S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Vypustiť či nevypustiť mačku von?

Vypustiť či nevypustiť mačku von?

3 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Hoci väčšina majiteľov v Európe púšťa svoje mačky von, niektorí dávajú prednosť tomu, aby ich mačky takmer vôbec neopúšťali pohodlie svojho domova. V tomto článku sa pozrieme na výhody a nevýhody oboch prístupov.

Výhody pobytu mačky len v byte

Až s príchodom mačacej podstielky v 50. rokoch 20. storočia sa majiteľom mačiek otvorila možnosť jednoduchého života s mačkou v byte alebo dome. Odvtedy sa zistilo, že mačky žijúce len v interiéri majú dlhšiu priemernú dĺžku života ako mačky žijúce vonku. Je to preto, že mačky sú menej ohrozené. Napríklad:

  • Krádeže – so zvyšujúcim sa počtom cenných čistokrvných mačiek, ktoré chováme ako domáce zvieratá, sa zvyšuje aj počet krádeží.
  • Straty mačiek – mačky žijúce vonku sa niekedy neúmyselne uväznia v garážach, kôlňach alebo dokonca v kabínach pre autá.
  • Dopravné nehody – jedna z hlavných príčin smrti mačiek, najmä mladých mačiatok, ktoré sa ešte nenaučili vyhýbať sa rizikám spojeným s dopravou.
  • Predátori – mačky žijúce v byte prirodzene neprichádzajú do kontaktu s líškami a inými predátormi.
  • Bitky – okrem možných bitiek s inými mačkami v domácnosti sa mačky žijúce v byte nedostávajú do bitiek s cudzími mačkami a psami.
  • Otravy – hoci sa to nestáva často, mačky zdržiavajúce sa vonku môžu neúmyselne prehltnúť jedovaté látky, napríklad nemrznúcu zmes, granule proti slimákom alebo jed na potkany.
  • Infekčné ochorenia – mnohé infekčné ochorenia sa prenášajú len prostredníctvom úzkeho kontaktu medzi mačkami, no niektoré mikroorganizmy, alebo dokonca parazity si však môžeme do domácnosti priniesť sami na topánkach alebo oblečení; preto je dôležité pamätať na to, že aj mačky žijúce len v interiéri musia byť pravidelne očkované a odčervované, aby zostali zdravé.
  • Ochrana prírody – tým, že sa niektoré mačky zdržiavajú vonku, sa znižuje riziko nadmernej loveckej aktivity mačacej populácie a s tým súvisiace veľké množstvo ulovených vtákov, najmä v období hniezdenia.

Keď mačka starne, môže prirodzene uprednostňovať pobyt v interiéri. Niektorým starším mačkám môže vyhovovať pohodlie a bezpečie, ktoré im poskytuje pobyt vo vnútri.

Výhody pobytu vonku

Okrem výhod pobytu vo vnútri má aj pobyt vonku svoje výhody.

Hlavnou výhodou pobytu vonku je duševné zdravie a celková pohoda mačiek. Mačky sú prirodzene lovecké zvieratá, ktoré si značkujú svoje teritórium a na sledovanie a lovenie koristi využívajú svoj vynikajúci čuch, sluch, hmat a špecializovaný zrak.

Mačky si vo veľkej miere pri pobyte vonku osvojujú prirodzené správanie. Pravdepodobne preto tieto mačky menej často trpia psychickými problémami a problémami so správaním v porovnaní s mačkami žijúcimi výlučne v interiéri. Vonkajšie mačky majú viac fyzickej aktivity, takže nie sú tak náchylné na obezitu a s tým súvisiace zdravotné problémy.

Spánok u mačiek

Mačky spia v priemere 15 hodín denne (niektoré až 20). Väčšinou spia cez deň a v noci lovia. Najaktívnejšie sú za súmraku a na úsvite, pretože vtedy je aj ich korisť najaktívnejšia. Počas spánku majú mačky väčšinu času tendenciu driemať a majú len krátke obdobia hlbokého spánku. Ako predátory musia byť mačky neustále pripravené okamžite konať. Či už vaša mačka chodí von, alebo žije len v byte, musí mať bezpečné a pohodlné miesto, kde sa môže ukryť a pokojne spať.

Môže mačka žijúca len v byte ochorieť?

Hoci sú mačky žijúce len v byte viac chránené pred infekčnými chorobami a parazitmi v porovnaní s mačkami, ktoré môžu chodiť von, musia byť pravidelne očkované a odčervované, aby zostali zdravé. O špecifických potrebách vašej mačky sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.

Konečné rozhodnutie je na vás

Po zvážení všetkých pre a proti nemožno povedať, že jeden prístup je správny a druhý odsúdeniahodný. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, najdôležitejšie je poskytnúť vašej mačke čo najlepšiu starostlivosť, kvalitnú výživu a dostatok podnetov na podporu jej duševnej pohody.