S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Ako kŕmiť vaše mačiatko
Starostlivosť o srsť mačiatok

Starostlivosť o srsť mačiatok

2 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Mačky sú mimoriadne čistotné zvieratá a o svoju srsť sa starajú naozaj dobre. Napriek tomu je veľmi dôležité, aby ste svojmu mačiatku pomáhali so starostlivosťou o srsť.

Posilníte tak vaše vzájomné puto a budete môcť mačiatko kontrolovať, či sa u neho neobjavujú príznaky zdravotných problémov. Ak budete svoje mačiatko ošetrovať od útleho veku, zvykne si na pravidelnú manipuláciu, čo mu okrem iného uľahčí budúce návštevy veterinára.

Výhody ošetrovania

Kefovanie stimuluje krvný obeh a zlepšuje svalový tonus. Odstraňovaním uvoľnených chlpov, ktoré by inak mačiatko mohlo prehltnúť, tiež minimalizujete tvorbu trichobezoárov v tráviacom trakte. Okrem toho česanie stimuluje žľazy pri koreni srsti, ktoré zvyšujú odolnosť srsti voči vode a zmäkčujú srsť, čím zlepšujú jej izolačné vlastnosti.

Ako česať mačiatko

Spôsob česania a kefovania závisí od plemena a od toho, či je mačiatko krátkosrsté alebo dlhosrsté. Srsť mačiatok je kratšia, jemnejšia a huňatejšia a v dospelosti bude trochu hrubšia.

Najlepšie je čo najskôr mačiatko navyknúť na starostlivosť a nečakať, kým vyrastie. Takto bude vaše mačiatko presne vedieť, čo kefovanie znamená, a začne sa naň tešiť. Kefujte mačku len na protišmykovej podložke, aby bolo česanie celkovo príjemným zážitkom.

Dobrá správa pre majiteľov krátkosrstých mačiatok: stačí zbežné vyčesanie mäkkou kefou alebo hrebeňom raz týždenne. Pri česaní využite príležitosť na preskúmanie uší, očí a ňufáka mačiatka a skontrolujte, či sa v srsti nenachádzajú parazity a či na koži nie sú rany, hrčky a opuchy.

Dlhosrsté mačiatka by sa mali denne česať vhodnými pomôckami - o radu požiadajte chovateľa alebo odborníka na starostlivosť o mačky. Najprv nechajte mačiatku kefu očuchať. Mačiatko si často začne trieť líčka o štetiny kefy, čo je dobré znamenie. Chvíľu mačiatko hladkajte a potom mu začnite jemne kefovať boky. Ak sa bráni, na niekoľko minút prestaňte kefovať a mačiatko len hladkajte. Takto si získate dôveru mačiatka.

Keď si mačiatko zvykne na pocit kefovania, začnite mu kefovať bruško, chvost, uši a iné citlivé miesta. Musíte však byť veľmi jemní. Spočiatku by malo byť každé kefovanie veľmi krátke.

Kontrola zdravia počas česania

Ak je mačiatko uvoľnené a teší sa z česania, jemne sa dotknite jeho labiek a prezrite mu pazúriky. Skontrolujte uši a opatrne otvorte ňufák, aby ste preskúmali zuby a ďasná.

Keď si mačiatko na tento postup zvykne, vezmite ho na stôl, kde ho budete čistiť ako dospelého. Mačiatko si čoskoro spojí toto miesto s ošetrovaním a možnou odmenou, čo vám v budúcnosti výrazne uľahčí pravidelnú kontrolu jeho zdravia.