S nadšením pre vašich miláčikov.
Muž trénuje svojho psa na otvorenom poli

Ako naučiť psa sedieť v šiestich jednoduchých krokoch

4 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Naučiť psa sedieť by malo byť na prvom mieste v zozname vecí, ktoré treba šteňa naučiť, keď ho prvýkrát privediete domov. Musí predsa vedieť, ako sa má správať a kedy si má dať prestávku od všetkého toho behania a skákania.

Naučenie tohto povelu ako súčasť základného výcviku poslušnosti vytvára základ pre budúci výcvik trikov a pomáha psom lepšie ovládať svoje impulzy. Ste pripravení zistiť, ako naučiť svojho psa sedieť? Potom pokračujte v čítaní.

Čo budete potrebovať

  • Kľudnú miestnosť
  • Obľúbené pochúťky vášho psa
  • Kliker - voliteľný
  • Veľa nadšenia

Ako naučiť psa sedieť v 6 jednoduchých krokoch

Najjednoduchší spôsob, ako naučiť psa tento základný trik, je použiť metódu "návnady a odmeny". Ide o skutočne jednoduchú a priamočiaru techniku, ktorá vám pri dôslednom používaní pomôže v krátkom čase dosiahnuť požadované výsledky. Nezabudnite sa však najprv uistiť, že tomuto výcviku môžete venovať potrebný čas a úsilie a že mu môžete poskytnúť aj vhodné prostredie.

Ste pripravení začať učiť svojho psa sedieť? Dobre, potom teraz môžete postupovať podľa tohto sprievodcu krok za krokom.

1. Pristúpte k svojmu psovi a priložte mu k nosu pamlsok.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite ich obľúbené pochúťky, ale v malom množstve. Nechcete, aby mali príliš veľa jedla navyše, pretože to môže narušiť ich bežný príjem potravy a spôsobiť priberanie alebo tráviace problémy.

2. Zdvihnite pamlsok nad hlavu psa

Kým si k pamlsku pričuchne, zdvihnite ruku nad jeho hlavu smerom k chrbtu. To spôsobí, že pes bude chcieť ísť za pamlskom a zníži svoj zadok.

3. Ponúkajte mu pamlsok

Hneď ako si pes sadne, kliknite na kliker alebo psa pochváľte a nechajte mu pamlsok.

4. Niekoľkokrát zopakujte

Opakovanie je pri učení cvikov kľúčové. Ak chcete psa prinútiť, aby sa opäť postavil, odíďte preč alebo hoďte pamlsok opačným smerom - opäť sa postaví, aby si išiel po pamlsok. Choďte k nemu alebo ho zavolajte a začnite opakovať rovnaký postup.

5. Pridajte slovný pokyn a signál rukou.

Keď to urobí, je čas pridať povel "sadni", aby sa naň naučil reagovať. Ak to chcete urobiť, povedzte "sadni", počkajte niekoľko sekúnd a potom mu dajte pokyn rukou. Je dôležité, aby bol váš pes pokojný, keď mu dávate slovný pokyn, inak si môže nakoniec spojiť slovo s nesprávnym pohybom.

6. Postupne vyraďte pamlsky

Keďže teraz vie, ako reagovať na povel, môžete ho začať pomaly odúčať od pamlskov. Po čase sa naučí riadiť sa len slovnými a ručnými signálmi. Je tiež dobré naďalej prejavovať nadšenie a chváliť ho zakaždým, keď urobí dobrú prácu.

Čomu sa vyhnúť pri nácviku povelu "sadni

Pri výcviku psa je ľahké nechať sa uniesť a sústrediť sa len na dosiahnutie potrebných výsledkov. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať, aby ste svojmu psíkovi poskytli zábavný a bezpečný výcvik. Nižšie uvádzame niekoľko dôležitých bodov, ktoré treba mať na pamäti.

Vyhnite sa dlhým cvičeniam

Dlhé tréningy môžu vášho psieho miláčika nudiť alebo frustrovať, preto sa odporúča obmedziť tréningy na menej ako 5 minút. To neznamená, že nemôžete absolvovať niekoľko cvičení v jeden deň, ale nezabudnite si dávať pozor na akékoľvek známky toho, že váš pes môže byť vyčerpaný alebo bez záujmu.

Cvičenie vykonávajte na pohodlnom a bezpečnom mieste

Pri cvičení, ako naučiť psa sedieť, je najlepšie tiché a pohodlné miesto. Pri začatí výcviku je tiež dobré vyhnúť sa psím parkom alebo verejným priestorom, pretože psy sú v prítomnosti ľudí alebo iných zvierat zvyčajne veľmi rozptýlené. Po niekoľkých cvičeniach môžete skúsiť cvičenie vonku.

Minimalizujte frustráciu alebo netrpezlivosť

Je ľahké byť frustrovaný, keď sa zdá, že sa váš pes nejaký trik nenaučí veľmi rýchlo, ale snažte sa zostať pokojní. Ak máte pocit, že strácate trpezlivosť, prerušte výcvik a odložte ho na inokedy. Nemali by ste na psa ani na seba vyvíjať žiadny tlak, pretože to má byť zábava pre vás oboch.

Ak chcete dosiahnuť optimálne výsledky, je nevyhnutné, aby ste pri učení psa sedieť postupovali podľa týchto krokov. Predovšetkým nezabudnite, že výcvik šteňaťa by ste nemali pociťovať ako povinnosť, ale mal by byť niečím, čo vám pomôže posilniť vaše puto a uľahčí komunikáciu so šteniatkom.

Teraz, keď váš pes zvládol tento základný trik, je čas prejsť na niečo náročnejšie. Pozrite si náš návod, ako naučiť psa dávať labku!