Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Citlivé trávenie u psov

Citlivé trávenie u psov

4 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Je tráviaci trakt vášho psa v optimálnom stave? Je váš pes šťastný, darí sa mu, rastie a naplno si užíva život? Aby bol váš pes zdravý, musí jeho tráviaci systém fungovať čo najlepšie. Pre niektorých psov to znamená výber krmiva, ktorého špeciálne zloženie podporuje citlivé trávenie.

Prečo je zdravé trávenie tak dôležité?

Zdravý tráviaci trakt chráni vášho psa 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Práve v jeho tráviacom trakte sa nachádza sedemdesiat percent jeho imunitných buniek, ktoré chránia telo pred toxínmi a vytvárajú v ňom bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu škodlivých mikróbov z vonkajšieho sveta. Tráviaci trakt zohráva kľúčovú úlohu aj pri vstrebávaní živín z potravy, pri ich premene na energiu, no aj pri vylučovaní nestráviteľných zložiek potravy.

Imunitný systém pomáha psovi bojovať proti prechladnutiu, chorobám a infekciám. Základ zdravého imunitného systému však môže byť iný, ako si myslíte.

Rozpoznanie príznakov citlivého trávenia

Ak máte podozrenie, že váš pes má citlivé trávenie, všímajte si tieto príznaky:

Stolica je často mäkká a neforemná

Občasná hnačka a mäkká stolica sú prirodzenými príznakmi nerovnováhy v črevnej flóre. Ak pes trpí hnačkou častejšie, príčinou môže byť potravinová intolerancia, alebo potravinová alergia. Ak máte podozrenie, že je to takto aj v prípade vášho psa, poraďte sa s veterinárom.

Nežiaduce reakcie na nové krmivo

Ak váš pes prechádza na iné krmivo, prechod musí byť postupný, pretože rýchle zmeny môžu viesť k dočasným tráviacim problémom. Ak sa však aj pri postupnej zmene krmiva objaví nadúvanie alebo hnačka, môže to byť spôsobené neznášanlivosťou nového krmiva.

Ako pomôcť psovi s citlivým trávením

KROK 1: PORAĎTE SA SO SVOJÍM VETERINÁROM

Keď má váš pes riedku stolicu, alebo trpí nadmernou plynatosťou, najprv sa poraďte s veterinárom. Musíte si byť istý, že príčinou príznakov citlivého trávenia nie je choroba. Vylúčte príčiny, ako sú alergické reakcie, bakteriálne a vírusové infekcie, vnútorné parazity, alebo zápalové ochorenia čriev. Veterinár vám povie, čo je príčinou týchto problémov.

KROK 2: ZAMERAJTE SA NA KRMIVO VÁŠHO PSA

Kvalita výkalov je dobrým ukazovateľom kvality krmiva. Vysokokvalitné zložky krmiva pomáhajú znížiť záťaž čriev vášho psa. Správne spracované, vysokokvalitné zložky vytvárajú ľahšie stráviteľné krmivo - najmä ak krmivo obsahuje prebiotiká, ktoré pomáhajú podporovať zdravie čriev. Pes, ktorý dostáva takéto krmivo, bude mať normálny objem stolice a dobre formované, pevné výkaly. Zvážte aj príchuť krmiva. Rovnako ako ľudia, aj psy si môžu spájať tráviace ťažkosti s určitou príchuťou prijímaného krmiva. To môže viesť k tomu, že sa psy určitým potravinám vyhýbajú, alebo ich odmietajú. Ak sú zvyknuté napríklad na kuraciu príchuť, vyskúšajte niečo iné, napríklad jahňacie alebo morčacie mäso.

KROK 3: POSTUPNÁ ZMENA KRMIVA

Keď nájdete vhodné krmivo, pes si naň musí navyknúť postupne. Vyhýbajte sa náhlym zmenám. Počas prvých dvoch dní znížte podiel pôvodného krmiva v kŕmnej dávke a nahraďte ho novým krmivom. Jednoducho zmiešajte obe krmivá. Počas nasledujúcich dní postupne znižujte množstvo pôvodného krmiva a pridávajte viac nového krmiva. Pokračujte v tomto postupe počas nasledujúcich 7 až 10 dní, až kým úplne neeliminujete pôvodné krmivo. Môže vám trvať nejaký čas, kým nájdete správne krmivo pre citlivý tráviaci systém vášho psa – nenechajte sa odradiť, ak sa vám to nepodarí hneď na prvýkrát.

KROK 4: OPATRNE S POCHÚŤKAMI

Psovi s citlivým trávením nedávajte príliš veľa veľa zvyškov zo stola, pretože preňho môžu byť nestráviteľné a spôsobiť mu tráviace problémy. Keď si váš pes zaslúži pochúťku, najprv dôkladne skontrolujte jej zloženie. Ani kvalitné pochúťky by nemali tvoriť viac ako 10 % dennej dávky krmiva.

Dodržiavaním týchto jednoduchých postupov môžete pomôcť svojmu veterinárnemu lekárovi diagnostikovať, čo spôsobuje podráždenie žalúdka vášho psa, a optimálne upraviť jeho stravu.

Dobré trávenie sa začína výberom správneho krmiva

Niektoré plemená a niektoré psy majú citlivý tráviaci systém bez akejkoľvek konkrétnej príčiny. Ak máte podozrenie, že váš pes má citlivé trávenie, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom. Váš veterinárny lekár vám môže odporučiť krmivo, ktoré prospieva tráveniu psa, napríklad PURINA® PRO PLAN® OPTIDIGEST.

Toto krmivo obsahuje špeciálnu kombináciu živín OPTIDIGEST na podporu zdravého trávenia u šteniat a dospelých psov. Krmivo obsahuje ľahko stráviteľné zložky, ktoré uľahčujú proces trávenia a zlepšujú rovnováhu črevnej mikroflóry. PURINA® PRO PLAN® vďaka prírodnému zdroju prebiotík, ktoré preukázateľne zvyšujú množstvo bifidobaktérií v črevách, podporuje správnu konzistenciu stolice.

K dispozícii verzii pre:

MALÉ A TRPASLIČIE PLEMENÁ

PURINA® PRO PLAN® SMALL & MINI ADULT s OPTIDIGEST.

PURINA® PRO PLAN® SMALL & MINI ADULT s OPTIDIGEST GRAIN FREE.

STREDNÉ PLEMENÁ

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM PUPPY s OPTIDIGEST.

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM ADULT s OPTIDIGEST.

STREDNÉ A VEĽKÉ PLEMENÁ

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM & LARGE ADULT s OPTIDIGEST GRAIN FREE.

VEĽKÉ PLEMENÁ

PURINA® PRO PLAN® LARGE ADULT ROBUST s OPTIDIGEST.

PURINA® PRO PLAN® LARGE ADULT ATHLETIC s OPTIDIGEST.