S nadšením pre vašich miláčikov.
Čierna mačka dostane maškrtu z ruky svojho majiteľa

Môžu mačky jesť šunku?

3 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Mäsové výrobky, najmä chutná a na bielkoviny bohatá šunka, sú jednou z najobľúbenejších potravín na svete, na ktorej si pochutnávajú ľudia a po ktorej pravdepodobne túži väčšina zvierat. Stavíme sa, že sa vám už stalo, že nejedna mačka alebo pes na vás pozerali a prosili o kúsok. Ak ste sa niekedy ocitli v kuchyni pri príprave šunkového sendviča a skončili ste s prosbou: "Môžu mačky jesť šunku?", možno vás prekvapí, že áno, môžu.

Ale skôr než sa pustíte do delenia sendviča so svojím mačacím priateľom, mali by ste vedieť niekoľko vecí.

Môžu mačky jesť šunku?

Áno, mačky môžu jesť šunku. Sú to obligátne mäsožravce, čo znamená, že ich strava si vyžaduje živiny, ktoré sa nachádzajú len v mäsových výrobkoch. Nie je to však to najlepšie jedlo, ktoré si môžu dopriať. Mäso z lahôdok je zvyčajne nadmerne spracované a obsahuje veľa soli, preto sa odporúča, aby ste, ak kŕmite svoju mačku šunkou, podávali ju len v malých množstvách.

Vyvážená a kompletná strava je nevyhnutná na udržanie zdravia vašej mačky a krmivo pre mačky obsahuje všetky živiny a bielkoviny, ktoré potrebujú, preto je najlepšie ponúkať pochúťky, ako je šunka, len s mierou.

Môžu mačiatka jesť šunku?

Malý kúsok šunky raz za čas mačiatku neuškodí. Mačiatka však môžu byť veľmi chúlostivé a počas rastu si vyžadujú špeciálnu stravu, preto je lepšie vyhnúť sa podávaniu čohokoľvek, čo by mohlo ovplyvniť ich tráviaci systém.

Akým druhom šunky môžete kŕmiť svoju mačku?

Akýkoľvek druh šunky s nízkym obsahom soli a dôkladne uvarený, najlepšie ručne. Väčšina lahôdkových mäsových výrobkov obsahuje konzervačné látky a koreniny, ktoré môžu vašej mačke spôsobiť problémy. Výberom surovej šunky, ktorú si môžete uvariť doma, preto zabezpečíte, že svoju mačku nebudete kŕmiť žiadnymi nebezpečnými chemikáliami.

Je šunka pre mačky škodlivá?

Šunka kúpená v obchode, ktorá je spracovaná a má vysoký obsah sodíka a iných korenín, môže vašej mačke spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Napríklad cesnak alebo cibuľa môžu poškodiť ich červené krvinky, čo vedie k nedostatku kyslíka v krvnom obehu. Odporúča sa tiež vyhýbať sa kŕmeniu mačky surovým mäsom, pretože môže obsahovať škodlivé baktérie, ako je salmonela, E. Coli alebo listériu.

Výhody konzumácie šunky

Ak sa šunka ponúka v malých množstvách ako pochúťka, môže vašej mačke poskytnúť niektoré dôležité živiny. Tu je niekoľko vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje a ktoré môžu podporiť zdravie vášho chlpatého priateľa:

  • Vitamín B6 - je dôležitý pre správnu funkciu červených krviniek, podporuje zdravie srdca, mozgu a nervového systému vašej mačky.
  • Selén - prírodný minerál, ktorý môže pomôcť posilniť imunitný systém vašej mačky tým, že prispieva k zdraviu jej kože.
  • Zinok - prispieva k zdraviu srsti a kože vašej mačky.
  • Železo - zabraňuje anémii alebo pomáha zmierniť príznaky anémie.

Ako mám kŕmiť svoju mačku šunkou

Najbezpečnejší spôsob, ako kŕmiť mačku šunkou, je kúpiť ju surovú a neochutenú a uvariť si ju sám. Ďalšou možnosťou je kupovať lahôdkové kusy, ktoré majú nízky obsah sodíka. Skontrolujte zloženie a neponúkajte svojej mačke príliš veľa šunky. Majte na pamäti, že šunka neposkytne vašej mačke všetky základné živiny, ktoré potrebuje, preto je lepšie ju používať len ako pochúťku. Ak si nie ste istí, aké živiny vaša mačka potrebuje, poraďte sa so svojím veterinárom, ktorý vám bude vedieť odporučiť vhodnú stravu pre vaše zviera.

Teraz, keď ste si odpovedali na otázku: "Môžu mačky jesť šunku?", môžete sa pustiť do zisťovania ďalších informácií o tom, akými ďalšími potravinami môžete svoju mačku kŕmiť.