S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Obezita u psov

Problémy s obezitou u psov

4 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Nadváha a obezita dnes trápi nielen ľudí, ale aj psov.

V Európe postihuje približne každého tretieho psa. Podľa veterinárov je hlavným problémom to, že väčšina majiteľov si neuvedomuje, že ich pes priberá, a preto neprijíma opatrenia týkajúce sa výživy. Príčinou obezity sú často zlé stravovacie návyky získané v šteňacom veku. Kľúčom k prevencii psej obezity je naučiť psa zdravému stravovaniu už od narodenia. Počas fázy rastu by ste sa mali vyhnúť prekrmovaniu šteňaťa. Pri jedle mu nedávajte žiadne jedlo zo svojho taniera. Nedovoľte, aby sa z vášho šteňaťa stal "lenivý zemiak" na pohovke; a predovšetkým nikdy nenechávajte misku vášho psa plnú jedla celý deň. U obézneho psa je väčšia pravdepodobnosť vzniku vážnych ochorení: artritídy a bolesti kĺbov, ochorení srdca a pľúc a problémov s pečeňou. A predovšetkým jeho dĺžka života bude kratšia ako u zdravého psa. Poskytovanie zdravej a vyváženej stravy mu môže pomôcť vyhnúť sa riziku obezity.

Vďaka systému Purina® Body Condition Assessment System, ktorý pre vás vyvinuli veterinári a odborníci na výživu, budete môcť vy a váš veterinár sledovať jeho telesnú kondíciu, kontrolovať, či má dostatok pohybu a či dostáva správne množstvo krmiva. Takto môžete mať fyzickú kondíciu svojho zvieraťa pod kontrolou a v prípade problému zasiahnuť (systém hodnotenia telesnej kondície nájdete na konci tohto článku).

ŠTYRI KROKY V BOJI PROTI OBEZITE PSOV

 1. Kŕmte svojho psa, aby bol fit

Na udržanie zdravej hmotnosti je nevyhnutné, aby pes dostával nutrične vyváženú stravu so správnym obsahom energie. Dodržiavajte dávkovanie krmiva odporúčané veterinárom a na presné odmeranie porcií používajte odmerku. Ak je váš pes v programe kontrolovaného chudnutia, je lepšie podávať mu dve alebo tri menšie porcie ako len jednu veľkú porciu denne. Pes nebude mať taký pocit hladu.

Tipy týkajúce sa pochúťok:

Hoci sú pochúťky súčasťou výchovy a vášho vzájomného vzťahu, ak dáte psovi príliš veľa pochúťok, môže veľmi rýchlo pribrať nadbytočné kilogramy. Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť riziku nadmerného podávania pamlskov:

 • Nedávajte psovi pochúťky s vysokým obsahom tuku a stolové jedlo (zvyšky jedla sú pre psa lákavé, ale môžu obsahovať príliš veľa nadbytočných kalórií).
 • Zaznamenávajte si, koľko pochúťok ste psovi dali - zakaždým, keď dáte psovi pochúťku, vložte jednu pochúťku aj do vopred pripravenej krabičky; večer si tak ľahko spočítate, koľko "extra" pochúťok váš pes počas dňa zjedol.
 • Keď pes žobre, namiesto pamlskov mu venujte viac pozornosti.
 1. Pohyb ako zdroj energie

Pohyb a hra sú základom vášho vzťahu, či už ide o prechádzku v lese alebo aportovanie v parku. Je to tiež zábavný spôsob, ako pomôcť vášmu psovi schudnúť a udržať sa v kondícii. Pestrosť je korením života, preto sa snažte obmieňať staré zvyky, ako napr.:

 • Ak váš pes rád aportuje, prečo si na prechádzku nevezmete vrhač loptičiek, aby pes musel ísť po loptičku ďalej ako zvyčajne?
 • Choďte na prechádzky s priateľmi, ktorí majú tiež psov - psy spália oveľa viac kalórií, keď sa hrajú spolu.
 • Skúste počas prechádzok niečo zmeniť - zmena trasy alebo tempa prechádzky ju urobí zábavnejšou.
 • Nezabúdajte však, že staré alebo artritické psy sa nemôžu pohybovať tak dobre ako zdravé zvieratá. Váš veterinárny lekár vám odporučí vhodnú formu cvičenia pre týchto psov.
 1. Sledujte hmotnosť psa

Ak sa snažíte pomôcť svojmu psovi schudnúť, stanovte si realistické ciele. Bude tak jednoduchšie a dokonca aj zábavné priebežne sledovať pokroky, ktoré pes robí. Ideálnym cieľom je úbytok hmotnosti o 2 % celkovej hmotnosti týždenne. Zvážte vedenie tabuľky s pokrokom v hmotnosti vášho psa, meranie obvodu pása a hodnotenie jeho telesnej kondície pomocou systému BCS (body condition scoring system). Ak chcete získať formálnejšie a presnejšie hodnotenie, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom.

Potreby výživy sa líšia v závislosti od veku

S pribúdajúcim vekom a menšou aktivitou sú staršie psy náchylnejšie na nadváhu. To veľmi zaťažuje ich kĺby a zvyšuje aj riziko vzniku ďalších ochorení vrátane artritídy, srdcových ochorení a dýchacích problémov. Preto je veľmi dôležité sledovať telesnú hmotnosť a skóre telesnej kondície u starších psov. Starším psom môžete pomôcť udržať si ideálnu kondíciu aj podávaním krmiva so špecifickým pomerom bielkovín a kalórií, ktoré podporuje udržiavanie svalovej hmoty a znižuje ukladanie telesného tuku.

 1. Nikdy sa nevzdávajte

Psy by mali chudnúť postupne - je to postupný proces. Nenechajte sa odradiť ani vy, ani váš pes. Postupné chudnutie je v poriadku a zvyšuje aj pravdepodobnosť, že si váš pes udrží zdravú hmotnosť. Pomôcť môže aj krmivo špeciálne vyvinuté pre psy, ktoré bojujú s nadváhou. Napríklad krmivo PURINA® PRO PLAN® LIGHT / STERILISED All Sizes Adult je krmivo s nízkym obsahom tuku a kalórií, ktoré pomáha potláčať chuť do jedla a hlad. Vďaka starostlivo vytvorenému zloženiu poskytuje vášmu psovi vyváženú výživu a obsahuje vysoko stráviteľné zložky a živiny v primeranom množstve. Vedecky podložená receptúra tohto krmiva zaručuje dlhodobé zníženie hmotnosti.

Vďaka správnej výžive, odbornej veterinárnej pomoci a novým návykom v oblasti fyzickej aktivity dosiahne váš pes optimálnu hmotnosť - a vy a váš pes si tak môžete naplno užívať spoločné chvíle.