Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako si adoptovať mačku
Zaobstarávame si mačiatko

Zaobstarávame si mačiatko

8 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Rozhodli ste sa poskytnúť milujúci domov roztomilému mačiatku, pripravili ste sa na všetko a vybrali ste si plemeno.

Zaobstarávame si mačiatko z útulku alebo zo záchrannej stanice

Útulky a záchranné stanice po celej krajine neustále hľadajú nových majiteľov, ktorí by zvieratkám poskytli milujúci domov. Týka sa to mačiek všetkých plemien a vekových kategórií, vrátane mačiatok. Ak uvažujete o adopcii mačiatka z útulku, pri hľadaní vhodného útulku alebo záchrannej stanice by ste mali mať na pamäti niekoľko vecí a pýtať sa ich rôzne otázky.

Útulok by mal byť napríklad zateplený a čistý a zamestnanci by sa mali venovať vám a svojim zverencom – mali by dokázať, že ich cieľom je skutočne nájsť najlepší možný domov pre zvieratá, ktoré majú v starostlivosti.

Viac informácií o adopcii mačiatka z útulku nájdete v našich usmerneniach pre adopciu mačiek: AKO SI ADOPTOVAŤ MAČKU.

Ako postupovať pri kúpe mačiatka od chovateľa

Ak si radšej kúpite mačiatko od chovateľa, dobre si premyslite, ktoré plemeno bude najlepšie vyhovovať životnému štýlu vašej rodiny. Uvedomte si tiež, že čistokrvnú mačku nezískate lacno. Pri rozhodovaní o tom, kde si kúpiť mačiatko, je potrebné zvážiť viacero faktorov.

Všetky informácie týkajúce sa čistokrvných plemien mačiek a ich chovateľov na Slovensku nájdete na webovej stránke Slovenskej asociácii chovateľov mačiek.

Môžete tiež navštíviť rôzne výstavy, na ktorých chovatelia pravidelne vystavujú svoje mačky.

Na čo sa opýtať chovateľa pri kúpe mačiatka

Po tom, ako ste si urobili prieskum trhu a vybrali si chovateľa, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám, je vhodné položiť mu všetky potrebné otázky. Odpovede na nasledujúce otázky by vám mali napovedať, či chovatelia alebo predajcovia, ktorých ste si vybrali, sú pre vás tí praví:

 • Vystavujú svoje mačiatka a majú ich na pravidelný chov, alebo sú to len domáci miláčikovia? Ich odpovede vám napovedia, koľko pozornosti venujú príprave svojich mačiatok na život v domácnosti.
 • Ako dlho sa venujú chovu? Skúsení chovatelia majú viac vedomostí o plemene, ktoré chovajú.
 • Na ktoré plemeno mačiek sa zameriavajú? Chovatelia, ktorí sa zameriavajú na viacero plemien, môžu chovať mačiatka výlučne kvôli zisku a nezaujímajú sa o blaho zvierat.
 • Koľko vrhov ročne odchovajú? Zodpovední chovatelia odchovajú len jeden vrh na samicu ročne.
 • Koľko vrhov mala táto konkrétna mačka?
 • V akom prostredí budú mačiatka odchované, kým si ich vezme nový majiteľ? Najlepšie je, ak mačiatko vyrastá v rušnej domácnosti s inými mačkami, psami, deťmi a početnými návštevami. Mačiatka pochádzajúce z takéhoto prostredia budú lepšie socializované ako mačiatka vychovávané v pokojnom domove, alebo útulku.
 • Ponúka chovateľ možnosť vziať si mačiatko/mačku naspäť, ak sa kedykoľvek počas života zvieraťa vyskytnú vážne problémy (napríklad ak sa vyskytnú zdravotné problémy a problémy so správaním, alebo ak sa zmenia životné okolnosti majiteľa)?
 • Sú mačky testované na prípadné genetické poruchy špecifické pre plemeno? Ak chcete vedieť, či takéto testy pre dané plemeno existujú, mali by ste si túto problematiku preskúmať ešte pred stretnutím s chovateľom.
 • Sú mačiatka pri prevzatí domov poistené?
 • Do akej miery je chovateľ ochotný s vami komunikovať po tom, ako si vezmete mačiatko domov? Zodpovední chovatelia vám ponúknu možnosť konzultácie a podpory počas celého života mačky.
 • Majú mačiatka mikročip?
 • Budú mačiatka pred odovzdaním očkované, odčervené a ošetrené proti blchám? Zodpovední chovatelia zabezpečia, aby boli všetky uvedené opatrenia splnené už v skorom veku mačiatka.

Pri jednaní s chovateľom mačiatok by ste nemali byť prekvapení, alebo dokonca urazení, ak vám položí množstvo otázok. Naopak, svedčí to o tom, že chovateľ má skutočný záujem poskytnúť svojim mačiatkam čo najlepší domov. Chce sa uistiť, že ste pripravený starať sa o mačiatko, a že váš domov vyhovuje typu mačky, o ktorú máte záujem.

Ak ste s odpoveďami chovateľa spokojný a chovateľ je presvedčený, že dokážete poskytnúť mačiatku vhodný domov, je čas na osobné stretnutie.

Stretnutie s predajcom

Bez ohľadu na to, či kupujete mačiatko od registrovaného chovateľa alebo od dôveryhodnej osoby (napr. od svojho priateľa), mali by ste si overiť, v akých podmienkach je mačiatko chované. Malo by to byť teplé a suché miesto, čisté na pohľad a takpovediac voňajúce čistotou. Matka a mačiatka by mali mať vlastnú podstielku, najlepšie oddelenú od ostatných dospelých mačiek. Prostredie by nemalo vzbudzovať dojem nedostatku priestoru.

Predtým, ako si zaobstaráte mačiatko, musíte vidieť matku (je nepravdepodobné, že budete môcť vidieť otca) a ostatné mačiatka vo vrhu, aby ste sa uistili, že všetky zvieratá sú šťastné, priateľské, a že sa u chovateľa cítia dobre. Ak je matka pri stretnutí s vami opatrná, je to prirodzené. Mala by však pôsobiť skôr ostražitým než nervóznym, alebo agresívnym dojmom. Ak sú mačiatka dostatočne staré, opýtajte sa chovateľa, kedy si ich môžete vyzdvihnúť.

Zistite, aká veľká je matka mačiatka, a opýtajte sa na zdravie a temperament oboch rodičov. Tieto informácie vám môžu napovedať, aké bude vaše mačiatko v dospelosti.

Výber mačiatka

Ak ste po stretnutí s chovateľom so všetkým spokojný, môžete si prísť po svoje vysnívané mačiatko. Prvé stretnutie sa zvyčajne koná, keď má mačiatko 6 týždňov. Ak je to však možné, choďte sa pozrieť na mačiatko vo veku 3 - 4 týždňov, aby vás začalo spoznávať čo najskôr. Ak môžete, navštívte chovateľa niekoľkokrát a vezmite so sebou aj ostatných členov rodiny, aby si mačiatko postupne zvyklo na vás všetkých. Príliš veľa neznámych tvárí naraz môže byť pre malé mačiatko stresujúcim zážitkom, preto ich navštevujte v menších skupinkách.

Vo veku 6 týždňov by už mačiatko malo prejavovať záujem o vás a svoje okolie. Bude skúmať svet okolo seba a bude si pozorne všímať aj vás. V tomto štádiu by malo byť hravé, priateľské a pravdepodobne bude neúnavne šantiť.

Keď sa rozhodujete, ktoré mačiatko z vrhu sa vám najviac páči, nevyberajte si to najmenšie (zvyčajne najslabšie z vrhu). Aj keď je zo všetkých najroztomilejšie – čo najmenšie mačiatka často sú – pravdepodobne bude mať zdravotné problémy. Po čase strávenom pozorovaním vrhu začnete rozpoznávať osobnosti jednotlivých mačiatok. Mačiatka, ktoré sú nervózne alebo uzavreté, si pravdepodobne vyžadujú intenzívnejšiu socializáciu, alebo nie sú zdravotne v poriadku, preto je lepšie si ich nevyberať. V ideálnom prípade by vaše mačiatko malo byť dostatočne sebavedomé, ale nie príliš nezávislé.

Aké vlastnosti by ste mali hľadať u mačiatka

Ak vám mačiatko padne do oka, vezmite ho k sebe a jemne sa s ním pomaznajte. Rozprávajte sa s ním jemným a upokojujúcim hlasom. Malo by sa vrtieť, chcieť sa hrať a priasť.

Mačiatka by mali byť bacuľaté, no nie obézne, a nemali by mať na tele žiadne hrče ani hrbolčeky. Všímajte si najmä okrúhle bruško. Môže to vyzerať roztomilo, ale niekedy je to príznak choroby (vrátane parazitárnej infekcie). Skontrolujte aj oblasť pupočnej šnúry na brušku, či mačiatko nemá nejaký opuch, ktorý by mohol byť príznakom rôznych ochorení.

Mačiatko by malo mať čisté, doširoka otvorené oči a jasný zrak, uši by mali byť čisté a bez začervenania alebo zápachu a zadoček by mal byť tiež čistý. Srsť by mala byť mäkká a čistá, bez lysín a vredov, chrást a čiernych škvŕn, ktoré sú príznakom napadnutia blchami, najmä ak sa mačiatko škriabe.

Zistiť, či mačiatko dobre počuje nie je jednoduché, ale ak viete, že jeho plemeno je v tomto ohľade rizikové (platí to najmä pre biele mačky), skúste ho položiť na podlahu a urobiť nejaký hluk. Uvidíte, či bude reagovať. Ak mačiatko nereaguje, môžete sa chovateľa opýtať na iné možnosti testovania sluchu.

Kedy si môžete vziať mačiatko domov

Určite sa na svoje mačiatko tešíte a nemôžete sa dočkať, až si ho prinesiete domov. Je však dôležité, aby mačiatka trávili veľa času so svojou matkou a súrodencami. Počas prvých týždňov života, ktoré sú pre mačiatka kľúčové, sa pri hre so súrodencami naučia komunikovať s inými mačkami. Naučia sa chodiť na mačací záchod a osvoja si základné pravidlá lovu. Ak je mačiatko príliš skoro oddelené od matky a súrodencov, môže byť neskôr nervózne a plaché.

Nový majiteľ si mačiatko zvyčajne vyzdvihne približne vo veku 8 týždňov (chovatelia čistokrvných mačiek niekedy túto lehotu predlžujú na 9 týždňov), aby malo čas na socializáciu a prispôsobenie sa rušnému režimu domácnosti. Ak je vybrané mačiatko oveľa staršie, buďte opatrný. Chovateľ má pravdepodobne dôvod, prečo si mačiatko necháva tak dlho, preto sa ho na to opýtajte. Mačka, ktorá prichádza do nového domova vo vyššom veku, sa môže horšie zžiť s novým majiteľom, alebo sa pomalšie udomácňovať v novom domove.

Niektorí chovatelia vyžadujú, aby si majiteľ vyzdvihol mačiatko až po absolvovaní všetkých očkovaní, teda vo veku 12 týždňov. Ak mačiatko vyrastá v rušnej domácnosti, kde je dobre socializované (ak máte deti, je výhodou, ak mačiatko vyrastá v rodine s deťmi), nie je to problém.

Majte na pamäti, že vek mačiatka pri prevzatí určuje, proti ktorým chorobám už bolo mačiatko zaočkované. Požiadajte chovateľa o zoznam očkovaní, odčervení a ošetrení proti blchám, ktoré už mačiatko absolvovalo, a ktoré ešte musí absolvovať.

Predtým, ako si svoje zvieratko konečne vezmete domov, nezabudnite sa s chovateľom dohodnúť na kŕmnom režime mačiatka, aby ste v ňom mohli pokračovať aj doma, aspoň kým sa mačiatko úplne neusadí.

Ako postupovať, ak si chcem vziať mačiatko z útulku alebo záchrannej stanice

Ak máte vo svojom srdci dostatok miesta na to, aby ste sa mohli s láskou postarať o novú mačku alebo mačiatko, môžete zvážiť aj to, či neponúknete nový domov mačke, alebo mačiatku z útulku. V celej krajine je veľa útulkov plných mačiatok a mačiek, ktoré by sa radi stali súčasťou vašej rodiny.

Pri hľadaní vhodného útulku by ste sa mali zamerať na nasledujúce charakteristiky. Útulok by mal byť vykurovaný, priestranný a čistý a personál by mal pohotovo odpovedať na všetky vaše otázky.

Viac informácií o výbere útulku a adopcii domáceho zvieraťa nájdete v našich usmerneniach k adopcii mačiek AKO ADOPTOVAŤ MAČKU.

Či už si zaobstaráte mačiatko z útulku, alebo od chovateľa, môžete sa tešiť na plno zábavných chvíľ, ktoré si pre vás pripravila budúcnosť.