S nadšením pre vašich miláčikov.
Záchvaty paniky u psov: príčiny, príznaky a liečba

Záchvaty paniky u psov: príčiny, príznaky a liečba

5 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Každý, kto nimi trpí, vám povie, že záchvaty paniky sú hrozné a ich následky môžu byť desivé. Ľudia a psy sa môžu v mnohom líšiť, ale všetci máme spoločný strach a úzkosť, ktoré vyvolávajú paniku alebo panické správanie.  

Hoci psy pravdepodobne netrpia záchvatmi paniky rovnako ako ľudia, strach, stres a vysoká úzkosť môžu vyvolať správanie, ktoré vyzerá veľmi podobne a je pre psy rovnako nepríjemné. Je dôležité, aby majitelia dokázali tieto stavy u svojich psov rozpoznať, pochopili, čo môže byť ich spúšťačom, a naučili sa ich zvládať. 

Ako majiteľ domáceho zvieraťa chcete, aby váš pes žil šťastný a zdravý život. Schopnosť rozpoznať čokoľvek škodlivé, najlepšie skôr, ako sa to stane, je kľúčom k tomu, aby ste im pomohli prekonať akékoľvek problémy, ktorým môžu čeliť, napríklad úzkosť alebo preťažujúce situácie. Prečítajte si viac o extrémnych prejavoch strachu u psov a o tom, čo robiť, ak ich váš psí kamarát zažíva. 

Čo spôsobuje záchvaty paniky u psov? 

Zjavné záchvaty paniky sú výsledkom intenzívneho strachu a ich príčiny môžu byť zložité. Zvyčajne sú spojené s ohromujúcimi emóciami, fyzickými spúšťačmi, spomienkami alebo situáciami. Môžu tiež súvisieť s nedostatočnou socializáciou alebo návykom, prípadne s kombináciou situácií, ktoré vyústia do stavu neustáleho vzrušenia, keď pes už nedokáže zvládnuť ďalší stres. 

Ak sa stres nerieši, môže sa stať chronickým a spôsobiť, že pes zažije tieto záchvaty paniky zakaždým, keď sa stretne so situáciou, ktorá je pre neho ohromujúca. Ak sa napríklad váš pes bojí ísť k veterinárovi a naučí sa spájať jazdu autom s veterinárom, môže sa ľahko začať správať extrémne vystresovane, len čo uvidí auto - a môže sa to dokonca rozšíriť na všeobecnejšiu agorafóbiu. 

Záchvaty paniky sú tak takmer vždy vyvolané strachom - najmä takým, ktorému sa pes nemôže vyhnúť alebo pred ktorým nemôže utiecť. Patria sem okrem iného: fóbia z hluku, problémy so správaním súvisiace s odlúčením, bolesť alebo očakávanie bolesti a strach z určitej situácie, miesta alebo osoby (alebo naučený strach z nich). Niekedy však môže ísť o kombináciu vecí, ktoré sa nahromadia a posunú psa "za prah". 

Príznaky záchvatu paniky u psov

Keďže psy sa nedokážu vyjadriť verbálne ako my ľudia, na vyjadrenie a oznámenie svojho strachu používajú reč tela a správanie. Je dôležité, aby ich majitelia rozpoznali – a tu sú niektoré z príznakov, ktoré sa u nich môžu prejaviť: 

 • Dýchanie (nesúvisí s fyzickou aktivitou alebo teplom) 
 • Trasenie alebo chvenie 
 • Olizovanie pier a zívanie 
 • Hlasové príznaky, ako je štekot alebo kňučanie 
 • Neobvyklá alebo neočakávaná agresivita  
 • Nadmerné slinenie 
 • Snaha uniknúť zo situácie - zúrivé škrabanie na dvere atď. 
 • Útek  
 • Uzavretie sa do seba (niekedy sa pes pri extrémnom strachu stiahne do seba a môže sa zdať pokojný) 
 • Hľadanie útechy u majiteľa 
 • Zvýšená srdcová frekvencia 
 • Schovávanie sa 
 • Hrabanie na nezvyčajných miestach v dome 
 • Zvracanie 
 • Hnačka 

Tieto zdanlivé príznaky môžu trvať od niekoľkých minút až po niekoľko hodín, v závislosti od príčiny.  

Príznaky extrémne desivej udalosti môžu byť prechodné - t. j. strach spôsobený ohňostrojom môže prejsť približne za hodinu. Naopak, strach vyvolaný návštevou veterinára môže trvať, kým pes nie je v bezpečí domova, a môže mať oveľa dlhšie trvajúce účinky. V prípade silných fóbií z hluku (napr. ohňostrojov) môže trvať niekoľko dní, kým sa neurotransmitery v mozgu vrátia do normálu – a s každým opakovaním sa strach stupňuje. 

Päť spôsobov, ako môžete pomôcť 

Hoci záchvaty paniky u psov môžu byť náročné na zvládnutie, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete svojho chlpatého priateľa upokojiť a pomôcť mu prekonať akúkoľvek náročnú situáciu, ktorej čelí.

1. Zostaňte pokojní a pozitívne naladení 

Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, je zostať pokojný a pozitívny. Váš pes bude odrážať váš postoj, a ak uvidí, že ste nepokojní a znepokojení, nepomôže mu to.  

2. Prejavujte im náklonnosť 

V stresových situáciách je dôležité byť mu nablízku. Poskytnite mu všetku útechu, ktorú od vás hľadá. Môže to spočívať v tom, že si vedľa neho sadnete na zem v tichom priestore a poskytnete mu len podporu z vašej prítomnosti, alebo bude chcieť viac fyzických dotykov. Nechajte sa ním viesť. 

3. Poskytnite mu rozptýlenie 

Snažte sa svojmu psovi poskytnúť fyzickú a duševnú stimuláciu; preto hrajte hry, ktoré ho zamestnajú a zabavia, pretože to môže odvrátiť jeho pozornosť od dôvodu jeho paniky. Ak príčinu jeho strachu nenájdete v prírode, môže byť dobrým nápadom vziať ho na prechádzku, robiť s ním tréningy založené na odmenách alebo používať puzzle hračky. Majte však na pamäti, že pes, ktorý trpí extrémnym strachom, nebude schopný prijať potravu ani jesť - a v skutočnosti sa nebude schopný rozptýliť. 

4. Pustite im hudbu 

Je známe, že hudba má pozitívny vplyv na náladu psov, najmä reggae a jemný rock. Zistite, aký typ hudby má váš pes najradšej, a použite ju na jeho rozptýlenie vždy, keď vykazuje známky úzkosti. Môže, ale nemusí to pomôcť, ale hudba môže pôsobiť ako rozptýlenie a môže uvoľniť aj vás. 

5. Vyskúšajte upokojujúce potravinové doplnky

Používanie upokojujúcich doplnkov stravy môže byť veľmi užitočné aj v prípade miernych záchvatov paniky. Obráťte sa na svojho veterinárneho lekára, ktorý vám odporučí najvhodnejšie krmivo pre vášho psa. 

Zďaleka najdôležitejšie, čo môžete urobiť, je rozpoznať situácie, s ktorými váš pes skutočne zápasí, a hľadať spôsoby, ako im predchádzať, alebo ak to nejde, minimalizovať ich vplyv.  

Ak váš pes často zažíva záchvaty paniky, bolo by najlepšie dohodnúť si stretnutie s veterinárom, aby ste zistili, či ide o nejaké klinické problémy, a potom požiadať o odporúčanie k skúsenému akreditovanému behavioristovi, ktorý vám pomôže vypracovať rozsah zmien správania na riešenie týchto problémov.  

Rozdiely medzi úzkosťou, fóbiami a záchvatmi paniky u psov 

Úzkosť, fóbie a záchvaty paniky sú pojmy, ktoré sa niekedy používajú zameniteľne.  

Pri správnom zvládaní a v prípade potreby s odbornou pomocou môže strachové správanie u psov zostať len krátkou epizódou v živote vášho psieho priateľa. Aby ste im pomohli k skvelej kvalite života, váš pes musí v situáciách, ako sú záchvaty paniky, cítiť lásku a podporu, ale nezabudnite vyhľadať pomoc, aby sa nezhoršili. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o správaní vášho psa v stresových situáciách, prečítajte si o nadmernom štekaní psa a zistite všetko, čo potrebujete vedieť o jeho príčinách a spôsoboch, ako mu môžete predchádzať.