Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Problémy s obezitou u psov
Pokyny na kŕmenie psov

Pokyny na kŕmenie psov

4 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ako správne kŕmiť šteňa a ďalšie tipy pre zdravý vývoj šteňaťa

Krmivo, ktoré dávate svojmu šteňaťu, je jedným z najdôležitejších faktorov jeho zdravia a celkovej spokojnosti. Ak chcete svojmu šteniatku poskytnúť čo najlepší štart do života, vyberte mu kvalitnú stravu a naučte ho správnym stravovacím návykom čo najskôr.

Ako sa pripraviť na príchod šteniatka

Príchod do nového domova môže byť pre šteňa stresujúcim zážitkom. Keď sa ocitne v novom prostredí, môže sa šteňa cítiť stratené. Odporúčame vám, aby ste si pre svoje nové šteňa zaobstarali niekoľko základných vecí ešte predtým, ako si ho prinesiete domov. Konkrétne ide o pelech na spanie (nie príliš veľký, ani príliš malý), obojok a vôdzka (nezabudnite, že šteňa rastie, takže musíte skontrolovať, či je veľkosť obojku dostatočná), hračky pre šteňatá, pomôcky na starostlivosť (viac informácií nájdete TU). V neposlednom rade by ste mali pre šteňa zaobstarať misku na vodu a misku na jedlo - ideálne z nerezovej ocele, aby sa ľahko čistila. Ak máte možnosť, zaobstarajte mu misku, ktorá sa ľahko neprevráti. Ušetrí vám to čas strávený upratovaním.

Pripravte sa na to, že šteňatá budú veľmi zvedavé a budú si svoj nový domov pozorne prezerať. Preto všetky čistiace prostriedky, lieky a iné nebezpečné látky držte mimo miest, kam by sa vaše šteňa mohlo dostať. Odstráňte jedovaté rastliny a ukryte všetky elektrické káble, ktoré by šteňa mohlo rozhrýzť.

Nepodceňujte prípravu a snažte sa vášmu zvieratku čo najviac spríjemniť prvé dni v novom domove.

Ako vybrať krmivo pre šteňa?

Všetci vieme, že deti potrebujú výživovo bohatú stravu, aby dobre rástli a naberali silu. Vaše šteňa sa v tomto ohľade nelíši od detí. Každé krmivo, ktoré vaše šteňa dostáva, by malo byť prispôsobené jeho veľkosti, metabolizmu a ďalším vlastnostiam. Prvý rok života šteniat (dva roky u šteniat veľkých plemien) je rozhodujúci, pretože vtedy sa kladú základy dlhého a zdravého života. Najmä v prvých mesiacoch života rastú šteňatá veľmi rýchlo. Počas tohto obdobia potrebuje šteňa získať až trojnásobok bežného príjmu kalórií z potravy a vyšší obsah bielkovín, vitamínov a minerálov na kilogram telesnej hmotnosti v porovnaní s dospelým psom.

Imunita u šteniat

Prvých 5 mesiacov je rozhodujúcich pre vývoj imunitného systému šteňaťa. Keď je šteňa dojčené, dostáva v materskom mlieku protilátky, ktoré ho v prvých týždňoch života chránia pred infekciami. Počas odstavu sa množstvo protilátok prijatých od matky znižuje a šteňa si začína vytvárať vlastnú imunitu. Spočiatku imunitný systém šteňaťa produkuje malé množstvo protilátok, ale ich produkcia sa postupne zvyšuje.

V čase, než imunitný systém šteňaťa úplne dozrie a poskytuje organizmu protilátky v maximálnej účinnej koncentrácii, hovoríme o fáze nezrelého imunitného systému. V tomto období je šteňa náchylnejšie na infekcie a tráviace problémy. Pomôcť môže krmivo obsahujúce kolostrum - prvé materské mlieko.

Suché alebo mokré krmivo?

Šteňatá by sa mali kŕmiť suchým krmivom. Naučia sa potravu neprehĺtať a pred prehltnutím ju najprv rozhrýzť. Šteniatko však musí mať vždy prístup k miske s čerstvou pitnou vodou, aby sa mohlo kedykoľvek napiť.

Veľkosť porcie

Ak váš veterinár nepredpíše pre šteňa inú dávku, vždy sa čo najpresnejšie riaďte odporúčaným dávkovaním na obale krmiva. Odporúčaná denná dávka by mala byť rozdelená na niekoľko porcií. Takto pes nebude mať pocit hladu. S pribúdajúcim vekom psa môžete počet porcií znižovať.

Tréning kŕmenia

Čas kŕmenia by ste mali brať ako príležitosť na tréning vášho šteňaťa. Šteňa by sa malo naučiť čakať, kým mu pripravíte jedlo. Ak máte viac šteniat, pravdepodobne budú súťažiť o to, kto zje prvý. Ak ich naučíte čakať na kŕmenie, znížite aj ich súťaživosť.

Ku kŕmeniu by ste mali pristupovať zodpovedne už od útleho veku. Snažte sa nepodľahnúť, keď šteňa prosí o jedlo. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že sú hladné - skúste ich rozptýliť hrou a potom odložte misku, kým nepríde čas kŕmenia.

Najdôležitejšie je odolať nutkaniu dávať šteňaťu inú potravu ako je jeho jedlo, najmä zvyšky zo stola. Ľudská strava rozhodne nie je vhodná pre šteňatá.

Skvelý štart do života

Väčšina komerčne dostupných krmív pre šteňatá obsahuje všetky živiny, ktoré šteňa potrebuje na získanie kompletnej a vyváženej stravy. Pri výbere krmiva pre šteňa však vždy skontrolujte zloženie. Uistite sa, že krmivo obsahuje bielkoviny a kvalitné obilniny, napríklad ryžu. Pozrite sa aj na energetickú hodnotu krmiva a koncentráciu minerálnych látok, ktoré obsahuje.

Naše jedinečné receptúry spĺňajú každodenné špeciálne výživové požiadavky vášho šteňaťa a poskytujú mu dobrý základ pre zdravý život v dospelosti.

Veterinári a odborníci na výživu spoločnosti PURINA® vyvinuli krmivo PRO PLAN® PUPPY HEALTHY START pre čo najlepší štart vášho šteňaťa do života. Naše krmivo so svojou špeciálnou zložkou kolostra, prvého materského mlieka, pomáha posilňovať prirodzenú obranyschopnosť šteniat a každý deň podporuje ich optimálny rast a vývoj.