S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako a čím kŕmiť staršie psy

Ako a čím kŕmiť staršie psy

2 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

O psovi okolo siedmeho roku života – u veľkých plemien o niečo skôr (5-6 rokov), u malých plemien neskôr (okolo 9 rokov) – môžeme povedať, že už má svoje roky.

Úprava kŕmneho režimu

Keďže staršie psy sú menej aktívne a ich metabolizmus sa spomaľuje, môžu začať s pribúdajúcim vekom priberať. Vo vyššom veku sa preto odporúča prejsť na nízkokalorickú stravu.

Väčšina krmív pre staršie psy má menej kalórií a obsahuje vyváženú zmes živín (napríklad esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty), ktoré prospievajú kĺbom a posilňujú imunitný systém starnúcich zvierat. Vyskúšajte jedno z týchto krmív Purina.

Prírastok hmotnosti

Staršie psy sú menej aktívne, najmä ak majú problémy s pohybovým aparátom (napr. osteoartrózu). Preto môžu byť náchylné na obezitu. Niektoré zdravotné problémy vedú k obezite a naopak, aj nadváha môže spôsobiť zdravotné problémy (napr. v dôsledku nadmerného zaťaženia kĺbov). Z tohoto dôvodu je veľmi dôležité pravidelne sledovať fyzickú kondíciu vášho psa.

Krmivá pre staršie psy vo všeobecnosti obsahujú menej kalórií a viac bielkovín, takže môžu pomôcť udržiavať optimálnu hmotnosť.

Ak máte pocit, že váš pes má nadváhu, dohodnite si stretnutie s veterinárom, aby ste prediskutovali ďalší postup. Je možné, že sa pes len prejedá. Môže však existovať aj zdravotná príčina, ktorú je nutné riešiť. Tak či onak, veterinár môže odporučiť nízkokalorickú redukčnú diétu, alebo špeciálne krmivo pre staršie psy.

Ak plánujete svojmu psovi dopriať viac pohybu, poraďte sa najprv s veterinárom, najmä ak má váš pes problémy s pohybovým aparátom. V týchto prípadoch môže byť užitočné cvičenie, ktoré nespôsobuje veľkú záťaž kĺbov, ako napríklad hydroterapia.

Prechod na iné krmivo

Pri zmene stravy by mal byť prechod na nové krmivo postupný. To samozrejme platí aj pri prechode z krmiva pre dospelých psov na krmivo pre staršie psy. V priebehu 7 až 10 dní pridávajte nové krmivo k aktuálnemu krmivu psa (denne zvyšujte podiel nového krmiva). Náhla zmena režimu kŕmenia by mohla psovi spôsobiť tráviace problémy.

Ako kŕmiť staršie psy

Váš pes je pravdepodobne zvyknutý na kŕmenie dvakrát denne, ale vo vyššom veku niektoré psy uprednostňujú menšie porcie podávané častejšie.

Aby krmivo správne chutilo a voňalo, musí mať pri podávaní izbovú teplotu. Ak dávate psovi jedlo, ktoré uchovávate v chladničke, nezabudnite ho asi dve hodiny pred podávaním vybrať, aby sa zohrialo na izbovú teplotu. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, môžete ho krátko ohriať v mikrovlnnej rúre, no jedlo však nesmie byť horúce (psy majú veľmi citlivú papuľu).

Suché kompletne krmivo uchovávajte na čistom a suchom mieste. Ak sa krmivo uchováva v uzatvárateľnej nádobe alebo vzduchotesnom obale, zostane dlhšie chutné a voňavé.

Pes by mal byť kŕmený na tichom a pokojnom mieste, kde nebude rušený. Ak máte v domácnosti viac ako jedného psa, kŕmte ich v rovnakom čase, ale na inom mieste, aby ste predišli bitkám a tomu, že psy budú jesť zo svojich misiek. Keďže niektoré staršie psy s artritídou nedočiahnu až na dno misky, mali by ste im ju položiť na vyvýšené miesto.