Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Ako sa starať o staršieho psa?

Ako sa starať o staršieho psa?

5 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Psy sa, podobne ako ľudia, v súčasnosti dožívajú vyššieho veku vďaka kvalitnej výžive a odbornej starostlivosti veterinárov. Keď pes starne, dochádza uňho k mnohým fyzickým a psychickým zmenám. Tie môžu výrazne znížiť kvalitu jeho života.

Prvé príznaky starnutia sa u väčšiny psov objavujú okolo siedmeho roku života (u veľkých psov skôr, u malých neskôr). Fyzické zmeny a zmeny správania sú spočiatku zvyčajne nenápadné, ale čím je pes starší, tým sú zjavnejšie. Aj keď sa nám pes môže v siedmich rokoch javiť ešte ako mladík, nesmieme zabúdať, že ak jeho vek „prepočítame" na ľudské roky, bude mať okolo päťdesiatky. Preto je vhodné už v tomto veku začať predchádzať príznakom starnutia a pomôcť mu tak žiť plnohodnotný život aj v seniorskom veku.

Ak chcete svojmu psovi uľahčiť starnutie a zabezpečiť, aby ste si obaja užívali spoločné chvíle čo najdlhšie, pozrite si jednoduché tipy uvedené nižšie.

Seniorský vek

Rovnako ako u ľudí, aj u psov sa môžu prejaviť rôzne príznaky starnutia. U niektorých psov môžeme tieto príznaky spozorovať až v pokročilom veku a naopak. Pri očakávanej dĺžke života 13 rokov existujú dve obdobia seniorského veku. Vo veku od 7 do 11 rokov, keď sa prejavujú len mierne vonkajšie príznaky starnutia, môže napríklad zmena krmiva pomôcť oddialiť nástup ďalších príznakov starnutia. Od veku 11 rokov sú príznaky starnutia oveľa viditeľnejšie.

Veterinári a odborníci na výživu psov sa zhodujú, že väčšina psov vstupuje do seniorského veku okolo 7. roku života, v závislosti od veľkosti plemena. Vo všeobecnosti platí, že psy veľkých plemien začínajú starnúť o niečo skôr, zatiaľ čo malé a miniatúrne plemená dosahujú seniorský vek až okolo 9. roku života. Objektívne vedecké výskumy potvrdili v tomto veku pozitívny zdravotný prínos prechodu psa na špeciálnu stravu určenú pre staršie psy. Nezabúdajte, že od veku 7 rokov je vhodné absolvovať pravidelné zdravotné prehliadky u veterinárneho lekára aspoň dvakrát ročne.

Ako prepočítať vek psa na ľudský vek?

Podľa zaužívanej konvencie sa uvádza prepočet jedného roka veku psa na sedem rokov veku človeka. Presnejší výpočet však závisí od veľkosti plemena psa a jeho telesnej hmotnosti. V nasledujúcej tabuľke nájdete vek psa a zodpovedajúci vek človeka. Napríklad 10-ročný labrador s hmotnosťou 30 kg zodpovedá 66 ľudským rokom.      

Podporujte jeho aktivitu a dobrú kondíciu

Starší pes trávi viac času spánkom a postupne stráca záujem o každodenné dianie. Môže to byť spôsobené bolesťami kĺbov, nudou, alebo nedostatkom nových podnetov. Fyzická aktivita je však pre staršie psy rovnako dôležitá ako pre tie mladé. Doprajte preto svojmu psovi dostatok pohybu a hry každý deň. Pomôže mu to udržať si dobrú fyzickú a psychickú kondíciu. Ak má váš pes pohybové, alebo iné zdravotné problémy, poraďte sa s veterinárom, aký druh pohybu by bol pre neho vhodný.

Váš pes potrebuje aj duševnú stimuláciu

Pravidelný pohyb nepotrebuje len telo. Je potrebné trénovať aj mentálne schopnosti. Existuje množstvo spôsobov, ako staršieho psa mentálne a vizuálne stimulovať. Môžete použiť špeciálne hračky na trénovanie mozgu, alebo zabezpečiť, aby mal pes neustále výhľad z okna a mohol pozorovať, čo sa deje vonku. Ďalším skvelým spôsobom mentálneho tréningu je meniť trasy a harmonogram prechádzok – skúste napríklad vstúpiť do obľúbeného parku iným vchodom ako zvyčajne.

Päťbodový plán PURINA® PRO PLAN® pre duševné zdravie psov

  1. TRÉNING PRE MOZOG

Každodenná stimulácia mozgu vášho psa pomáha udržiavať jeho myseľ aktívnu a bystrú. Častejšie meňte trasu prechádzky a noste so sebou jeho obľúbené hračky. Rozmiestnite po dome alebo záhrade hračky s pochúťkami, ktoré môže váš pes hľadať, alebo sa zahrajte na schovávačku. Kalórie z pochúťok by však nemali presiahnuť 10 % celkového denného príjmu.

  1. SOCIÁLNE VÄZBY A VZŤAHY S ĽUĎMI

Nezabúdajte na spoločne strávený čas. Môžu to byť prechádzky, hry, maznanie, alebo výcvik. Práve nácvik nových a jednoduchých povelov môže obohatiť jeho duševné zdravie.

  1. SOCIÁLNE VÄZBY S INÝMI PSAMI

Ak je váš pes zvyknutý na spoločnosť iných psov, vyhľadajte miesta, kde sa s nimi môže socializovať. Čas strávený s inými psami podporuje jeho aktivitu a duševné zdravie. Ak váš pes nemá rád aktivity s inými psami, nenúťte ho do nich.

  1. VIZUÁLNE PODNETY

Vizuálne podnety sú veľmi dôležité pre udržanie mozgovej aktivity. Nechajte ho pozorovať dianie z okna, ak to nie je možné, nechajte počas dlhšej neprítomnosti zapnutý televízor.

  1. PESTROSŤ PROTI NUDE

Ponúknite psovi nové hračky. Udržíte tak jeho myseľ aktívnu a zaženiete nudu.

Špeciálne krmivo pre starnúce psy

Nutričné požiadavky psov sa s ich vekom menia. Prechod na krmivo, ktoré spĺňa ich potreby, je jedným z preventívnych opatrení, ktoré môžete svojmu psovi jednoducho poskytnúť. Rozsiahle štúdie potvrdili výhody kŕmenia krmivom obsahujúcim špeciálne živiny pre podporu starnúceho organizmu a oddialenie procesu starnutia. Bolo preukázané, že patentovaná* kombinácia živín v krmive PURINA® PRO PLAN® s kombináciou živín OPTIAGE™ zlepšuje duševné zdravie starších psov vrátane zlepšenia pamäte, pozornosti a učenia.

Mozog psa využíva ako hlavný zdroj energie glukózu. Vo veku od 7 do 9 rokov strácajú mozgové bunky schopnosť využívať glukózu, čo má negatívny vplyv na ich funkciu. Krmivo vyvinuté vedcami a veterinármi spoločnosti PURINA® obsahuje mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Ide o špeciálne tuky, ktoré sa nachádzajú v rastlinných olejoch, ako je napríklad kokosový olej. Tie sa dajú ľahko premeniť na energiu, ktorá je priamo využiteľná starnúcim mozgom. Tým, že sa mozgu dodáva potrebná energia, sa zlepšuje pozornosť, hravosť, mentálna kondícia a všetky kognitívne funkcie.

Neskoršie roky života môžu byť nádherným obdobím v živote vášho psa, počas ktorého môžete spoločne prežiť nezabudnuteľné chvíle. Keď váš pes vstúpi do geriatrickej fázy života, snažte sa mu spoločne poskytnúť všetko, čo môžete, pričom zohľadnite jeho fyzické potreby, spomalený životný rytmus a energetické možnosti. Zabezpečte mu aj pravidelné prehliadky u veterinára. Krmivo PURINA® PRO PLAN® s OPTIAGE môže zohrávať veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní kvality života a zdravia vášho psa v neskorom veku. Kompletné a vyvážené receptúry pre starších psov obsahujú patentovanú* kombináciu živín, u ktorých bolo klinicky dokázané, že udržujú vášho psa čulého, hravého a duševne fit. To všetko dáva príležitosť vám a vášmu psovi užívať si nádherný spoločný život čo najdlhšie.

*Patent je v konaní (pre Európu).