S nadšením pre vašich miláčikov.
Sivá mačka sediaca na drevenom povrchu vedľa mrkvy a zeleniny

Môžu mačky jesť mrkvu?

3 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Mrkva je plná vitamínov a skvelým zdrojom minerálov. Je to jedna zo superpotravín, ktorú by mali do svojho jedálnička zaradiť všetci ľudia. Ale čo mačacie kamarátky, môžu mrkvu jesť aj mačky? A ak áno, akým spôsobom je bezpečné ju mačkám podávať?

Ak uvažujete o tom, že svojej mačke ponúknete zeleninu, ako je mrkva, tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako tak urobíte.

Môžu mačky jesť mrkvu?

Mrkva je bezpečná zelenina, ktorou môžete kŕmiť svoju mačku. Hoci sú mačky obligátnymi mäsožravcami, môžu konzumovať mrkvu, ktorá je pre ne rovnako výživná ako pre nás. Neodporúča sa však kŕmiť mačku surovou mrkvou, takže ak ju plánujete pridať do mačacej stravy, podávajte ju ako pochúťku a v malých množstvách.

Je mrkva vhodná pre mačky?

Mrkva je skvelým zdrojom vlákniny a vitamínov, ako sú draslík, vitamín C, vápnik a železo, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a celkovému zdraviu vašej mačky. Mrkva má však aj veľmi vysoký obsah cukru, a ak sa konzumuje vo veľkom množstve, môže viesť k tráviacim problémom, ako aj k obezite a cukrovke. Vaša mačka je predsa mäsožravec, takže jej strava by mala byť založená predovšetkým na mäse.

Ako kŕmiť mačky mrkvou?

Aby vaša mačka mohla využívať vitamíny obsiahnuté v mrkve, odporúčame mrkvu pred ponúknutím vždy uvariť.

Začnite tým, že ju pred varením dôkladne umyjete a ošúpete - môžete ju buď uvariť, upiecť alebo uvariť v pare, kým nie je mäkká a žuvateľná.

Aj keď vás možno láka ochutiť ju, aby bola pre vašu mačku chutnejšia, nerobte to, pretože niektoré zložky môžu byť pre mačky toxické. Mrkvu nakrájajte na malé kúsky, aby ju vaša mačka ľahšie rozhrýzla a strávila. Uistite sa, že mrkvu svojej mačke ponúkate len príležitostne a v malých množstvách.

Môžu mačiatka jesť mrkvu?

Aj mačiatka môžu jesť mrkvu, ale keďže sú veľmi malé a majú citlivý tráviaci systém, je lepšie držať sa vhodnej stravy. Malý kúsok mrkvy raz za čas by im však nemal uškodiť.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, akou zeleninou môžete svoju mačku alebo mačiatko kŕmiť, vždy sa nezabudnite obrátiť na svojho veterinára a opýtať sa ho na jeho názor. Mal by vám vedieť poradiť, aký typ stravy by vášmu mačaciemu priateľovi najlepšie prospel.

Teraz, keď ste dostali odpoveď na otázku "môžu mačky jesť mrkvu", je čas preskúmať ďalšie výživové odporúčania pre vašu mačku.