Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Purina ONE logo
Trávenie vašej mačky

Ako sa starať o trávenie vašej mačky

2 min. čítanie
Purina ONE logo
Sponzorované Purina One
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Nižšie nájdete päť jednoduchých a účinných tipov, ako sa starať o trávenie vašej mačky.

  1. Vyvážená strava

Pokiaľ chcete, aby bola vaša mačka zdravá, zabezpečte pre ňu a jej metabolizmus vhodnú a vyváženú stravu.

Výber krmiva, ktoré spĺňa požiadavky vašej mačky, je nevyhnutný. Môže pomôcť, ak vyberiete krmivo, ktoré podporí prirodzenú obranyschopnosť vašej mačky. Je vedecky dokázané, že konzumácia tepelne upravených baktérií (laktobacilov) pomáha podporovať tvorbu protilátok v jej tráviacom trakte, zatiaľ čo omega-6 mastné kyseliny a ďalšie vybrané živiny pomáhajú podporovať zdravú kožu a lesklú srsť.

Na druhej strane, nevyvážená strava môže viesť k zdravotným problémom. Vyhnite sa potravinám, ktoré môžu byť pre vašu mačku toxické (napríklad cesnak, čokoláda alebo avokádo), potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie (napríklad kapusta alebo fazuľa), alebo potravinám, ktoré môžu spôsobiť nadváhu (pochúťky určené pre ľudí).

  1. Kefujte svoju mačku (vždy v smere rastu srsti)

Vaša mačka miluje, keď ju niekto rozmaznáva. Snažte sa o to čo najviac pravidelným kefovaním jej srsti. Vaša mačka bude nielenže spokojne priasť, ale zabránite tým aj prehltnutiu veľkého množstva chlpov, ktoré by mohli spôsobiť tráviace ťažkosti, alebo zápchu.

  1. Pripraviť sa... Pozor... Poďme sa hrať!

Pohyb má mnoho výhod. Nielenže pomáha stimulovať tráviaci trakt, čo je prospešné pre pravidelné vyprázdňovanie, ale tiež pomáha vašej mačke udržiavať správnu hmotnosť a pomáha bojovať so stresom. Dvadsať minút hry denne, rozdelených do dvoch častí, pomôže vašej mačke dosiahnuť ideálnu kondíciu a vytvoriť si s vami puto.

  1. Nerobte drastické zmeny

Kto kráča pomaly, kráča zdravo. Mačky sú obzvlášť citlivé na zmeny stravy. Ak z nejakého dôvodu musíte zmeniť ich stravu, odporúčame ju meniť postupne; postupný prechod počas niekoľkých dní pomôže tráviacemu systému vašej mačky zvyknúť si na novú stravu.

Nižšie nájdete jednoduchý návod, ktorý pomôže vašej mačke s prechodom na novú stravu.

  1. Pitný režim

Mačky, najmä tie, ktoré sú kŕmené výlučne suchým krmivom, majú tendenciu málo piť. Táto tendencia je spôsobená ich púštnym pôvodom. Nedostatok vody však môže spôsobiť zdravotné problémy. Aby ste mačku prinútili piť viac a pravidelne, umiestnite niekoľko misiek s pitnou vodou na rôzne miesta v dome. Majte na pamäti, že miska by nemala byť príliš blízko mačacieho záchoda. Vodu v miskách vymieňajte aspoň dvakrát denne, aby bola čerstvá. Niektoré mačky uprednostňujú tečúcu vodu a rady pijú priamo z kohútika. Ak vaša mačka rada pije tečúcu vodu, je dobré zaobstarať jej fontánku.

Nezabudnite pravidelne kontrolovať stolicu, stav srsti a správanie vašej mačky. Ak sa mačka necíti dobre, alebo ju niečo bolí, vyjadruje to iným spôsobom ako ľudia a má tendenciu sa skrývať. Ak sa vám zdá, že vaša mačka čo i len trochu mení svoje každodenné návyky a máte podozrenie, že s ňou niečo nie je v poriadku, neváhajte kontaktovať svojho veterinára.

V skratke to teda znamená, že vyvážená strava, pravidelné čistenie, hranie a pohyb, postupné zmeny novej stravy a dostatok vody zabezpečia vašej mačke zdravé trávenie.