S nadšením pre vašich miláčikov.
Ako naučiť psa hrať mŕtveho v 11 jednoduchých krokoch

Ako naučiť psa hrať mŕtveho v 11 jednoduchých krokoch

5 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

"Hra na mŕtveho" je jedným z najklasickejších psích trikov. Hoci je to predovšetkým zábavný trik, ktorým môžete pobaviť svojich priateľov a ukázať im, aký je váš pes šikovný, je veľmi užitočný aj na to, aby ste psa naučili ležať na boku bez toho, aby ste ho tam museli tlačiť (čo spôsobuje odpor a stres) počas ošetrovania a u veterinára.  

Okrem zábavnej a praktickej časti, rovnako ako pri iných trikoch, prináša učenie povelu "mŕtvy" viac spoločného času, čo môže pomôcť posilniť váš vzťah. Chcete zistiť, ako naučiť svojho psa hrať mŕtveho? Potom si pozrite náš jednoduchý návod krok za krokom nižšie a celý proces si užite! 

Prečo učiť svojho psa triky? 

Mať psa je úžasná vec a učiť ho triky je skvelý spôsob, ako tráviť spoločný čas a zároveň sa zblížiť. Psy nevidia rozdiel medzi cvikmi zameranými na poslušnosť a povelmi, ktoré vás môžu zabaviť oveľa viac. Tým, že im poskytnete sociálnu interakciu, ktorú potrebujú, aby zostali šťastní, urobíte z procesu učenia obohacujúci a pozitívny zážitok pre vás oboch. 

Pes, ktorý je dobre vycvičený pozitívnymi metódami a môže tráviť čas so svojím človekom, je šťastný pes. Stačí sledovať, ako si váš chlpatý priateľ užíva podnety a ako sa stáva nadšenejším, keď rozširuje svoje zručnosti a zbierku trikov. Učenie tiež pomôže zvýšiť jeho koncentráciu, rovnováhu, vytrvalosť a flexibilitu. Do zoznamu môžete pridať aj zvyšovanie celkovej poslušnosti. Čím viac času strávia spoločným cvičením, tým viac sa naučia poslúchať vás a riadiť sa vašimi pokynmi, pretože budú vedieť, že odmena za dobre vykonanú prácu vždy príde. 

Čo potrebujete 

 • Tichú miestnosť, ktorá je bez akýchkoľvek rušivých vplyvov. Pri učení psa novým trikom je vždy najlepšie mať k dispozícii tichý vnútorný priestor bez prítomnosti iných ľudí alebo psov. Uistite sa, že v okolí nie sú žiadne hračky ani jedlo, pretože tie môžu rozptyľovať pozornosť. 
 • Pamlsky - vyberte buď ich obľúbené pochúťky z obchodu, alebo niečo, čo majú radi, ale zvyčajne nedostávajú, napríklad kúsky vareného mäsa. Tie im poslúžia ako pozitívna motivácia, ktorá ich povzbudí správnym smerom, a potom ich za dosiahnuté výsledky odmení. 
 • Mäkký koberec alebo podložka - prípadne kobercová podlaha - Urobte proces učenia čo najpohodlnejším. Bude to užitočné najmä pri triku "hranie sa na mŕtveho", pretože váš pes bude ležať a váľať sa na boku, čo môže poškodiť jeho kĺby, ak je na tvrdej podlahe. Tvrdá podlaha môže byť aj klzká, čo môže sťažiť zmenu polohy alebo ho dokonca vystrašiť, ak si pes myslí, že by mohol stratiť rovnováhu. 

Ako naučiť psa hrať mŕtveho 

 1. Ak si nie ste istí, ako naučiť psa hrať mŕtveho chrobáka, môžeme vám pomôcť. Postupujte podľa týchto jedenástich jednoduchých krokov a začnite so svojím štvornohým priateľom cvičiť čo najskôr! 
 2. Naučte ho, ako si má na povel ľahnúť. Ak to už vie, môžete začať tým, že ho týmto povelom prinútite, aby si ľahol.  
 3. Požiadajte svojho psa, aby si ľahol, a sledujte, či sa nakloní na jednu stranu. Väčšina psov to robí - všimnite si preto, na ktorú stranu najradšej robí mŕtveho chrobáka. 
 4. Z polohy ležmo mu ukážte pamlsok. Zaujmite ho tak, že mu ju podržíte pred ňufákom, a potom mu pomocou pamlsku priblížte ňufák k boku, na ktorom neleží - držte ho blízko tela. Bude sa musieť prevrátiť na jeden bok, aby mohol sledovať pamlsok. Keď to urobí, dajte mu pamlsok. Toto je prvý krok, ktorý zvládol, pretože už preniesol svoju váhu - čo mu umožní opäť sa prevrátiť na bok. 
 5. Pokračujte v nácviku, kým sa váš pes neprevráti na bok, keď mu naláka čumák na bok. Teraz ste pripravení na ďalší krok.   
 6. Odtiaľ ho pomocou pamlsku prinúťte, aby si ľahol hriechom a späť. Môže to vyžadovať trochu času a dôvery, preto buďte trpezliví. Táto poloha je pre psa zraniteľná (a pre kostnaté psy nie vždy pohodlná). Keď je hlava na zemi, povedzte potvrdzujúce slovo ("dobrý", "OK"... čokoľvek, čím potvrdíte úspech) a dajte pamlsok. 
 7. Toto cvičte často, až kým to nebudete vedieť robiť jedným plynulým pohybom. 
 8. Keď viete, že váš pes zvládne pohyb (t. j. prejde z ľahu do hry na mŕtveho chrobáka), môžete pridať pokyn, ktorý chcete použiť. Môže to byť "buchnúť" "plieskať"... opäť podľa toho, čo si vyberiete). Tým sa akcia prepojí s daným slovom. 
 9. Ďalším krokom je odstránenie pamlsku z ruky. Malo by sa to robiť postupne a vaším konečným cieľom je dosiahnuť, aby si pes ľahol na bok, keď použijete len signál rukou (napríklad ukáže na svoj bok tak, ako keď ste použili pamlsok). Vždy ho odmeňte, keď to urobí. 
 10. Povelové slovo nedávajte, kým nedokáže vykonať danú činnosť. Povel si musíte spojiť s daným správaním - aby ste v budúcnosti mohli používať len toto slovo. Alebo môžete uprednostniť signál rukou (napríklad predstierajte, že ho zastrelíte!). 
 11. Keď tento trik naozaj zvládne, môžete prejsť na to, že ho požiadate, aby "hral mŕtveho" aj zo stoja. 
 12. Teraz už zostáva len cvičiť. A to veľa. Vo výučbe "hrania na mŕtveho" môžete pokračovať aj na iných miestach, kde sa bude viac rozptyľovať (ak je tam mäkká podlaha). Nerobte to v blízkosti iných psov, pokiaľ si váš pes nie je veľmi istý. 

Päť vecí, ktorým sa treba vyhnúť pri výcviku psa

Predtým, ako začnete s výcvikom psa, je dôležité pochopiť, čo nemáte robiť. Výcvik je zábavná činnosť, ktorú môžete zdieľať so svojím psom, ale aby bol zábavný, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. 

1. Výcvik v preplnenom alebo nevhodnom priestore 

Výber najlepšieho miesta na tréning je rovnako dôležitý ako samotný tréning. Tichá miestnosť ponúkne vášmu psovi možnosť lepšie sa na vás sústrediť a nerozptyľovať sa.  

2. Dlhé tréningy 

Psy majú krátku dobu pozornosti, niektoré kratšiu ako iné, preto by ste nemali tréningy robiť príliš dlhé. Niekoľko minút denne by malo stačiť, ale venujte pozornosť správaniu svojho psa. Skráťte tréning vždy, keď si všimnete, že je unavený, vystresovaný, preťažený alebo jednoducho nemá záujem - vždy však ukončite tréning s úspechom (aj keď namiesto toho musíte urobiť niečo, čo dokáže urobiť naozaj ľahko). 

3. Nepoužívanie správnych pochúťok 

Pamlsky sú čarovným kľúčom k ceste vášho psa za učením. Pamlsky, ktoré sú pravdepodobne najobľúbenejšou vecou vášho psa na svete (samozrejme, okrem času stráveného s vami), sú najdôležitejším podnetom na učenie. Vyberajte ich starostlivo a uistite sa, že ich váš pes miluje a naozaj chce pre ne pracovať. Na druhej strane, niektoré psy sú tak orientované na jedlo, že ich "najlepšie pochúťky" môžu tak rozrušiť, že sa nedokážu sústrediť vôbec na nič!  

4. Načasovanie 

Keďže pri tréningu používate pamlsky, je najlepšie neplánovať tréning hneď po jedle. Tréning si vyžaduje energiu, takže cvičenie hneď po dlhej únavnej prechádzke nie je dobrý nápad. 

5. Strata trpezlivosti 

Niektorým psom trvá dlhšie, kým sa naučia nové triky, takže niekedy sa výcvik môže pretiahnuť na týždne namiesto dní. Buďte trpezliví a ponúknite povzbudenie a pochvalu a stále budete vidieť zlepšenie. 

Ak zistíte, že váš pes trik nezvláda, spýtajte sa sami seba, či je pre neho pohodlný, či je pre neho pohyb náročný, alebo či jednoducho ešte nie je pripravený naučiť sa trik. Skontrolujte tiež, ako tento trik trénujete. Ľahko sa môže stať, že sa človek pri vábení na pamlsok nevhodne nakloní nad psa a vyvolá v ňom pocit pasce alebo strachu. 

Väčšina psov sa rada učí nové veci a je to pre nich aj príležitosť stráviť s vami viac času, preto využite výcvik ako spôsob, ako posilniť vaše puto a zabaviť sa pri tom.  

Teraz, keď už viete, ako naučiť psa hrať mŕtveho chrobáka, môžete prejsť k ďalším trikom. Nabudúce sa naučte, ako naučiť svojho psa dávať labku!