S nadšením pre vašich miláčikov.
Mačka pred miskou pozerá hore

Môžu mačky jesť avokádo?

4 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Avokádo natreté na toaste, s vajíčkami a chilli vločkami môže byť jednou z najchutnejších raňajok a ako ingrediencia si získalo celosvetovú popularitu. Ale hoci je skvelé pre ľudí, je vhodné pre zvieratá a môžu avokádo jesť mačky?

Je to ovocie plné živín a vitamínov, ktoré sú pre ľudí veľmi užitočné, ale zdá sa, že pre mačky nemusí byť až také skvelé. V tomto článku sa do toho ponoríme a rozoberieme niektoré dôvody, prečo avokádo nie je pre mačky tou najprínosnejšou potravinou.

Môžu mačky jesť avokádo?

Hoci avokádo má v ľudskej strave mnoho výhod, obsahuje toxín nazývaný persín, ktorý môže byť pre zvieratá, mačky aj psy, škodlivý. Persín sa nachádza najmä v šupke, listoch a jadre avokáda a pri konzumácii väčšieho množstva môže mačkám spôsobiť zdravotné problémy.

Pre ľudí sa avokádový olej považuje za "dobrý tuk", ale ak ho zje mačka, môže ovplyvniť jej tráviaci trakt a spôsobiť zápal pankreasu. Avokádo môže u niektorých mačiek spôsobiť aj alergie, ktoré môžu viesť k zvracaniu, hnačke, horúčke, bolestiam brucha alebo ťažkostiam s dýchaním či jedením.

Ak vaša mačka konzumuje avokádo v malých množstvách, nie je sa čoho obávať. Pri rozhodovaní o diéte pre vašu mačku sa však odporúča držať sa krmiva pre mačky, pretože komerčné krmivá pre mačky poskytnú vášmu zvieraťu všetky potrebné živiny a vitamíny.

Koľko avokád môže zjesť mačka?

Je normálne, že vaša mačka chce prejaviť záujem o ochutnanie niektorých potravín, ktoré jete, a v prípade avokáda jej môžete dať kúsok. Ale len malý kúsok. Vaša mačka si avokádo pravdepodobne zamiluje pre jeho jemnú štruktúru a bohatú chuť, takže očakávajte, že váš mačací priateľ bude prosiť o ďalšie, keď ho ochutná. Dôležité však je neustúpiť, bez ohľadu na to, ako veľmi vás láka dať jej ďalšie sústo. Stačí polievková lyžica alebo 15 gramov.

Výhody avokáda pre vašu mačku

Hoci komerčné krmivo pre mačky obsahuje najlepšiu kombináciu vitamínov a živín, ktoré udržujú vašu mačku v skvelom zdravotnom stave, avokádo má tiež niekoľko výhod. Pozrite si ich nižšie:

 • Má nízky obsah cholesterolu a sodíka.
 • Obsahuje bielkoviny - v avokáde sa nachádza 18 aminokyselín, z ktorých všetky môžu pomôcť posilniť imunitu vašej mačky.
 • Avokádo obsahuje zdravé tuky - tie sú známe svojimi protizápalovými vlastnosťami.
 • Má antioxidanty, ktoré môžu zabrániť rastu rakovinových buniek a viesť k zlepšeniu zraku.
 • Vláknina - avokádo prispieva k zdravému pohybu čriev.
 • Avokádo obsahuje draslík, ktorý môže pomôcť znížiť krvný tlak.

Ako podávať avokádo vašej mačke

Avokádo je jedným z najjednoduchších a najrýchlejšie pripraviteľných druhov ovocia. Ak chcete, aby ho vaša mačka ochutnala, môžete dodržať niekoľko jednoduchých krokov, ktoré zabezpečia jeho bezpečnosť.

 • Opatrne olúpte šupku avokáda, odstráňte kôstku a nakrájajte ho na veľmi malé kúsky.
 • Podávajte ho rovno.
 • Kŕmte ho priamo mačke alebo ho pridajte k jej bežnému krmivu.
 • Avokádo mačke ponúknite len vo veľmi malom množstve a raz za čas.
 • Dbajte na to, aby vaša mačka nemala prístup k odpadkovému košu alebo iným miestam, kde by mohla nájsť avokádové šupky, kôstky alebo listy, pretože ich konzumácia by pre ňu mohla byť škodlivá.

Záver: Môžu mačky jesť avokádo? Áno, môžu, pokiaľ to nie je príliš často a vo veľkých množstvách. Hoci by malo byť bezpečné, ak ho raz za čas ochutnajú, najlepšie by bolo vopred kontaktovať veterinára, pretože ten môže poskytnúť podrobnejšie pokyny a mal by zohľadniť aj zdravotnú anamnézu vašej mačky.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o tom, čím môžete a čím nemôžete kŕmiť svojho chlpatého priateľa, zistite, či mačky môžu jesť bravčové mäso.