Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Ako sa starať o kastrovanú mačku

Ako sa starať o kastrovanú mačku

2 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Doprajte svojej mačke najlepšie krmivo vyvinuté pre zdravie kastrovaných mačiek

PRO PLAN® STERILISED pomáha udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť kastrovaných mačiek a prospieva ich celkovému zdraviu. Prispieva k správnej funkcii močových ciest a prispieva k celkovo spokojnému životu mačiek. Chrumkavá štruktúra krmiva môže tiež chrániť zuby mačiek pred tvorbou zubného povlaku a znižuje tvorbu zubného kameňa.

Tipy a rady, ako sa starať o kastrovanú mačku

Rozhodnutie, či nechať mačku vykastrovať, je pre zodpovedného chovateľa mačiek jedným z najdôležitejších krokov. Je to rozhodnutie, ktoré ovplyvní správanie, zdravie a výživové potreby vašej mačky. Okrem toho, že kastrácia zabraňuje nežiaducemu oplodneniu, znižuje riziko niektorých ochorení a rozvoja neprijateľného správania.

Kedy sa môže vykonať kastrácia

Odporúča sa dať mačku vykastrovať vo veku 4 až 6 mesiacov, t. j. pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti. Mačku je možné vykastrovať aj oveľa skôr, čo pre ňu môže byť psychicky a fyzicky o niečo jednoduchšie. Všetko však závisí od rady vášho veterinárneho lekára.

Starostlivosť o mačku po operácii

Keď si mačku po kastrácii prinesiete domov, mali by ste byť pripravení venovať jej zvýšenú starostlivosť a pozornosť, pretože môže mať bolesti, problémy s koordináciou alebo byť trochu zmätená. Úplné zotavenie z anestézie trvá 6 až 8 hodín. Vo všeobecnosti platí, že by ste svoju mačku nemali púšťať von aspoň tri dni po operácii, aby sa minimalizovalo riziko infekcie. Ak si všimnete akékoľvek začervenanie, opuch alebo nezvyčajný výtok okolo rany, okamžite kontaktujte svojho veterinára. Kocúre po kastrácii zvyčajne nemajú žiadne stehy, hoci môžu byť nasledujúcich 24 hodín mierne ospalé, veľmi rýchlo sa vrátia k svojim zvyčajným nezbednostiam. Kastrácia mačiek je o niečo náročnejšia, v prvých dňoch po kastrácii by mali mať relatívny pokoj a nemali by skákať po vyvýšeninách.

Výživa pomáha

Po kastrácii mačky je dôležité zamerať sa aj na zmenu denného režimu a najmä na zmenu stravy, aby bola mačka zdravá.

Po kastrácii musí mačka dostávať mimoriadne kvalitnú a výživnú stravu, ktorá obsahuje živiny podporujúce účinné hojenie.

Po úplnom zotavení mačky je vhodné zvážiť prechod z vysoko kalorického krmiva pre mačiatka na udržiavaciu diétu s nižšou energetickou hodnotou, ako je napríklad PURINA® PRO PLAN® STERILISED. V dôsledku kastrácie sa výrazne zníži množstvo kalórií potrebných na udržanie zdravej hmotnosti a zvýši sa chuť mačky na jedlo, pričom sa súčasne zníži fyzická aktivita. Tieto faktory zvyšujú riziko prekrmovania, a tým aj možnej nadváhy - to môže viesť k zdravotným problémom vrátane zvýšeného rizika ochorenia obličiek a infekcií dolných močových ciest. Niektoré z týchto vedľajších účinkov kastrácie sa dajú ľahko zvládnuť poskytovaním špeciálnej stravy, ktorá mačke zabezpečí udržanie dobrého zdravotného stavu.