S nadšením pre vašich miláčikov.
Môžu mačky jesť mrkvu?
Žena sedí na pohovke a hladí mačku

Môžu mačky jesť bravčové?

4 min. čítanie
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Vaša mačka pravdepodobne už viackrát prejavila záujem ochutnať niektoré z vašich potravín. Vôňa šťavnatej slaniny ju ráno určite zaujala viac, ako ste si uvedomovali. Môžu však mačky jesť bravčové mäso v akejkoľvek forme, alebo je lepšie držať ich od takýchto potravín ďalej?

Krátka odpoveď znie áno, mačky môžu jesť bravčové mäso, pretože sú obligátne mäsožravce, čo znamená, že strava založená na mäse im poskytuje potrebné bielkoviny. Samozrejme, mäso im chutí. Najlepšie však je, aby pravidelne nekonzumovali ľudské potraviny, a v tomto článku vám presne vysvetlíme prečo. Nižšie uvádzame niekoľko odpovedí na všetky otázky, ktoré vás k tejto téme môžu napadnúť.

Môžu mačky jesť bravčové mäso?

Mačky ako obligátne mäsožravce môžu jesť bravčové mäso, pokiaľ je s mierou a správne tepelne upravené. Bravčové mäso totiž poskytuje rovnaký druh bielkovín, aký sa nachádza v kuracom mäse alebo rybách. Aby ste však mali istotu, že to nebude mať vplyv na ich trávenie a zdravie, ponúknite svojmu mačaciemu priateľovi niekoľko kúskov bravčového mäsa ako pochúťku len raz za niekoľko mesiacov.

Môžu mačky jesť surové bravčové mäso?

Nie, mačky by mali dostávať len tepelne upravené mäso. Surové bravčové mäso môže obsahovať parazity a baktérie, ktoré by mohli byť pre vašu mačku škodlivé a mohli by spôsobiť jej ochorenie. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste bravčové mäso pred ponúknutím vášmu domácemu miláčikovi vždy tepelne upravili. Okrem toho by ste nemali pridávať ani žiadne koreniny, pretože by to mohlo ovplyvniť trávenie vašej mačky.

Je bravčové mäso pre mačky škodlivé?

Bravčové mäso je potravina s vysokým obsahom sodíka a tuku, čo znamená, že pri častej konzumácii môže viesť k zdravotným problémom, ako je obezita alebo upchaté tepny. Kvôli obsahu sodíka môže mať vplyv na pečeň, obličky a srdce vašej mačky. Častá je aj mylná predstava, že kŕmenie mačky bravčovými kosťami udržiava ústnu hygienu, ale v skutočnosti je to nepravdivé a kosti nielenže predstavujú pre vašu mačku nebezpečenstvo zadusenia, ale môžu dokonca negatívne ovplyvniť zdravie jej zubov.

Výhody bravčového mäsa pre vašu mačku

Možno vás zaujíma, či má pridávanie bravčového mäsa do stravy vašej mačky nejaké výhody. Ak sa bravčové mäso ponúka veľmi príležitostne, môže byť skutočne užitočné. Tu je niekoľko výhod používania bravčového mäsa ako pochúťky pre vašu mačku:

  • Je dobrým zdrojom bielkovín, ktoré sú pre mäsožravce nevyhnutné.
  • Je ľahko stráviteľné.
  • Bravčové mäso je plné vitamínov a živín, ako sú vitamín B, niacín, zinok, draslík a selén.
  • Obsiahnutý vitamín B12 môže pomôcť posilniť nervový a imunitný systém vašej mačky.

Ako kŕmiť vašu mačku bravčovým mäsom

Predtým, ako svojho chlpatého priateľa zoznámite s bravčovým mäsom, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí, aby ste sa uistili, že si ho bezpečne vychutná.

  • Odporúčame používať bravčové mäso ako pochúťku a kŕmiť ním vašu mačku len raz za čas.
  • Tak ako pri všetkých druhoch mäsa, aj bravčové mäso by malo byť čerstvé, ekologické a najlepšie v dobrej kvalite. Môže byť jednoduchšie a cenovo dostupnejšie siahnuť po spracovaných výrobkoch, ale tie nebudú najvhodnejšie, pretože môžu mať veľmi vysoký obsah sodíka.
  • Predtým, ako bravčové mäso ponúknete svojej mačke, vždy z neho odstráňte všetky kosti.
  • Nezabudnite ho nakrájať na malé kúsky, aby bolo pre vašu mačku ľahšie stráviteľné.
  • Pred podávaním bravčového mäsa mačke by ste ho mali uvariť. Môžete ho buď uvariť, alebo upiecť, ale nepoužívajte žiadne dochucovadlá ani korenie.

To je všetko! Teraz máte odpoveď na otázku: "Môžu mačky jesť bravčové mäso?". Ak ste v procese výberu novej stravy pre svojho mačacieho priateľa, môžete sa obrátiť aj na svojho veterinárneho lekára, ktorý vám vždy pomôže a ponúkne najlepšie možné alternatívy.

Ak potrebujete viac informácií o tom, čo môžete zaradiť do stravy vašej mačky, pozrite si článok Čo jedia mačky.