S nadšením pre vašich miláčikov.
Sphynx

Sphynx

Hlavnou črtou mačky sphynx je absencia srsti! Tieto mačky však nie sú úplne bez srsti, ale sú pokryté jemnou huňatou srsťou, o ktorej sa hovorí, že je ako broskyňová koža. Táto mačka nemá fúzy ani mihalnice. Hlava sa podobá hlave devonského rexa. Oči sú hlboko posadené a majú tvar citróna. Telo má jemné kosti, ale je svalnaté a má súdkovitý hrudník. Nohy sú dlhé a štíhle a v dôsledku sudovitého hrudníka majú tvar luku. Chvost je dlhý a zužujúci sa a na dotyk tvrdý. Na dotyk sú teplé a mäkké a vyslúžili si pomenovanie "semišový termofor". Koža je na niektorých častiach hlavy, tela a nôh zvrásnená, ale všade inde by mala byť napnutá. Na koži mačky sphynx je jasne viditeľná pigmentácia. Prípustné sú všetky vzory a farby kože.

Čo je treba vedieť
  • Veľmi aktívna a zvedavá mačka
  • Spoločenská a závislá mačka
  • Veľmi zhovorčivá mačka
  • Štíhla a elegantná mačka
  • Mačka vyžaduje starostlivosť o srsť raz týždenne
  • Hypoalergénne mačky
  • Mačka žijúca v dome
  • Môže si vyžadovať zoznámenie před spolužitím s deťmi

Osobnosť

Mačka sphynx je spoločenská, zlomyseľná, orientovaná na ľudí a miluje pozornosť. Tieto mačky často vítajú svojich majiteľov po príchode domov a sú veľmi zhovorčivé. Sú veľmi inteligentné, hravé a prítulné. Sphynx sú šampiónky v vrčaní. Radi spia so svojimi majiteľmi - pod perinou. Ich telesná teplota je o jeden alebo dva stupne vyššia ako priemer bežných mačiek a majú nenásytný apetít, aby kompenzovali tepelné straty. Keďže tieto mačky sú málo chránené pred nepriaznivými vplyvmi počasia, nemôžu byť ponechané vonku v chlade, neradi sedia na studených povrchoch a ocenia ústredné kúrenie! Tie, ktoré chodia von na slnko, môžu potrebovať ochranu pred slnkom na bledej koži.

Pôvod

Krajina pôvodu: Kanada

Ďalšie názvy: Kanadská bezsrstá mačka

Bezsrsté mačky sú známe už celé generácie; Aztékovia údajne chovali bezsrsté mačky. Mačka sphynx je prvé bezsrsté plemeno mačky, ktoré bolo vyšľachtené špeciálne pre túto vlastnosť. Chovateľský program sa začal v roku 1966 v kanadskom Ontáriu, keď sa jednej domácej mačke narodil bezsrstý kocúr. Väčšina dnes narodených mačiek sphynx však pochádza z troch bezsrstých mačiatok nájdených v Toronte v roku 1978.

Zdravie

Výživa

Starostlivosť

Najlepšie plemená mačiek pre deti