S nadšením pre vašich miláčikov.
Starostlivosť o staršie psy

Starostlivosť o staršie psy

4 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Staršie psy začínajú pomaly šedivieť a sú vo všeobecnosti trochu pomalšie, no to je s pribúdajúcim vekom úplne normálne.

Život v domácnosti

Psy sa radi uvelebia v priestrannom mäkkom pelechu (najmä keď trpia bolesťami kĺbov), ktorý by mal byť umiestnený na teplé, tiché miesto bez prievanu. Do jeho blízkosti umiestnite misku s čistou vodou. Pes nebude musieť hľadať vodu, alebo zbytočne chodiť po schodoch.

Pri cestovaní autom si môžete všimnúť, že pes nie je tak živý ako predtým. Artritída kĺbov mu sťaží nastupovanie do auta. Preto môžete malých psov do auta zdvihnúť, alebo pre väčších a ťažších psov pridať rampu na nastúpenie.

Prevencia obezity je u starších psov veľmi dôležitá. Nadmerná hmotnosť môže spôsobiť zdravotné problémy. Okrem správnej stravy by mal mať pes aj dostatok pohybu. Veterinárna ambulancia vypracuje pre vášho psa vhodný plán stravy a pohybu, pričom zohľadní všetky jeho prípadné zdravotné problémy (napr. osteoartrózu).

Psy s pribúdajúcimi rokmi čoraz viac ocenia rutinný denný režim, ktorý prospieva ich fyzickej, duševnej a emocionálnej pohode.

Ak máte pocit, že váš pes už nepočuje tak dobre ako predtým, vyhýbajte sa situáciám, ktoré by ho mohli prekvapiť, alebo vystrašiť. Napríklad nevydávajte neočakávané hlasné zvuky, keď pes spí. Ak sa psovi zhoršuje zrak, všetci členovia domácnosti by mali vedieť, že sa k psovi majú približovať pomaly a potichu, aby sa neplašil.

Nezabúdajte, že nikto z nás nemladne. Buďte preto so starším psom trpezlivý a dajte mu čas, aby si zvykol na fyzické a psychické zmeny, ktorými prechádza. Venujte svojmu psovi rovnakú starostlivosť a oddanosť ako predtým – váš vzťah bude stále rovnako naplňujúci. Prvotriedna veterinárna starostlivosť a niekoľko úprav denného režimu vášho starnúceho psa vám môžu zabezpečiť mnoho ďalších rokov veľmi šťastného života.

Výživa starších psov

Meniace sa požiadavky na výživu

Ak máte doma staršieho psa, musíte brať do úvahy jeho meniace sa výživové požiadavky. Keď psy dosiahnu približne 7 rokov (v závislosti od plemena), začínajú brať život trochu ležérnejšie. Staršie psy sú menej aktívne ako predtým a majú pomalší metabolizmus, takže nepotrebujú toľko kalórií. V dôsledku spomalenia metabolizmu telo využíva menej energie a má tendenciu vytvárať si tukové zásoby. Staršie psy potrebujú na udržanie optimálnej hmotnosti kvalitné, ľahko stráviteľné bielkoviny.

Špeciálne krmivo pre staršie psy uspokojí nutričné požiadavky vášho psa a podporí dobrý stav jeho trávenia a zubov. Viac informácií nájdete v našich pokynoch o kŕmení starších psov.

Strata chuti do jedla

Ak váš starší pes odmieta potravu, dajte ho vyšetriť veterinárovi, aby sa vylúčili akékoľvek ochorenia. Riešenie môže byť veľmi jednoduché – dávajte psovi častejšie menšie porcie, zmeňte textúru a príchuť, alebo jedlo pred podávaním ohrejte, aby lepšie voňalo.

Značky Purina pre staršie psy

Nutričné požiadavky starších psov spĺňa niekoľko krmív Purina, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre túto vekovú skupinu. Vyskúšajte jedno z týchto krmív našich značiek.

Pravidelné zdravotné prehliadky

Staršie psy, podobne ako ľudia vo vyššom veku, sú náchylné na určité zdravotné problémy. Niektoré z nich sú prirodzeným prejavom starnutia, zatiaľ čo iné problémy typické pre starších psov možno veľmi účinne liečiť. Najlepším spôsobom, ako udržať psa v dobrej kondícii aj vo vyššom veku, je chodiť s ním na pravidelné preventívne prehliadky.

Návštevy u veterinára

Pravidelné veterinárne prehliadky sú nevyhnutnou súčasťou udržiavania dobrého zdravotného stavu starších psov. Niektoré ordinácie dokonca ponúkajú špeciálne prehliadky pre staršie zvieratá. Pri týchto prehliadkach veterinárny lekár psa zváži a dôkladne ho vyšetrí. Ak zistí niečo nezvyčajné, môže odobrať vzorku moču a krvi, ktoré sa podrobia testom na choroby typické pre staršie psy. Rutinné očkovanie, odčervenie a ošetrenie proti blchám sa bude vykonávať vo vyššom veku rovnako ako predtým.

Koža, srsť a pazúry

Aby ste udržali kožu, srsť a pazúry svojho staršieho psa v dobrom stave, musíte ho aspoň raz týždenne vyčesávať (to platí najmä pre dlhosrsté psy). Pomôcť môže aj pravidelné kúpanie. Ak má však pes problémy s kĺbmi, mali by ste ho kúpať v teplej vode a potom ho udržiavať v teple. Skontrolujte stav pazúrikov – vzhľadom na nižšiu aktivitu psa nie sú opotrebované v takej miere ako kedysi. Ak sa vám zdá, že pazúry prekážajú, alebo ak spozorujete, že sa pazúr zarýva do bruška prsta (podobne ako zarastajúci necht u ľudí), vezmite psa k veterinárovi.

Vyšetrenie zubov

Keďže staršie psy častejšie trpia ochorením ďasien a tvorbou zubného povlaku, okrem pravidelných zdravotných prehliadok musia absolvovať aj zubné prehliadky.

Príznaky starnutia

Váš pes bude znášať toto obdobie života oveľa lepšie, ak mu budete poskytovať veľa lásky a správnu výživu, a navyše budete vedieť, na ktoré príznaky starnutia sa musíte zamerať, aby ste mu mohli čo najviac pomôcť. Ak spozorujete vyššie uvedené príznaky, vezmite svojho psa k veterinárovi. Problémy súvisiace so starnutím sa dajú vo väčšine prípadov liečiť.