, vitamíny, minerálne látky, sacharidy a vodu.

Pochúťky a doplnky stravy

  Ak dáte svojmu psovi z času na čas zaslúženú pochúťku, pomôže to posilniť váš vzájomný vzťah. Pochúťky sú tiež skvelou výcvikovou pomôckou. Ak však váš pes dostane príliš veľa nezdravých pochúťok, naruší to rovnováhu jeho dennej stravy. V takom prípade môže pes začať priberať.

  Pochúťky (vrátane sušienok a žuvacích pochúťok) by nemali predstavovať viac ako 10 % denného kalorického príjmu psa. Prečítajte si tiež pokyny na kŕmenie uvedené na obaloch týchto výrobkov a uistite sa, že vášho psa príliš nerozmaznávate. Vyberajte len pochúťky, ktoré sú primerané veľkosti vášho psa, a ak vám váš veterinár odporučil, aby ste psovi nedávali žiadne pochúťky, môžete mu počas dňa vziať časť jeho bežnej kŕmnej dávky a použiť ju ako pochúťku.

  Odporúčame vám pravidelne kontrolovať telesnú kondíciu vášho štvornohého kamaráta, a taktiež si prečítať naše pokyny pre kŕmenie psov uvedené nižšie.

  Nikdy svojmu psovi nedávajte čokoládu, je preňho mimoriadne nebezpečná. Stredne veľkého psa môže usmrtiť už 85g čokolády na varenie.

  • Potraviny určené na ľudskú spotrebu a zvyšky zo stola: Tráviaci trakt psov sa líši od toho nášho. Naše jedlá sú pre psov príliš slané a obsahujú príliš veľa bielkovín. Zároveň obsahujú nedostatočné množstvo minerálnych látok a základných živín, kvôli čomu vášmu psovi neposkytnú nutrične vyváženú stravu. Ak chcete dať svojmu psovi doma pripravenú pochúťku, ideálne je varené biele kuracie mäso, z ktorého boli starostlivo odstránené všetky kosti. Kuracie mäso je ľahko stráviteľné, plné bielkovín a obsahuje prospešné vitamíny a minerálne látky. Veterinári taktiež často odporúčajú kŕmiť psov zotavujúcich sa z tráviacich problémov kuracím mäsom s ryžou, alebo rybou s ryžou.
  • Surové mäso: Surové mäso sa zdá byť prirodzenou potravou pre psov, no môže obsahovať škodlivé baktérie a pes z neho môže ochorieť.
  • Kosti: Obzvlášť nebezpečné sú úlomky kostí a rybie kosti, ktoré môžu poškodiť zuby a spôsobiť obštrukciu hrdla alebo čriev. Psovi by sa nikdy nemali dávať kuracie kosti, pretože sa pri žuvaní štiepia a po prehltnutí môžu vážne poškodiť tráviaci trakt. Psy by nemali dostávať ani väčšie kosti, aj keď im ich ľudia tradične podávajú, pretože môžu spôsobiť nepriechodnosť čriev.
  • Jedovaté potraviny: Niektoré potraviny sú pre ľudí úplne neškodné, ale u psov môžu spôsobiť vážne ochorenie alebo dokonca psa usmrtiť – patrí sem čokoláda, cesnak, hrozno a sušené hrozienka.
  • Doplnky výživy: Ak je váš pes zdravý a dostáva nutrične kompletnú a vyváženú stravu, nepotrebuje žiadne výživové doplnky. Ak má váš pes špeciálne výživové požiadavky (napr. počas gravidity alebo zo zdravotných dôvodov), požiadajte svojho veterinárneho lekára, aby vám odporučil nutrične vyváženú stravu, ktorej špeciálne zloženie zodpovedá potrebám vášho psa.