Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Orientálna krátkosrstá mačka

Orientálna krátkosrstá mačka

Orientálne mačky sú stredne veľké, ale sú ťažšie, ako vyzerajú. Telo je podobné siamskej mačke; dlhé, štíhle, s dlhým bičovitým chvostom a dlhými, štíhlymi nohami. Hlava má tvar trojuholníkového klinu, z profilu je rovná, s veľkými široko nasadenými ušami. Srsť orientálnej mačky je veľmi krátka a tesne ležiaca. Štruktúra je jemná a lesklá. Orientálne krátkosrsté mačky sa vyskytujú v obrovskej škále farieb a vzorov.

Čo je treba vedieť
  • Veľmi aktívna a zvedavá mačka
  • Spoločenská a závislá mačka
  • Veľmi zhovorčivá mačka
  • Štíhla a elegantná mačka
  • Mačka vyžaduje starostlivosť o srsť raz týždenne
  • Nehypoalergénne mačky
  • Mačka s možnosťou chodiť von
  • Môže si vyžadovať zoznámenie před spolužitím s deťmi

Osobnosť

Podobne ako siamská mačka, aj orientálna mačka je inteligentná a zvedavá mačka, ktorá dáva o sebe vedieť. Radi sa rozprávajú so svojimi ľudskými spoločníkmi a očakávajú odpoveď. Chcú byť súčasťou rodiny a rady sa hrajú hry, ako je aportovanie s loptičkou zo zdrapeného papiera. Orientálne mačky sa rady zabávajú a nerady zostávajú samy, takže ak ste celý deň v práci, zaobstarať si ďalšiu orientálnu mačku je pravdepodobne dobrý nápad.

Pôvod

Krajina pôvodu: USA/Británia

Orientálna mačka je v skutočnosti siamská mačka s inou farbou srsti a zelenými očami (okrem zahraničnej bielej mačky, ktorá má modré oči). Tvar a temperament sú úplne rovnaké ako u siamskej mačky. Plemeno orientálnej mačky vzniklo krížením siamských mačiek s inými plemenami, aby sa získali rôzne farby. Čierne "siamky" existovali už dlho, ale až v 50. rokoch 20. storočia sa začalo vyvíjať vážne úsilie o vyšľachtenie rôznych farieb a čierna forma je známa ako čierna orientálna mačka. Ďalším vyvinutým orientálnym plemenom bola havana, čokoládovo sfarbená siamská mačka (nezamieňať s havana hnedou, ktorá je samostatným americkým plemenom). Selektívnym šľachtením sa odvtedy vytvorilo mnoho ďalších farieb a vzorov srsti.