Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako si adoptovať psa

Ako si adoptovať psíka

5 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Adopcia psa je skvelá príležitosť získať nového člena rodiny a zároveň dať zvieraťu druhú šancu na šťastný život.

 • Dospelé psy z útulkov sú v porovnaní so šteniatkami pokojnejšie, majú ustálené osobnostné črty a každodenné návyky.
 • Niektoré staršie psy sú už vycvičené a rozumejú základným povelom.
 • Renomované útulky zabezpečia, aby bol pes pred adopciou dôkladne vyšetrený veterinárnym lekárom a aby bol kastrovaný, očkovaný, zbavený parazitov a v prípade potreby primerane liečený.
 • V niektorých prípadoch pracovníci útulkov poznajú životné príbehy konkrétnych psov, takže vám môžu pomôcť nájsť zviera, ktoré sa hodí do vašej domácnosti a vyhovuje vášmu životnému štýlu. Môže sa stať, že si nájdete psa, ktorý sa ku vám bude dokonale hodiť.
 • Najlepšie útulky ponúkajú cennú podporu a konzultácie počas celého obdobia, keď s vami bude pes žiť. Ak sa vaša životná situácia zmení a vy sa nebudete môcť o psa starať, môžu ho taktiež vziať späť a nájsť mu nový domov.
 • Vzhľadom na veľký počet psov v útulkoch je takmer isté, že si vďaka pomoci poradcov v útulkoch vyberiete zviera, ktoré sa k vám bude dokonale hodiť.
 • Navyše budete mať dobrý pocit z toho, že dáte psovi z útulku šancu prežiť šťastný život v láskyplnom domove. Každé zviera si takúto príležitosť zaslúži.

Pri obstarávaní akéhokoľvek zvieraťa je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov, a to ešte predtým, ako si svojho nového priateľa prinesiete domov. V prípade adoptovaných psov to platí dvojnásobne, pretože môžu mať niektoré zlozvyky, ktoré si priniesli už do útulku.

 • Psy potrebujú dostatok priestoru na voľný pohyb; nemajú radi, keď sa tlačia v tesných priestoroch. Zamyslite sa nad svojimi životnými podmienkami – máte pre svojho psa dostatok miesta?
 • Aj keď máte pre svojho psa vyhradené miesto v srdci, musíte pre neho nájsť dostatok miesta aj vo svojom diári. Na rozdiel od mačiek, ktoré si v mnohých ohľadoch vystačia samy, sa o fyzickú aktivitu a zábavu psov musíme vo veľkej miere postarať my. Vyhraďte si preto dostatok času na uspokojenie ich behaviorálnych, sociálnych a fyzických potrieb.
 • Niektoré staršie psy už môžu mať zaužívané vzorce správania, ktoré sa ťažko menia. Môže trvať určitý čas, kým sa pes u vás doma udomácni, ale nezúfajte – aj starého psa možno naučiť novým kúskom.
 • Žiaľ, niektoré psy skončili v útulku, pretože sa k nim ich majitelia nesprávali dobre. Preto môžu trpieť emocionálnymi problémami, alebo problémami so správaním, ktoré si priniesli z minulosti. Predtým, ako si vezmete psa domov, požiadajte pracovníkov útulku o čo najviac informácií o minulosti psa, aby ste vedeli, čo môžete očakávať.
 • Ak už máte doma psa, je dôležité, aby ste si príchod psa z útulku dôkladne naplánovali a pripravili sa naň. Niekedy je jednoduchšie integrovať do vášho domova šteňa, ako dospelého psa z útulku. Viac informácií o integrácii psa do domácnosti, v ktorej už žijú iné zvieratá, nájdete tu: Ako začleniť nového psa do domácnosti s ostatnými zvieratami.
 • Ak bol pes predtým chovaný v množiarni, alebo sa zúčastňoval výstav, pravdepodobne sa naučil niektoré vzorce správania, ktoré mu budete musieť pomôcť prispôsobiť. V útulku by vám mali poskytnúť viac informácií.
 • Starostlivosť o psa stojí peniaze, ak vezmeme do úvahy náklady na poistenie, veterinárne ošetrenie a krmivo. Je povinnosťou majiteľa psa, aby sa oňho vo všetkých ohľadoch dobre staral. Skôr, ako sa rozhodnete vziať si psa domov, dobre si premyslite, či je vo vašich silách zabezpečiť všetko, čo potrebuje.
 • Pes je záväzok na celý život. Skôr, ako si vezmete psa domov, uistite sa, že mu môžete poskytnúť stabilné prostredie.

Pri výbere psa musíte myslieť na to, čo je pre vás a vášho psa najlepšie. Viac informácií o tom, ako sa rozhodnúť tak, aby to vyhovovalo obom stranám, nájdete v týchto pokynoch AKO VYBRAŤ SPRÁVNEHO PSA.

Keď zistíte, ktorý pes je pre vás najlepší, môžete začať hľadať vášho nového štvornohého priateľa.

V celej krajine existuje veľké množstvo rôznych charitatívnych organizácií, útulkov a chovných staníc, ktoré sa zaoberajú adopciou zvierat. Mnohé z nich možno nájsť na internete. Váš veterinárny lekár môže mať taktiež zoznam psov, ktoré potrebujú nový domov. Existujú aj špeciálne výstavy pre psy z útulkov, o ktorých sa môžete informovať u veterinárov vo vašom okolí.

Keď nájdete vhodný útulok, dohodnite si osobnú návštevu. Útulok by mal byť čistý, bez zápachu a zamestnanci by mali mať čas prediskutovať s vami vaše možnosti. Ak chcete psa konkrétneho plemena, veterinári vo vašom okolí vám môžu poradiť, ktorý útulok by mohol mať psa, o ktorého máte záujem.

Teraz nastáva vzrušujúca fáza – výber psa a kroky vedúce k tomu, aby ste si ho mohli vziať domov.

 • Porozprávajte sa s pracovníkmi útulku o tom, aký typ psa hľadáte. Na základe tohto rozhovoru by mali byť schopní vybrať psy, ktoré sú podľa nich pre vás najvhodnejšie.
 • Ak nájdete psa, o ktorom si myslíte, že je pre vás ideálny, informujte o tom zamestnanca útulku, ktorý vám zviera rezervuje.
 • Pracovníci útulku sa budú chcieť osobne presvedčiť, že váš domov je vhodným prostredím pre psa, ktorého si chcete adoptovať. Preto nebuďte sklamaný, ak si psa nevyzdvihnete z útulku ešte v ten istý deň.
 • Budete taktiež musieť zaplatiť adopčný poplatok, ktorý je zvyčajne paušálnym poplatkom za prevádzku útulku.
 • Niektoré útulky môžu psy taktiež kastrovať a čipovať, preto je dobré si overiť, či je zviera kastrované a čipované. Mikročipovanie je na Slovensku povinné. Aj v prípade, že chcete vziať svojho psa do zahraničia, je potrebné, aby bol označený identifikačným čipom.

Hoci väčšina z nás adopciu psa starostlivo plánuje, niekedy sa môže stať niečo neočakávané. Ak nájdete túlavého psa, ktorého by ste si chceli vziať domov, musíte najprv urobiť niekoľko krokov.

V prvom rade sa musíte uistiť, že pes v skutočnosti nikomu nepatrí. Opýtajte sa susedov, vyveste plagáty v okolí a upozornite aj miestnych veterinárov. Ak žiadny z týchto krokov nevedie k nájdeniu majiteľa, vezmite psa k veterinárovi, aby zistil, či má zviera mikročip, v ktorom sú uložené údaje o majiteľovi.

Ak údaje na mikročipe už nie sú platné, majiteľa nemožno nájsť, alebo pes vôbec nie je označený mikročipom, môžete si psa adoptovať. Predtým však nechajte psa dôkladne vyšetriť veterinárom, aby ste zistili, či je zdravý, a či nepotrebuje nejakú liečbu.

Bez ohľadu na to, či psa do vášho života priviedla šťastná náhoda alebo premyslený plán, môžete sa tešiť na vzrušujúcu budúcnosť plnú mnohých spoločných zážitkov.