S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
COVID-19 a domáce zvieratá
Alergie u psov

Problémy s alergiami u psov

3 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Informácie o alergiách u psov

Mnohé psy sú alergické na rozličné veci. Aj keď váš pes máva vážne alergické reakcie, veterinár vám môže pomôcť nájsť spôsoby, ako alergiu zvládnuť. V tomto článku sa pozrieme na príznaky a príčiny alergií u psov, ako aj na rôzne možnosti ich liečby.

Alergia na blšie uhryznutie

Každý pes môže dostať blchy, no nie každý je alergický na blšie uhryznutie. Alergické psy trpia silným svrbením a silnou alergickou reakciou po kontakte blších slín s kožou.

To vedie k vypadávaniu srsti a otvoreným ranám, alebo chrastám na koži zvyčajne na chrbte v blízkosti koreňa chvosta. Kožné lézie možno pozorovať aj na iných častiach tela. V ranách sa môžu uchytiť bakteriálne infekcie.

Ak má pes alergiu na blšie uhryznutie, ide o závažnejšiu situáciu, ako keď má pes len blchy. Alergia sa nedá vyriešiť strihaním srsti ani tým, že pes bude zatvorený v byte. Ak máte podozrenie, že váš pes je alergický na blšie uhryznutia, poraďte sa s veterinárnym lekárom.

Veterinár môže odporučiť špeciálne diétne krmivo, ktoré vďaka svojmu zloženiu tlmí alergické kožné reakcie. Napríklad PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatosis.

Kontaktná alergia

Kontaktné alergie môže u psov vyvolať viacero vecí vrátane blších obojkov, cestnej soli, vlny alebo rôznych rastlín. Zistiť príčinu alergie je často ťažká detektívna práca.

Medzi príznaky kontaktnej alergie patrí intenzívne svrbenie, vyrážky alebo hrčky na koži. Tie sa môžu objaviť na tele všade tam, kde dôjde ku kontaktu s alergénom. Najčastejšie sa však objavujú na brade, hrudi, bruchu a chvoste.

Jedným zo spôsobov riešenia kontaktnej alergie je vyhýbať sa kontaktu s látkou, ktorá preukázateľne vyvoláva alergickú reakciu. Váš veterinárny lekár vás tiež poučí o ďalších možnostiach liečby vrátane prechodu na špeciálnu diétnu stravu, napríklad PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatosis.

Inhalačná alergia

Psy, podobne ako ľudia, môžu byť alergické na peľ stromov, tráv a burín, ako aj na plesne a roztoče. Psy s týmto typom alergie sú zvyčajne alergické na viac ako jednu látku. Inhalačná alergia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, no zvyčajne sa prejaví vo veku od jedného do štyroch rokov.

Hlavným príznakom inhalačnej alergie je intenzívne svrbenie a škrabanie najmä v oblasti tváre a uší. Existuje však oveľa viac dôvodov, prečo sa pes nadmerne škriabe.

Preto je dobré poradiť sa s veterinárnym lekárom, ktorý zvolí optimálnu metódu liečby. Jedným z opatrení je prechod na špeciálne diétne krmivo. Niektoré alergény sa vstrebávajú aj cez kožu a práve preto môže časté kúpanie s použitím hypoalergénneho šampónu zmierniť príznaky niektorých alergií.

Potravinová alergia

U psov sa často objavujú alergie na potraviny, ktoré v minulosti konzumovali bez ťažkostí. Najčastejším dôvodom je reakcia na konkrétnu bielkovinu v krmive, napr. v hovädzom alebo bravčovom mäse.

Medzi príznaky potravinovej alergie patrí svrbenie, tráviace ťažkosti a problémy s dýchaním. Ak spozorujete tieto príznaky, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom.

Veterinárny lekár vám poradí, ako správne identifikovať problematickú zložku stravy. Prvým krokom je prechod na špeciálne hypoalergénne diétne krmivo, napríklad PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine HA Hypoallergenic. Toto krmivo by mal pes dostávať 8 až 10 týždňov.

Hypoalergénna diéta je založená na vedecky podloženej receptúre, ktorá minimalizuje riziko alergických reakcií. Keď si pes na novú stravu zvykne, je možné začať do stravy postupne zaradzovať rôzne zložky, až pokiaľ sa nezistí príčina alergických reakcií.

Ak je možné určiť príčinu, veterinárny lekár vášmu psovi odporučí optimálnu diétu, ktorá bude tlmiť jeho alergické reakcie. Pes by mal byť následne dlhodobo spokojný a bez problémov.