S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Citlivé trávenie u psov
Ako pomôcť šteniatku, ktoré trpia hnačkou

Ako pomôcť šteniatku, ktoré trpia hnačkou

3 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ak má vaše šteňa hnačku, nie je to nič príjemné, najmä ak ste práve vo fáze, kedy ich učíte nevyprázdňovať sa v byte. Popri problémoch s upratovaním je predovšetkým každý majiteľ šteňaťa v takom prípade znepokojený tým, že sa jeho šteňa necíti dobre. Často tiež nie je ľahké rozpoznať, či je hnačka príznakom závažnejších ťažkostí, alebo sa jedná len o nevýznamnú epizódu.

V tomto článku vám ponúkneme informácie o hnačke u šteniat a pridáme niekoľko tipov, ako ho liečiť.

Čo spôsobuje hnačku u šteniat?

Hnačka u šteniat môže mať celý rad rôznych príčin. Väčšina z nich nepredstavuje závažný problém a je možné ich ľahko vyriešiť s cieľom šteniatku uľaviť.

Stres

Po príchode do nového domova bude šteňa pravdepodobne v strese. Dôvodom je úplne nové prostredie a fakt, že sa okolo šteňaťa pohybujú ľudia, ktorých nepozná. Šteňa sa v priebehu niekoľkých dní v novom prostredí zabýva a stres odznie.

Nové krmivo

Šteňa, ktoré trpí hnačkou, môže mať problémy prispôsobiť sa novej strave, ktorú mu dávate. Po dovŕšení prvého roku života by šteňa malo prejsť z krmiva pre šteňatá na krmivo pre dospelé psy. K prechodu na krmivo pre dospelého psa by malo dochádzať postupne primiešavaním nového krmiva do granúl, na ktoré bol pes doposiaľ zvyknutý. Toto prechodné obdobie zaberie cca 2 týždne. Zároveň si treba uvedomiť, že táto zmena môže vyvolať hnačku a je to vcelku bežné. Behom niekoľkých dní si šteňa na novú stravu zvykne a hnačka by mala prestať. Pokiaľ nie, poraďte sa s veterinárom, či je vhodné vyskúšať iné krmivo.

Parazity

Malé šteňatá sa môžu ľahko nakaziť parazitmi, ktorí vyvolávajú hnačku. Parazity sa často vyskytujú v znečistenom prostredí, čo by ste mali mať na pamäti, keď si vyberáte šteňa, ktoré si chcete vziať domov. Parazity môže tiež preniesť na šteňa jeho matka, čo je jeden z dôvodov, prečo je pred obstaraním šteňaťa dôležité mať možnosť si matku prezrieť. Ak máte podozrenie, že dôvodom hnačky sú parazity, vezmite šteňa k veterinárovi.

To sú len niektoré z najčastejších príčin hnačky. V skutočnosti existuje celý rad ďalších príčin, vrátane vírusových infekcií alebo zmeny kvality vody.

Kedy treba vziať šteňa s hnačkou k veterinárovi?

Ak má vaše šteňa hnačku, nie je ľahké rozhodnúť, či je potrebné s ním zájsť k veterinárovi alebo nie. Pomôcť vám môže zistenie výskytu nasledujúcich príznakov.

Najprv overte, či v stolici nie je krv. Krv v stolici nikdy nie je dobrým znamením a treba ju brať naozaj vážne. Ak má šteňa v stolici krv, vezmite ich k svojmu veterinárnemu lekárovi čo najskôr.

Má šteňa čiernu a dechtovitú stolicu? Ak áno, môže to byť príznak závažnejšieho problému, pretože to poukazuje na prítomnosť natrávenej krvi v črevách. Môže to znamenať, že šteňa má nejaký druh vnútorného krvácania.

Medzi ďalšie príznaky, ktoré treba sledovať, patrí strata chuti do jedla a časté zvracanie.

Ak nemá šteňa žiaden z hore uvedených príznakov, nebude pravdepodobne nutné brať ho k veterinárovi – pokiaľ však nie je hnačka častá alebo ak netrvá viac ako dva až tri dni.

Ako liečiť hnačku u šteniat?

Primárnou a zrejme aj najúčinnejšou liečbou je podávanie nedráždivej diéty po dobu niekoľkých dní. Začnite tým, že budete šteniatku dávať malé porcie varené bielej ryže. Pokiaľ sa stav zlepší, môžete pri ďalšom kŕmení pridať trochu vareného kuracieho mäsa. Táto diéta by mala pomôcť upokojiť žalúdok a asi za deň by šteňa malo mať opäť stolicu normálnej konzistencie.

Ak sa stav šteňaťa nezlepší alebo sa dokonca zhorší, vezmite ho čo najskôr k veterinárovi. Veterinárny lekár môže šteniatku predpísať lieky, ktoré by mu mali pomôcť.

Šteňatám, ktoré trpia hnačkou pravidelne, môže pomôcť špeciálne krmivo. Krmivo PURINA® PRO PLAN® Puppy Sensitive Digestion so špeciálnou kombináciou živín, ktorá podporuje zažívanie. Ide o mimoriadne stráviteľné prísady (napr. vajcia), ktoré uľahčujú trávenie, a bentonit (prírodný íl), ktorý zlepšuje kvalitu stolice.