S nadšením pre vašich miláčikov.
Zaobstarávame si mačiatko
Čierna mačka kráča po slamenej podlahe v stajni

Adoptujete mačku z farmy alebo stodoly? Tu sa dozviete, čo môžete očakávať

5 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Niektorým mačkám vyhovuje domáca starostlivosť, iné vyžadujú neustálu pozornosť a potom sú tu mačky chované na farme. Tie patria medzi najnezávislejšie a najsamostatnejšie typy domácich zvierat. Poskytnite im láskyplný domov a voľný pohyb na dvore, v stodole alebo, samozrejme, na farme a budú vo svojom živle.

Ak uvažujete o adopcii mačky žijúcej vonku v stodole, pripravili sme pre vás stručný návod, čo môžete očakávať. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o procese privedenia vonkajšej mačky do vašej domácnosti, ktorá miluje nezávislosť.

Čo je to mačka zo stodoly?

Stodolové, vonkajšie, farmárske alebo spoločenské mačky sú zvyčajne mačky zmiešaných plemien, ktoré žijú voľne vonku a ktoré si dokážu udržať odstup od ľudí. V niektorých prípadoch môžu byť divoké, čo znamená, že vôbec nemusia mať rady kontakt s ľuďmi.

Najdôležitejšia vec, ktorú si treba uvedomiť pri zvažovaní adopcie mačiek z farmy, je, že by ste na seba prevzali úlohu ochrancu, nie majiteľa alebo priateľa. Aj keď sa mačka v stodole môže stať priateľskejšou a sebavedomejšou vo vašej blízkosti, vašou hlavnou úlohou bude poskytovať potravu, prístrešie a starostlivosť, nie nevyhnutne typ vzťahu, v ktorom by ste boli v tesnej blízkosti a užívali si úzke puto.

Okrem toho sa nenechajte zmiasť názvom "stodolová mačka"; v skutočnosti nepotrebujete stodolu ani farmu, aby ste si ju mohli adoptovať. Vhodný by bol akýkoľvek typ domova s veľkým, neformálnym - a hlavne bezpečným - vonkajším priestorom, pokiaľ im môžete poskytnúť voľnosť a najlepšie nejaké plochy s vegetáciou, ako je dvor, záhrada alebo pole, na ktorých sa môžu pohybovať. Ako vrcholoví predátori, ktorí pravdepodobne prežijú aj bez vás, potrebujú aj príležitosti na lov.

Väčšina mačiek v stodole sú výborní a nadšení lovci a budú regulovať počet škodcov. Len si dajte pozor, aby ste sa nedostali do konfliktu so susedmi.

Stodolové mačky rozhodne nie sú rovnaké ako bytové mačky. Majte to na pamäti, ak si chcete jednu z nich adoptovať.

Ako sa najlepšie starať o mačky z farmy

Mačky z fariem sú celkovo pomerne nenáročné na údržbu a nevyžadujú si toľko starostlivosti a pozornosti ako iné mačky. Existuje však niekoľko základných vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa pripravili na život so stodolovou mačkou.

 • Zabezpečte prístup k trvalému, teplému a poveternostným vplyvom odolnému prístrešku.
 • Zabezpečte, aby prostredie bolo pre ne bezpečné a aby neboli ohrozené nebezpečenstvami, ako sú chemikálie, jedy alebo rušné cesty.
 • Denne zabezpečte vodu a potravu a uistite sa, že misky sú na mieste, kam sa nedostanú iné zvieratá, napríklad líšky, jazvec a jež.
 • V zime alebo ak žijete v chladnej oblasti, je potrebné misky s vodou vyhrievať. Ak to nie je možné, musíte ich kontrolovať niekoľkokrát denne. To isté platí aj pre úkryt, ktorý by mal obsahovať špeciálnu podstielku, aby poskytoval dostatok tepla.
 • Mačke by ste mali zabezpečiť prístup k nejakému druhu vegetácie, napríklad do záhrady, na pole alebo do lesa.
 • Predtým, ako si novú mačku prinesiete domov, uistite sa, že prešla dôkladnou zdravotnou prehliadkou a že má za sebou všetky očkovania.
 • Vykastrujte mačku a uistite sa, že je čipovaná (a že čip je aktualizovaný s vašimi údajmi).
 • Oboznámte sa s jej návykmi a venujte pozornosť jej správaniu. Keďže sa tieto mačky viac túlajú, je pravdepodobnejšie, že sa zrania, preto ak si všimnete niečo nezvyčajné, poraďte sa s veterinárom.

Na čo sa pripraviť pri adopcii mačky zo stodoly

Keď ste sa rozhodli adoptovať mačku, je čas priviesť ju domov. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám a vašej novej mačke uľahčia prechod.

 • 1. Pripravte mačke pelech.
 • 2. Počas prvých týždňov je najlepšie držať ju vo vnútri, kým si nezvykne na nový domov. Môže to byť garáž, kôlňa alebo stodola. Ak ju hneď pustíte na slobodu, mohla by utiecť a pokúsiť sa nájsť svoj starý domov.
 • 3. Poskytnite jej dostatok chutného jedla, aby sa naučila, že toto je miesto, kde bude mať vždy dostatok jedla, a preto sa jej oplatí zostať tu.
 • 4. Dajte jej čas, aby sa tu usadila. Najlepší spôsob, ako to urobiť, závisí výlučne od jej osobnosti a zázemia. Ak je divoká a/alebo nervózna, neuvíta vašu pozornosť a oveľa lepšie sa usadí, ak ju necháte, aby sa s novým prostredím zžila sama, bez stresu z vášho zasahovania. Ak je sebavedomejšia alebo bola v minulosti v blízkosti ľudí a je priateľská alebo sa ich aspoň nebojí, môžete tráviť čas v jej blízkosti, ale nesnažte sa s ňou komunikovať, pokiaľ to sama aktívne nevyžaduje.
 • 5. Udržujte priestor, v ktorom sa nachádza, v čistote. Snažte sa zabezpečiť, aby priestor, v ktorom je uzavretá, bol dostatočne veľký na to, aby ho mohla používať ako toaletu mimo miesta, kde spí a je. Väčšina voľne sa pohybujúcich mačiek si nájde svoj vlastný priestor na toaletu, ale keď je pohyb mačky obmedzený, musí mať možnosť oddeliť toaletu od miesta, kde sa zdržiava.
 • 6. Zabezpečte im denné svetlo a dostatok čerstvého vzduchu a vytvorte príjemné prostredie, ktoré si mačky zamilujú.
 • 7. Zakomponujte veľa prvkov obohatenia, ktoré simulujú možnosti lovu, veci na pozorovanie, rôzne výšky, veci na šplhanie a veľa miest na schovávanie, spánok a odpočinok. Tieto mačky sa často cítia oveľa bezpečnejšie, ak majú miesta, kde sa môžu schovať.
 • 8. Poskytnite im dostatok voľnosti.

Keď si zvyknú na nové prostredie (a na vás, ak majú rady ľudskú spoločnosť), nechajte ich voľne sa pohybovať, ale uistite sa, že v prípade potreby majú vždy ľahký prístup k úkrytu, potrave a vode. To zvyčajne trvá približne štyri týždne.

Prečo sa mačky z fariem líšia od ostatných mačiek

Farmárske mačky môžu byť skvelými spoločníkmi, a hoci nie sú také priateľské ako domáce mačky, dokážu si obľúbiť ľudí vo svojom okolí. Navyše majú mnoho vlastností, ktoré kompenzujú ich nezávislejšiu povahu.

 • Sú to výborní lovci, ktorí zvyknú chytať malé hlodavce, napríklad myši. Ak žijete na farme, môžu byť skvelým pomocníkom pri boji so škodcami.
 • Milujú svoju nezávislosť, vďaka ktorej sú nenáročné na údržbu.
 • Dokážu dobre vychádzať s inými zvieratami, preto sú často skvelými mačkami v stodole.
 • Rozhodne nie sú dobrými domácimi miláčikmi, pretože oveľa radšej trávia čas vonku, skúmajú a sú samy - a blízkosť človeka ich často stresuje. Keď sa však vaša voľne sa pohybujúca mačka usadí v novom domove, môže si niekedy užívať pohodlie domova, ak necháte otvorené dvere alebo okno!
 • Mačky z fariem sú často vášnivými lovcami, čo vás môže priviesť do konfliktu s blízkymi susedmi - ak nemajú dobré príležitosti na lov, chytajú spevavé vtáky, malé králiky a dokonca si potrpia na okrasné rybníky.

Adopcia mačky, či už ide o mačku domácu alebo mačku stodolovú, môže byť úžasným zážitkom. Všetky mačky si zaslúžia bezpečný a milujúci domov, preto dúfame, že tento článok vám pomohol zodpovedať všetky otázky, ktoré ste k tejto téme mali.

Ak si nie ste istí, aký typ mačky by najlepšie vyhovoval vášmu životnému štýlu, vyskúšajte náš kvíz o plemenách a zistite, aké iné mačky by pre vás mohli byť najvhodnejšie.

Chcete sa o mačkách dozvedieť viac? Ďalej si prečítajte tento článok o porozumení reči tela vašej mačky.