S nadšením pre vašich miláčikov.
Biely pes na vodítku kráča zadýchaný

Ako naučiť psa ignorovať iné psy

7 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ak ste často svedkami toho, že váš pes pri stretnutí s inými psami stráca chladnú hlavu, je čas urobiť nejaké zmeny. V tomto článku si preberieme niekoľko rýchlych tipov a trikov, ako naučiť svojho psa ignorovať iné psy, aby ste si mohli obaja užívať spoločné prechádzky.

Mať za chlpatého spoločníka spoločenského tvora môže byť skvelé, ale čo sa stane, keď je vaše šteňa príliš spoločenské a rozčúli sa vždy, keď vidí iného psa? Alebo keď je reaktívne? Tieto zážitky môžu rozhodne pokaziť príjemnú prechádzku v parku, nehovoriac o bezpečnosti vášho psa. Ak sa chcete naučiť, ako naučiť svojho psa ignorovať iných psov, je tiež veľmi dôležité pochopiť dôvody, ktoré motivujú jeho správanie.

Keďže majiteľov psov je čoraz viac, váš pes sa na prechádzke určite stretne s inými psami, preto je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým naučiť ho, ako tieto sociálne stretnutia vhodne zvládať - a to sa začína už v šteniatku.

Socializácia vášho šteňaťa

Hoci sa šteňatá rady hrajú s inými šteňatami alebo s priateľskými dospelými psami, socializácia je oveľa viac než to. Kľúčovou súčasťou socializácie nie je to, že sa vaše šteňa naučí, že všetky ostatné psy sú na hranie, ale to, že sa naučí venovať vám pozornosť, keď sú v blízkosti iné psy.

Hlavnou súčasťou dobrého socializačného kurzu je, že hoci šteňatá môžu dostať príležitosť naučiť sa hrať s inými psami v malých, dobre koordinovaných skupinách, väčšina kurzu by mala byť o tom, aby sa uvoľnili a sústredili sa na vás, keď sú nablízku ostatní - pretože to je to, čo budete chcieť, keď budete vonku.

Je chybou myslieť si, že "normálne" psy sú veľmi spoločenské a že dobre socializovaný pes by sa mal chcieť hrať a komunikovať so všetkými ostatnými socializovanými psami. Dospelé psy, podobne ako dospelí ľudia, sú "selektívne spoločenské" - to znamená, že majú malú skupinu priateľov, s ktorými radi trávia čas a hrajú sa, ale ostatní mimo tejto skupiny ich až tak nezaujímajú a skutočne sa im nemusí páčiť, že ich niekto obťažuje, a podľa toho reagujú. To z nich nerobí "asociálov" - v skutočnosti sú úplne normálni.

Vyberte si socializačný kurz, ktorý vám umožní precvičovať uvedené zručnosti, a znížite riziko, že váš pes bude okamžite reagovať, bude príliš vzrušený alebo jednoducho bláznivý, keď na prechádzke uvidí iné psy. Prevencia je oveľa lepšia ako liečba. Väčšina reaktívnych psov je bojazlivá (a väčšina príliš spoločenských psov je jednoducho trochu nevychovaná).

Päť dôvodov, prečo psy štekajú na iné psy

Existuje niekoľko spúšťačov, ktoré môžu spôsobiť, že váš pes začne štekať alebo sa znepokojí už pri pohľade na iné psy. Niektoré z nich sme uviedli tu.

1. Nadmerné vzrušenie alebo slabá sebakontrola

Môže sa stať, že váš pes je príliš vzrušený len preto, že chce byť priateľský a hrať sa. Môže štekať, pretože je vzrušený (najmä ak pozná druhého psa), alebo môže štekať, pretože je na vodítku, a tak je frustrovaný, že sa nemôže vrhnúť na svojho potenciálneho nového spoluhráča. Táto frustrácia sa však môže stupňovať...

2. Strach alebo úzkosť

Psy, ktoré neboli dostatočne socializované alebo ktoré mali v minulosti zlé alebo traumatické skúsenosti s inými psami, môžu byť úzkostlivé alebo bojazlivé. Strach je u psov silná emócia - a v kombinácii s nemožnosťou úniku (pretože sú držané na vodítku) môže viesť k intenzívnemu štekaniu a reakčnému správaniu.

3. Frustrácia

Niekedy môže byť nadmerné štekanie pri pohľade na iného psa spôsobené frustráciou psa z toho, že sa nemôže priblížiť. V týchto prípadoch môže byť pes celkom spokojný so stretnutím s inými psami bez vodítka, ale na vodítku sa stáva veľmi reaktívnym.

4. Neschopnosť vyjadriť prirodzenú reč tela

Psy medzi sebou komunikujú pomocou reči tela. Ak sledujete, ako sa psy navzájom vítajú, nikdy sa k sebe nepribližujú čelom, ale vždy približne zo 45 stupňov, krúžia okolo seba, niekedy postupujú a niekedy ustupujú (alebo dokonca odchádzajú a predstierajú, že cítia niečo zaujímavé atď. ), očuchávajú sa a skúmajú (na to slúži očuchávanie zadku - pretože to je najlepšie miesto, kde pes získa všetky pachy potrebné na to, aby sa o druhom psovi dozvedel čo najviac, a zároveň ho drží čo najďalej od zubov) a až potom sa rozhodnú, či budú komunikovať. Keď máme psy na vôdzke, nič z toho nemôžu robiť, takže sa ľahko stane, že "nekomunikujú", čo môže spôsobiť problémy.

5. Agresivita

Frustrácia, strach a nesprávne pochopená komunikácia môžu viesť k agresii - a pre mnohé psy sa potom stáva štandardným správaním, keď vidia iné psy. Správanie, ktoré je nacvičené, sa stáva opakovaným - navyše agresia je vo všeobecnosti spôsob, ako pes "zastaví zlé veci" alebo "donúti zlé veci odísť".

Ako naučiť psa ignorovať iné psy v 6 jednoduchých krokoch

Najlepší spôsob, ako naučiť psa ignorovať iných psov, je presmerovať jeho pozornosť na vás namiesto toho, aby sa sústredil na iného psa. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste to dosiahli.

1. Získajte ich pozornosť volaním na ich meno

Robte to náhodne počas celého dňa. Zavolajte ich meno, počkajte, kým sa na vás pozrú, a keď to urobia, odmeňte ich hodnotným pamlskom. Robte to bez ohľadu na to, čo robia alebo kde sa nachádzajú (pokiaľ nespia), aby ste mohli získať ich pozornosť na rôznych miestach a v rôznych situáciách.

2. Vyhýbajte sa miestam, kde je veľa psov

Začnite s výcvikom psa na pokojnom mieste vo vnútri, kde ste len vy dvaja. Keď to zvládnete doma, môžete prejsť na dvor, kde vás viac rozptyľujú pohľady, zvuky a pachy. Keď to zvládnete, môžete začať chodiť von - ale držte sa tichých miest, kde sa môžete vyhnúť iným psom, kým to vy a váš pes nebudete ovládať.

3. Pri stretnutí s inými psami odpútajte ich pozornosť

Keď viete, ako prinútiť svojho psa, aby ignoroval iných psov a začal reagovať na volanie po mene, môžete túto techniku začať používať v prítomnosti iných psov. Začnite vo veľkej vzdialenosti od cudzieho psa - za miestom, kde by váš pes normálne reagoval - a udržujte jeho pozornosť, kým pes neodíde. Pomaly sa dopracujte k tomu, aby ste to dokázali robiť z väčšej vzdialenosti. Vždy používajte vysokohodnotné pochúťky (obľúbené pochúťky vášho psa), aby ste ho odmenili za to, že venuje pozornosť vám a nie inému psovi. Vždy používajte vysokohodnotné pochúťky (obľúbené pochúťky vášho psa), aby ste ho odmenili za to, že venuje pozornosť vám a nie druhému psovi. Ak je váš pes motivovaný hračkami a je možné a bezpečné hrať sa s ním po tom, čo pes prešiel, môže to tiež veľmi dobre fungovať (najmä ak je vzrušenie zo stretnutia s iným psom spôsobené tým, že sa chce hrať).

4. Výcvik je kľúčový

Nezabudnite, že pri výcviku akéhokoľvek psa je veľmi dôležitá trpezlivosť a nemali by ste očakávať okamžité výsledky. Ide o to, aby ste boli dôslední a každý krok trénovali veľmi pomaly a veľa cvičili. Výcvik môže trvať dlho a výsledky sa môžu líšiť v závislosti od osobnosti a plemena vášho psa, preto buďte pripravení vynaložiť čas a úsilie. Je to aj o tom, aby ste sa vyhýbali situáciám, o ktorých viete, že na ne váš pes bude reagovať. To môže znamenať, že sa radšej vyhnete iným psom tak, že sa otočíte a pôjdete opačným smerom, než aby ste sa stretli so psom, ktorý by sabotoval všetok váš dobrý výcvik.

5. Poskytnite príležitosti na hru

Uistite sa, že váš pes má stále možnosť hrať sa a komunikovať so svojimi vybranými psími kamarátmi. Psy sú spoločenské a majú radi "psí čas" - a vy nechcete spôsobiť frustráciu tým, že budete brániť všetkým interakciám medzi psami, preto si zabezpečte pravidelné stretnutia alebo prechádzky so psom s možnosťou hrať sa mimo vodítka s najlepšími priateľmi vášho psa.

6. Používajte dlhé vodítko a vyhýbajte sa ťahaniu na ňom

Počas výcviku môžete používať pohodlný postroj s dlhým vodítkom. To dáva vášmu psovi väčšiu voľnosť a umožňuje vám bezpečne trénovať rozptýlenie na dlhšiu vzdialenosť - a v prípade potreby jemne naviesť psa späť k vám. Pri vzájomnej interakcii psov však dávajte pozor, aby sa psy nezamotali.

Pes, ktorý neustále šteká alebo sa vrhá na iných psov, môže vaše každodenné spoločné prechádzky výrazne znepríjemniť, či už je to vyvolané strachom, úzkosťou alebo vzrušením. Ak sa naučíte, ako svojho psa naučiť ignorovať iné psy, môžete tomuto správaniu zabrániť a posilniť svoje puto s najlepším chlpatým priateľom.

Ak však máte obavy, že váš pes začína byť agresívny, mohol by zraniť iného psa alebo človeka, alebo ak ste pri výcviku narazili na prekážku, obráťte sa na akreditované zariadenie.