Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan logo
Starostlivosť o šteňatá

Starostlivosť o šteňatá

3 min. čítanie
Pro Plan logo
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ako socializovať šteňa

Príchod nového šteniatka do rodiny je bezpochyby veľkou udalosťou pre všetkých. Šteniatku sa otvára úplne nový svet, v ktorom môže objavovať neznáme prostredie a spoznávať členov rodiny, prípadne aj iné zvieratá v domácnosti.

Úplne prvá vec, ktorú by ste mali urobiť po príchode šteňaťa do nového domova, je ukázať mu jeho pelech, hračky a misky na jedlo a vodu. Keď sa šteňa usadí v novom prostredí, môže sa začať proces socializácie.

Čo zahŕňa socializácia šteňaťa?

Cieľom socializácie je pomôcť šteňaťu osvojiť si sociálne návyky tak, aby sa z neho stal priateľský a pokojný pes bez strachu z nových miest, ľudí a zvierat. Odporúčame tieto návyky rozvíjať najprv v bezpečnom prostredí, kde šteňa nie je vystresované, a kde sa cíti dobre, a až neskôr s ním navštevovať rušnejšie a neznáme miesta.

Zoznámenie šteňaťa s ostatnými členmi rodiny a návštevami je absolútne zásadným a nevyhnutným krokom pri socializácii šteňaťa. Zmiernenie strachu z cudzích ľudí a zvierat v ranom veku je predpokladom na to, aby sa pes v dospelosti správal priateľsky. Pri prvom zoznámení šteňaťa s cudzími ľuďmi na ňom majte obojok a vôdzku pre prípad, že by začalo skákať. Dajte mu povel „sadni" a držte ho v sede. To pomôže psa upokojiť.

Ak už nejaký čas trénujete socializáciu doma, začnite so šteniatkom chodiť na prechádzky na rôzne miesta, napríklad do nákupných centier, parkov, alebo kaviarní vhodných pre psov. To pomôže vášmu šteňaťu zvyknúť si na prechádzky po rôznych typoch povrchov a na pobyt v nových a zaujímavých priestoroch. Predovšetkým ho to naučí, že sa nemusí báť neznámeho.

Ako začleniť nové šteňa medzi ostatné zvieratá v domácnosti

V rámci socializácie si šteňatá zvykajú aj na iné zvieratá. Pri ich zoznamovaní však treba dbať na opatrnosť. Ak sa šteňa stretne s neznámym starším psom, obaja by mali byť na vôdzke. To zabráni skákaniu psov a zabezpečí lepšiu kontrolu nad situáciou v prípade, že sa jeden z nich zachová nepredvídateľne. Pri prvom stretnutí ich nenechávajte spolu osamote.

Ak zoznamujete šteňa s mačkou, odporúča sa oddeliť zvieratá sieťovou, alebo pletivovou bariérou, aby mala mačka možnosť utiecť. Môže trvať nejaký čas, kým si na seba zvyknú, no ak budete trpezlivý, pravdepodobne spolu nakoniec budú dobre vychádzať. Ak si šteňa zvykne na mačky v skorom veku, zníži sa pravdepodobnosť, že na ne bude v dospelosti reagovať podráždene.

Socializácia šteňaťa si vyžaduje čas a trpezlivosť, no ak ju vykonáte správne, vyrastie z neho sebavedomý a dobre vycvičený pes, ktorý má rád spoločnosť ľudí aj zvierat.

Ako porozumieť reči tela šteňaťa

Šteňa vyjadruje emócie, nálady a túžby každou časťou svojho tela, od ňufáka až po koniec chvosta. Ak sa hneď od začiatku naučíte reč jeho tela, posilní to vaše vzájomné puto a vy dokážete lepšie interpretovať, čo sa vám snaží povedať.

HRAVOSŤ:

Ak váš pes vrtí chvostom a prednú časť tela má pri zemi, chce sa hrať a šantiť.

ZÁUJEM:

Chvost v horizontálnej polohe, uši a telo smerujúce dopredu naznačujú, že šteňa sa zaujíma o niečo vo svojom okolí.

RADOSŤ:

Keď sa pes váľa na chrbte, znamená to, že je šťastný. Radosť vyjadruje aj poloha s roztiahnutými prednými nohami a hlavou otočenou na jednu stranu.

STRACH:

Keď sa pes bojí, zvyčajne stiahne chvost – niekedy aj medzi nohy. Uši sú nasmerované dozadu, telo alebo hlava je pri zemi, alebo je celé telo psa sklonené.