S nadšením pre vašich miláčikov.
Žena a pes sa hrajú v tráve

Naučte svojho psa dávať labku v 6 krokoch

5 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Či už chcete pridať do zbierky svojho šteňaťa ďalší skvelý trik na párty, alebo len posilniť vaše puto, naučiť svojho psa dávať labku je skvelý spôsob, ako dosiahnuť oboje. Je to tiež jeden z najľahšie naučiteľných trikov, takže sa pri ňom určite skvele zabavíte a vaše šteňa pri ňom bude môcť predviesť svoje schopnosti "dávať pac"!

 

V tomto článku si preberieme postup učenia vášho psa triku "podanie labky" a pomôžeme vám, aby ho váš psík zvládol za krátky čas. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko o tomto skvelom párty triku.

Kedy môžete začať učiť svojho psa triky?

Svojho psa môžete začať učiť triky, ako je napríklad podávanie packy, hneď po príchode domov alebo po absolvovaní všetkých očkovaní, približne vo veku 12 alebo 16 týždňov. Nikdy však nie je neskoro na to, aby si osvojil povely alebo triky, takže ak je váš pes starší, ani to nebude problém. Jediný rozdiel je v tom, že šteňatá majú tendenciu osvojovať si nové návyky ľahšie a rýchlejšie v porovnaní so staršími psami, ktoré si zvyčajne vyžadujú viac trpezlivosti, času a úsilia z vašej strany.

Čo potrebujete

Keďže ide o veľmi jednoduchý trik, ktorý sa dá naučiť, potrebujete len niekoľko vecí. Tu je ich kompletný zoznam:

  • Tichý priestor bez rušivých vplyvov - to pomôže vášmu šteňaťu lepšie sa sústrediť a plniť vaše pokyny. Keď trik zvládne, môžete zvýšiť jeho náročnosť tým, že ho budete cvičiť na rušnejších miestach.
  • Pamlsky - vyberte obľúbené pochúťky svojho psa, ale uistite sa, že ich nepoužívate príliš veľa, aby ste neovplyvnili ich denný príjem potravy. Bolo by dobré používať malé pochúťky, napríklad malé kúsky syra alebo niečo iné, čo viete, že majú radi.
  • Slovný povel - vyberte si taký, ktorý je naozaj krátky a výstižný (napr. "daj pac", "pac" alebo "pac").
  • Dobre oddýchnuté šteňa, ktoré sa chce učiť.
  • Nadšený a povzbudzujúci učiteľ.

Ako naučiť psa dať labku v 6 jednoduchých krokoch

Postupujte podľa týchto 6 jednoduchých krokov, aby sa váš psík stal v krátkom čase "majstrom pac".

Požiadajte psa, aby si sadol, a keď tento povel vykoná, ukážte mu pamlsok, ale nezabudnite ho schovať do päste. Dávajte pozor, aby vám ho z ruky nevytrhol, je úžasné, aké dokážu byť niektoré psy zákerné, keď niečo chcú! Keď už máte pamlsok v pästi, môžete mu ho nechať ovoňať.

Druhú ruku mu priložte k hrudi a počkajte, po chvíli sa jej bude snažiť dotknúť. Ak sa zdá byť zmätený a nereaguje, môžete mu zdvihnúť alebo poštekliť labku, kým ňou nepohne.

Hneď ako položí labku na vašu ruku, okamžite ho slovne pochváľte a predložte mu pamlsok. Po chvíli si začne spájať pohyb s pamlskom a bude motivovaný predložiť labku vždy, keď bude vedieť, že máte v ruke pamlsok.

Začnite zavádzať slovné signály. Keď si všimnete, že váš pes pochopil, že keď mu podáte labku, dostane pamlsok, môžete začať cvičiť slovný povel.

Odnaučte ich dostávať pochúťky. Jednou z najdôležitejších vecí pri učení psa dávať labku je vedieť, kedy prestať používať pamlsky ako stimul. Ak je váš pes odmeňovaný pamlskami príliš dlho, môže sa stať, že akonáhle prestanú prichádzať pamlsky, prestane reagovať na povel. Preto by ste ho mali od pamlskov postupne odúčať, ale naďalej používať slovné pokyny aj slovnú pochvalu zakaždým, keď povel úspešne splní.

Zvyšujte náročnosť výcviku a cvičte ďalej. Teraz, keď váš pes zvládol tento trik a dokáže ho dokonale vykonať, je čas presunúť sa do preplnenejších a hlučnejších priestorov, aby ste otestovali jeho koncentráciu a pomohli mu dosiahnuť dokonalosť. Nech už ho naučíte akýkoľvek trik, nezabudnite, že cvičenie robí majstra, preto sa ho snažte vykonávať čo najčastejšie.

Čomu sa vyhnúť pri výcviku psa

Aby bol výcvik príjemnejší a dokonca zábavnejší, udržujte ho v jednoduchosti a nevyvíjajte na šteňa alebo dokonca na seba príliš veľký tlak. Tu je niekoľko vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť, keď začínate s výcvikom, aby ste psa naučili dávať packu.

Dlhé cvičenia

Ak sú vaše cvičenia príliš dlhé, je pravdepodobné, že váš pes bude frustrovaný. Jeho pozornosť môže byť veľmi krátka, keď musí robiť opakujúce sa veci, preto je najlepšie udržať cvičenia na menej ako 5 minút. Môžete však zorganizovať viacero cvičení v jeden deň.

Tréning, keď je váš pes unavený alebo chorý

Pred začatím tréningu je dobré uistiť sa, že váš pes je v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Je tiež lepšie, ak trénujete ráno alebo popoludní, než večer, keď môže byť príliš unavený. Kedykoľvek spozorujete zmenu v jeho správaní, napríklad apatiu alebo jednoducho nezáujem, je najlepšie tréning prerušiť a pokračovať v ňom

Pred začatím výcviku je dobré uistiť sa, že váš pes je v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Je tiež lepšie, ak trénujete ráno alebo popoludní, než večer, keď môže byť príliš unavený. Vždy, keď spozorujete zmenu v jeho správaní, napríklad apatiu alebo jednoducho nezáujem, je najlepšie tréning prerušiť a pokračovať v ňom na druhý deň.

Používanie príliš veľkého množstva pamlskov

Vyhnite sa používaniu väčšieho množstva pamlskov, ako mu bežne dávate za deň. Zmena stravy vášho psa môže mať za následok zvýšenie hmotnosti alebo tráviace problémy, preto sa uistite, že nezje viac, ako by mal. Aby ste udržali váhu svojho psa pod kontrolou, môžete použiť pomôcku na udržanie kondície psa.

Celkovo platí, že kľúčom k učeniu vášho šteňaťa novým trikom je, aby to bola zábava. S dostatočnou dávkou trpezlivosti a nadšenia si váš psík rýchlo osvojí "pac" a všetky ostatné triky, o ktoré ho požiadate. Ak chcete svoje šteňa naučiť jednoduchšie triky, prečítajte si naše články o trikoch, ktoré môžete svojho psa naučiť nabudúce.