S nadšením pre vašich miláčikov.
Friskies logo
Tipy na hranie

Tipy na hranie s mačkou

3 min. čítanie
Friskies logo
Sponzorované Friskies
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

S každým hravým vrtením chvosta vyžaruje mačiatko vitalitu. Zároveň je to pre vás skvelá príležitosť užiť si spoločné chvíle a posilniť vaše puto. Hra tiež pomáha zlepšovať koordináciu očí a labiek vášho mačiatka.

Vitalita

Pripravte pre svoje mačiatko prekážkovú dráhu. Je to dobrý spôsob, ako ho udržať plné energie a v dobrom psychickom aj fyzickom zdraví. Najskôr mu prekážky predstavujte po jednej a nakoniec ho nechajte prebehnúť celú prekážkovú dráhu naraz. Môže mu chvíľu trvať, kým sa naučí zdolávať jednotlivé prekážky, ale buďte trpezliví a pamätajte, že práve v čase, ktorý trávite spolu, sa medzi vami vytvára skutočné puto.

Môžete tiež improvizovať a zaradiť nové prekážky. Musia však byť pre mačku bezpečné. Nedávajte mačke odmenu priamo z ruky, granule položte na podlahu vždy, keď úspešne zdolá prekážku.

Čo potrebujete na začiatok:

  • Kruh (alebo akýkoľvek kruhový predmet, napríklad detskú obruč),
  • prázdnu kartónovú škatuľu,
  • tunel pre mačky (môžete si ho kúpiť v obchode so zvieratami alebo si ho vyrobiť doma z deky a stoličky),
  • stolička alebo škrabadlo,
  • granule FRISKIES®,
  • kliker na posilnenie určitého správania (voliteľné).

Krok 1

Prvou prekážkou je kruh. Umiestnite ho nad podlahu, pričom na jednej strane je mačka a na druhej strane vynikajúce granule FRISKIES® . Keď mačka preskočí na druhú stranu, dostane odmenu.

Krok 2

Z prázdnej kartónovej škatule vyrobte prekážku. Mačka je na jednej strane a odmena na druhej strane. Mačka musí škatuľu preskočiť.

Krok 3

Treťou prekážkou je tunel pre mačky. Na vedenie mačky cez tunel použite granule FRISKIES®. Na konci musíte mačke odovzdať odmenu.

Krok 4

Nakoniec musí mačka vyliezť alebo vyskočiť na malú stoličku alebo stoličku. Za odmenu dostane mačka poslednú granulu FRISKIES®.

"Vzdelávanie" mačiek

Keď svoju mačičku trochu spoznáte, všimnete si, že si už v ranom veku vytvorí svoju vlastnú malú osobnosť a vzorce správania. Vplyv jeho matky a súrodencov spolu s interakciou s ľuďmi tiež prispieva k tomu, ako budú tieto vzorce nakoniec vyzerať.

Nedovoľte, aby sa vaše mačiatko hralo s vašimi rukami. Pohyblivá ruka by sa potom stala predmetom hry a keď mačiatko vyrastie, mohlo by vás bolestivo poškriabať. Radšej mačiatko povzbudzujte, aby sa hralo s hračkami, ktoré stimulujú jeho zmysel pre hru a pomáhajú mu vyrásť v šťastnú a inteligentnú mačku. Keď zaradíte hru do každodennej rutiny, nielenže bude váš deň veselší, ale posilní sa aj puto medzi vami a vašou mačkou.

Zmeny v hre

Približne po piatich mesiacoch sa mačiatka celkom prirodzene prestávajú toľko hrať. Niektorí odborníci považujú za možnú príčinu to, že dosiahli koniec obdobia učenia. Ak však mačiatko správne motivujete a zvyknete ho na pravidelné hranie, môžete si spoločné hravé chvíle užívať niekoľko rokov.

Okrem toho, že hra prináša vám a vašej mačke radosť a posilňuje vaše vzájomné puto, prospieva aj zdraviu a vitalite vašej mačky tým, že rozvíja koordináciu oko-packa.

Navyše sa bystré mačiatka môžu naučiť niektoré triky, napríklad sedenie na zadných. Stačí trochu trpezlivosti, veľa pochvál a niekoľko chutných granúl FRISKIES® ako odmena a vy a vaša mačka sa môžete spoločne zabávať zdokonaľovaním trikov.

Správne hračky

Aj tie najjednoduchšie veci môžu rozjasniť váš život. Napríklad pingpongová loptička alebo pokrčený papier môžu poskytnúť hodiny a hodiny zábavy. Len nepoužívajte predmety, ktoré sú príliš malé na to, aby ich mačiatko prehltlo. Nechajte mačiatko voľne sa hrať a nemusíte si robiť starosti.

Ďalšie nápady na hravé rozptýlenie nájdete v našej ponuke hier.

Mačiatka aj dospelé mačky sú zdravo zvedavé, kedykoľvek uvidia papierové vrecko. Plastové vrecká však pred nimi udržiavajte upratané, aby sa mohli bezpečne hrať. Preliezačky a škrabadlá sú skvelou zábavou, navyše si na nich mačiatka môžu brúsiť pazúriky a vy ušetríte svoj nábytok od mačacích škrabancov.