S nadšením pre vašich miláčikov.
Predpôrodná bolesť a pôrod

Predpôrodná bolesť a pôrod

7 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Obdobie pred príchodom nového roztomilého chlpatého kamaráta je plné vzrušenia, no zároveň obáv z toho, či máte všetko pripravené.

Príprava na pôrod

Počas posledných dvoch týždňov mačacej gravidity sa uistite, že všetci členovia rodiny vedia, že sa v blízkosti vašej mačky majú správať pokojne a ticho a že s ňou musia zaobchádzať veľmi opatrne. To platí najmä pre deti, ktoré sa pochopiteľne veľmi tešia na hru s malými mačiatkami.

V tomto období sa snažte mačku udržiavať v čo najväčšom pokoji a obmedzte jej aktivitu na minimum. Snažte sa, aby čo najčastejšie odpočívala v špeciálnom pôrodnom pelechu. Niektorým mačkám síce môžete ponúknuť ten najpohodlnejší pôrodný pelech, ale svoje obľúbené miesto v skrini zaň aj tak nevymenia. V každom prípade sa uistite, že si mačka môže vybrať vhodné miesto na pôrod a nikdy sa ju odtiaľ nesnažte vyhnať. Pokyny, ako pripraviť vhodný pôrodný pelech pre vašu mačku nájdete tu.

Vybavte si možnosť zavolať počas pôrodu veterinárovi

Pôrod by mal prebehnúť bez problémov, ale vždy sa oplatí mať plán B pre prípad, že by nastali komplikácie.

Pred pôrodom si zistite číslo na pohotovostnú linku veterinára – mačky často rodia v noci, no pohotovostnú pomoc môžete potrebovať aj počas dňa. Ak sa počas pôrodu vyskytnú akékoľvek komplikácie, môže byť potrebné vziať vašu mačku k veterinárovi. Z tohto dôvodu si vopred pripravte auto, alebo sa dohodnite na inom spôsobe prepravy.

Ak sa vám zdá, že sa pôrod už blíži, pripravte si vopred niekoľko vecí. Budete potrebovať misku s teplou vodou, čisté uteráky a utierky, zubnú niť, jednorazové gumené rukavice, prepravku a kontaktné údaje na veterinára. Je naozaj dôležité mať tieto veci po ruke pre prípad, že ich budete potrebovať.

Ak bude potrebné mačiatka od matky kedykoľvek oddeliť, musíte ich držať v teple. Najjednoduchší spôsob je zabaliť fľašu s teplou vodou do uteráka, aby ju mačiatka nemohli rozhrýzť, alebo prepichnúť pazúrikmi. V teple ich taktiež dlho udrží špeciálna elektrická deka.

Príznaky blížiaceho sa pôrodu a na čo si dávať pozor

Rozpoznať príznaky blížiaceho sa pôrodu môže byť pomerne ťažké. V prvých štádiách pôrodných bolestí je matka veľmi nepokojná, vyzerá, akoby niečo hľadala, a veľmi hlasno mňaučí. Ak si nie ste istý, či sa pôrod už začal, zavolajte veterinára. V posledných týždňoch a dňoch pred pôrodom svoju mačku pozorne sledujte, aby ste vedeli, kedy a kde bude rodiť. Mačky vyhľadávajú súkromie, a to platí najmä v období pred pôrodom. Počas pôrodu však musíte mačku pozorovať, aby ste mohli zasiahnuť v prípade komplikácií (to platí najmä pre prvorodičky).

Fázy pred pôrodom a samotný pôrod

Celý pôrodný proces má tri fázy. Ak dospejete k záveru, že sa pôrod začal, musíte mačku pozorne sledovať – mačky zvyčajne rodia veľmi hladko, no mali by ste sledovať priebeh pôrodu, aby ste mohli v prípade komplikácií rýchlo zasiahnuť. Ak však zasiahnete do pôrodu keď to nebude absolútne nevyhnutné, môžete tým spomaliť proces a mačku rozrušiť. Snažte sa preto mačku pravidelne kontrolovať a nezasahujte, ak to nie je nevyhnutné. Nemajte obavy – vo všeobecnosti býva pôrod u mačiek bezproblémový. Ak sa vám však zdá, že niečo nie je v poriadku, poraďte sa s veterinárom. Pôrod by malo sledovať čo najmenej ľudí. Hoci sa vaši rodinní príslušníci určite tešia na nový prírastok, ich prítomnosť by mačku zbytočne rozrušila.

Ako môžete pomôcť svojej mačke počas pôrodu

Keď sa mačiatko narodí, matka by mala pomôcť mačiatku pretrhnúť plodový obal (tenkú blanu, ktorá obklopuje mačiatko) a potom ju opatrne očistiť. Vo väčšine prípadov nie je potrebné počas pôrodu zasahovať, ale občas mačka potrebuje malú pomoc.

Ak sa jej nepodarí roztrhnúť plodový obal, ak ho neroztrhne dostatočne, alebo mačiatko nevyčistí, môžete jej pomôcť postarať sa o novorodené mačiatko. Pomocou uteráka jemne roztrhnite blanu (nikdy nepoužívajte ostré predmety), aby mačiatko mohlo dýchať. Jemne očistite papuľku a ňufáčik mačiatka a potom ho rýchlo osušte malým uterákom alebo handričkou.

Nakoniec ich pomerne rázne utrite teplým uterákom, ktorý mačiatko vysuší aj zahreje a povzbudí ho k prvému nádychu.

Za normálnych okolností mačka po narodení mačiatka prehryzne pupočnú šnúru. Ak tak neurobí, môžete jej pomôcť. Čistými rukami, alebo pomocou jednorazových gumených rukavíc, podviažte pupočnú šnúru zubnou niťou asi 5 cm od tela mačiatka. To isté urobte asi 2,5 cm od tela mačiatka a prestrihnite pupočnú šnúru medzi zviazanými miestami. Neprestrihávajte pupočnú šnúru príliš blízko tela mačiatka, aby nedošlo k poraneniu. Voľné konce šnúry by mohla mačka rozhrýzť alebo prehltnúť, preto ich treba zastrihnúť. Ak si myslíte, že mačka hryzie pupočnú šnúru príliš blízko tela mačiatka, zasiahnite a šnúru prestrihnite sami.

Ak máte obavy, ako zvládnete túto časť pôrodu, poraďte sa pred pôrodom s veterinárom, aby ste presne vedeli, čo máte robiť.

Obdobie bezprostredne po pôrode

Môže sa zdať, že všetko ide pomerne rýchlo, avšak celá záverečná fáza pôrodu trvá 2 až 5 hodín. V niektorých prípadoch to môže byť až 24 hodín. Ak máte pocit, že vaša mačka má v ktorejkoľvek fáze pôrodu ťažkosti, zavolajte veterinára a poraďte sa s ním. Ak mačka počas záverečnej fázy pôrodu rodí bez úspechu dlhšie ako hodinu, okamžite zavolajte svojho veterinára.

Mačky majú zvyčajne štyri až šesť mačiatok, no nie je neobvyklé, že ich majú menej, alebo viac. Keď sa všetky mačiatka narodia, dajte matke čas, aby ich v pokoji očistila a nakŕmila. Snažte sa príliš nezasahovať, ale nebojte sa mačiatka jemne uchopiť, aby si začali zvykať na ľudskú spoločnosť. Matka si zatiaľ môže dopriať zaslúžený odpočinok.

Ak mačiatka do hodiny po narodení nezačnú sať, môžete ich skúsiť naviesť k jednej z bradaviek. Pravdepodobne sú veľmi hladné. Ak je mačiatok viac, ako matkiných bradaviek, možno ich budete musieť kŕmiť striedavo, až pokým sa nenaučia deliť sa o ne.

Ak sa zdá, že mačka sa o svoje mačiatka nestará, nekŕmi ich, alebo ich neolizuje, okamžite sa poraďte s veterinárom.

Niekedy sa o mačiatka po narodení musí postarať majiteľ, no je to zriedkavé. Ak si nie ste istý ako postupovať a máte akékoľvek otázky týkajúce sa odchovu mláďat, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom. A teraz už zostáva len osláviť narodenie mačiatok – gratulujeme!