S nadšením pre vašich miláčikov.
Problémy s alergiami u psov
COVID-19 a domáce zvieratá

COVID-19 a domáce zvieratá

2 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

V spoločnosti PURINA veríme v to, že ľudia a ich domáce zvieratá by mali zostať spolu. Z tohto dôvodu vás chceme ubezpečiť, že všetky oficiálne uznané organizácie zaoberajúce sa zdravím ľudí (WHO, CDC) a zvierat (WSAVA, OIE) vydali vyhlásenie, v ktorom sa zhodujú, že domáce zvieratá nie sú ohrozené vírusom COVID-19, a taktiež ho ani ho neprenášajú. V súčasnosti neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že psy a mačky môžu byť zdrojom infekcie COVID-19. Chápeme však vaše obavy a neistotu z toho, ako sa správne starať o svojho domáceho miláčika v tomto náročnom období.

Ďalšie informácie a odporúčania nájdete nižšie.

Môžu sa domáce zvieratá nakaziť koronavírusom?

Vírusové ochorenie, s ktorým sa momentálne stretávame, patrí do skupiny beta-koronavírusov. Naše domáce zvieratá môžu byť postihnuté len alfa-koronavírusmi, ktoré nemajú nič spoločné so súčasným šírením epidémie SARS-CoV-2. Je dôležité poznamenať, že ide o výrazne odlišné varianty koronavírusu.

Vyskytlo sa niekoľko prípadov, kedy boli domáce zvieratá umiestnené do karantény a testované na prítomnosť COVID-19. U žiadneho z nich sa však nepotvrdilo toto ochorenie, a ani schopnosť prenášať ho na iné domáce zvieratá a ľudí. Súčasné dôkazy stále jednoznačne naznačujú, že COVID-19 sa domácich miláčikov netýka.

V nedávnej tlačovej správe (20. marca 2020) Svetová asociácia veterinárnych lekárov malých zvierat (WSAVA) požiadala majiteľov domácich zvierat, aby nepanikárili a naďalej sa starali o svojich zvieracích spoločníkov a užívali si ich spoločné chvíle.

Ako zaistiť bezpečný domov pre vás a vášho miláčika

Na zaistenie bezpečnosti ľudí a domácich zvierat odporúčame prijať dodatočné bezpečnostné opatrenia:

 1. Dbajte na hygienu – ak je to možné, nakazení ľudia by sa mali snažiť obmedziť kontakt s domácimi zvieratami.
 2. Je dobré nájsť si niekoho, kto sa postará o vaše domáce zviera v prípade, že ochoriete. Dohodnite si s ním stretnutie a poskytnite mu všetky potrebné informácie. V prípade ochorenia ho kontaktujte.
 3. Po návrate z prechádzky umyte zvieraťu labky.
 4. Snažte sa zabrániť kontaktu vášho zvieraťa s inými ľuďmi – počas prechádzok dodržiavajte odporúčané rozostupy.
 5. Ak potrebujete vziať zviera k veterinárovi, kontaktujte ho vopred telefonicky. Ak bolo zviera v kontakte s osobou nakazenou vírusom COVID-19, informujte ho o tom. Lekár sa bude môcť na vašu návštevu náležite pripraviť.
 6. Uistite sa, že máte dostatok krmiva a iných potrebných produktov pre vaše zviera v prípade karantény. Nezabúdajte, že aj ostatní potrebujú krmivo, preto kupujte len nevyhnutné množstvo.
 7. Počas obdobia, keď je vašim mačkám nariadený pobyt v domácnosti, ich nepúšťajte von.

Ako sa mám postarať o svoje zviera, ak som chorý?

Ak ste boli pozitívne testovaný na COVID 19, odporúčame vám obmedziť kontakt so zvieraťom a prenechať starostlivosť oň ostatným členom domácnosti.

Ak to nie je možné, snažte sa obmedziť kontakt so zvieraťom a vždy si umyte ruky pred a po kŕmení, či kontakte so zvieraťom. Vyhnite sa hrám, zdieľaniu jedla a iným činnostiam, pri ktorých by vás mohol váš domáci miláčik obliznúť. V súčasnosti existuje len minimálne množstvo dôkazov o tom, že domáce zviera môže byť nakazené vírusom, a žiadne nepotvrdzujú schopnosť domácich zvierat prenášať vírus. Ak je však náš imunitný systém oslabený, môže ľahšie prijať iné zvieracie patogény, ktoré nás bežne neohrozujú.

Počas epidémie by sme mali zamedziť mačkám voľné pohybovanie po vonku.

Kŕmenie vášho domáceho miláčika

 1. Ak môžete, pokračujte v používaní krmiva, na ktoré je váš domáci miláčik zvyknutý. Neprechádzajte náhle na iný typ krmiva; ak plánujete zmeniť krmivo, urobte tak postupne v rozmedzí 3 až 7 dní.
 2. Nenechávajte nedojedené jedlo v miske – vlhké krmivo môže byť zdrojom potenciálnej kontaminácie patogénmi už po jednej hodine.
 3. Pochúťky by nemali presiahnuť 10 % celkového denného príjmu vášho domáceho miláčika. V obdobiach, keď ste nútený obmedziť kontakt so svojím zvieraťom, môže byť veľmi lákavé vynahradiť mu svoju pozornosť pochúťkami. Je veľmi dôležité dodržiavať kŕmne dávky uvedené na obale a udržiavať vaše zviera v dobrej kondícii.
 4. Vždy zabezpečte, aby vaše domáce zvieratá mali prístup k čerstvej pitnej vode – denne by mali vypiť minimálne jeden pohár na 5kg telesnej hmotnosti.

Odporúčame vám taktiež sledovať aktuálne informácie z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov, ako sú WSAVA, WHO, Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE), Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky (KVLSR) a Štátna veterinárna správa (ŠVS SR).

Veríme, že ak budeme na toto náročné obdobie pripravení, spoločne ho oveľa ľahšie zvládneme.