S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Starostlivosť o chrup u mačiek

Starostlivosť o chrup u mačiek

2 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Ochorenie zubov je jedným z najčastejších problémov, ktoré dnes veterinári riešia u mačiek. Zubné ochorenia môžu byť pre mačky veľmi bolestivé, najmä ak sa neliečia. Dobrou správou však je, že na rozdiel od mnohých zdravotných problémov sa zubným ochoreniam dá predchádzať.

Čo sa rozumie pod pojmom zubné ochorenie?

Pokročilejšie zubné ochorenie, známe aj ako paradentóza, je zápal ďasien obklopujúcich zuby. Neliečené ochorenie zhoršuje stav zubov a ich základných štruktúr a podporných systémov.

Čo spôsobuje paradentózu?

V ústnej dutine mačiek sa nachádzajú baktérie, ktoré zvyčajne nie sú patogénne. Časom sa však tieto baktérie rozmnožia a vytvoria na zuboch jemný lepkavý povlak. Ak sa tento povlak neodstráni, časom stvrdne a zmení sa na zubný kameň. Zubný povlak sa prichytí na zuby a ďasná, kde baktérie prijímajú živiny a produkujú kyseliny a toxíny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu a dráždia ďasná. V tomto štádiu nastupuje prirodzená funkcia slín, ktoré neutralizujú erozívne pôsobenie kyselín. Jediným spôsobom, ako odstrániť zubný povlak, je však čistenie zubov.

Ak sa zubný povlak neodstráni, minerály v slinách sa chemicky spoja so zubným povlakom, ktorý sa časom odvápňuje a tvrdne. Tento stvrdnutý a odvápnený zubný povlak sa označuje ako zubný kameň. Baktérie zachytené v zubnom kameni na povrchu zubov naďalej produkujú kyseliny a toxíny, ktoré rozožierajú zubnú sklovinu. To spôsobuje vznik zubných kazov.

Fáze a príznaky

Štádium 1 - zápal ďasien: prvé štádium ochorenia zubov, zápal ďasien sa často prejavuje opuchnutými, červenými a prípadne krvácajúcimi ďasnami. Ak sa zistí včas, ide o reverzibilné ochorenie.

Štádium 2 až 4 - parodontitída (zápal ozubice) je dlhodobé pokročilé štádium ochorenia zubov, ktoré sa časom zhoršuje. Najprv dochádza k progresii zápalu ďasien, ktorý vedie k tvorbe chobotov medzi zubami a ďasnami. V dôsledku ústupu ďasien sa môžu obnažiť korene zubov. S postupujúcim zápalom sa v dôsledku infekcie chobotov môžu vytvoriť abscesy koreňov zubov. Zápal postihuje hlbšie štruktúry a nakoniec vedie k strate zubov.

Medzi klinické príznaky pokročilého ochorenia zubov patrí halitóza (zápach z úst), odmietanie potravy, nadmerné slinenie, prijímanie potravy len jednou stranou úst, ťažkosti s prehĺtaním alebo abnormálny opuch tváre, ktorý môže naznačovať absces v ústnej dutine.

Liečba

Zubný kameň sa nedá odstrániť ručným čistením, preto je potrebné špeciálne zubné vybavenie a metódy (napr. ultrazvukové odstránenie zubného kameňa v celkovej anestézii). Váš veterinárny lekár vám odporučí správnu liečbu v závislosti od aktuálneho štádia zubného ochorenia vašej mačky.

Ako môže pomôcť výživa

Špeciálne diéty určené k starostlivosti o zuby pomáhajú pri prevencii a liečbe zubného povlaku a kameňa. Granule týchto krmív majú špecifický tvar, hustotu a štruktúru, ktoré pomáhajú odstraňovať zubný povlak počas žuvania.

Dôležitosť čistenia zubov

Hoci strava môže pomôcť zdraviu zubov vašej mačky, pravidelné čistenie zubov špeciálnou zubnou kefkou a pastou pre mačky nič nenahradí. Je tiež veľmi dôležité brať mačku na pravidelné prehliadky zubov k veterinárovi, aby sa v prípade potreby mohlo včas zasiahnuť.