S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Informácie o cukrovke u psa
Starostlivosť o psa po operácii

Starostlivosť o psa po operácii

1 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ak sa váš pes zotavuje po operácii, pravdepodobne s ním prežívate mimoriadne stresujúce obdobie.

Vďaka vašej láskyplnej starostlivosti a odbornej pomoci veterinára sa váš pes čoskoro postaví na nohy. V tomto článku sa zameriame na to, ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť počas obdobia zotavovania.

Pooperačné rany a stehy

Ak váš pes potreboval stehy, musíte ho po operácii pozorne sledovať. Niektoré stehy sú vnútorné, aj tak musíte veterinára informovať, ak v mieste rany spozorujete začervenanie, opuch, krvácanie alebo výtok. Stehy sa zvyčajne vytiahnu po desiatich dňoch, hoci tento čas sa môže líšiť v závislosti od typu operácie. Vnútorné stehy sú skryté pod kožou a po určitom čase sa prirodzene rozpustia. Veterinárny lekár vás môže ešte požiadať, aby ste psa priviedli na kontrolu. Uistí sa, že proces hojenia prebieha dobre.

Obväzy

Obväz môže byť pre psa nepríjemný. Je veľmi dôležité, aby obväzy boli suché, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu kože. Dávajte pozor, aby obväz nezapáchal ani nemenil farbu a aby okolie rany nebolo opuchnuté.

Ak je niečo v neporiadku, poraďte sa so svojím veterinárom.

Goliere

Golier by mal zabrániť tomu, aby pes ranu lízal, hrýzol, škriabal alebo si hrýzol obväz. Pes by mal mať golier nasadený čo najviac po celý čas, najmä v noci, keď je bez dozoru. Pes si na golier čoskoro zvykne, ale môže mu brániť v jedení alebo pití. V takom prípade môžete golier na chvíľu počas kŕmenia odložiť.

Kŕmenie

Výživa zohráva pri zotavovaní dôležitú úlohu. Váš veterinárny lekár vám pravdepodobne odporučí podávať psovi špeciálne diétne krmivo pre rekonvalescentov. Keďže mnoho psov počas obdobia zotavovania stráca chuť do jedla, mali by byť kŕmené kalorickou stravou, ktorá obsahuje maximum energie v čo najmenšom množstve. Strava s vysokým obsahom bielkovín podporuje regeneráciu a obnovu a posilňuje imunitný systém.