S nadšením pre vašich miláčikov.
Friskies logo
Starostlivosť o mačiatko

Starostlivosť o mačiatko

7 min. čítanie
Friskies logo
Sponzorované Friskies
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Dobrý spoločný začiatok je nesmierne dôležitý. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov a informácií, ktoré vám pomôžu naštartovať vaše nové priateľstvo.

Bezpečný domov pre mačiatko

Vaše mačiatko je ako malé klbko plné energie. Navyše vidí veci z iného uhla pohľadu, čo znamená, že vidí aj veci, ktoré my nevidíme. Preto musíte svoj domov prispôsobiť tak, aby bol pre vaše mačiatko bezpečným miestom. Tu je niekoľko tipov:

 • Všetko v dome je pre vaše mačiatko nové. Okolo vášho mačiatka sa deje veľa vecí. Preto ho najprv pustite do jednej miestnosti a postupne mu sprístupnite tie ďalšie.
 • Váš domov je novým prostredím a mačiatko sa v ňom musí cítiť bezpečne. Pelech je preň dôležitým miestom nielen na spanie, no aj ako útočisko, kde sa môže uchýliť a odpočívať. Pelech by mal byť teplým, suchým a pohodlným miestom a mal by sa nachádzať v pokojnej časti domu, mimo dosahu iných domácich zvierat a detí. Mačka musí mať vlastnú suchú toaletu, misku na vodu, misku na jedlo a škrabadlo. Ukážte jej, kde sa všetky tieto veci nachádzajú, a nepremiestňujte ich, aby mala nejaké záchytné body.
 • Zatvárajte dvere a okná, alebo nainštalujte sieťky, aby mačiatka nevypadli von. Nepúšťajte ich na balkóny, verandy a strechy.
 • Čistiace prostriedky, prostriedky proti moliam, nemrznúce zmesi atď. uchovávajte zatvorené a mimo ich dosahu (mačiatka priťahuje ich sladká vôňa). Šijacie stroje, ihly, zošívačky, korálky a hliníkové uzávery plechoviek tiež uchovávajte mimo dosahu mačiatok v plastových vreckách, do ktorých sa nedostanú.
 • Odstráňte jedovaté izbové rastliny*, prípadne ich umiestnite do závesných kvetináčov, aby boli úplne mimo dosahu.
 • Zatvárajte záchodovú dosku. Mačiatka môže lákať hra v záchodovej mise, pričom by na ne mohla spadnúť doska a uväzniť ich. Aj kapsuly na čistenie toalety by mohli v prípade prehltnutia spôsobiť mačiatkam problémy.
 • Kozub musí byť krytý (tmavý, tichý kozub je pre mačiatko lákavým miestom, ktoré si môže pomýliť so svojim záchodom).
 • Elektrické káble schovajte pod koberec, alebo ich prilepte ich na podlahu, či stenu. Môžete použiť aj hrubú chráničku na káble (kúpite ju v železiarstve), aby ich mačička nerozhrýzla.
 • Nikdy nepodávajte mačiatku lieky bez konzultácie s veterinárom. Všetky lieky musia byť uložené mimo dosahu mačiatka.
 • Pri pobyte v kuchyni sa uistite, kde sa mačiatko nachádza ešte predtým, ako zatvoríte dvierka od chladničky, rúry, umývačky riadu a sušičky, alebo skôr než si sadnete za stôl.
 • Pred odchodom z domu sa vždy uistite, kde je vaše mačiatko, aby ste ho náhodou nezavreli v skrini alebo v prázdnej miestnosti.
 • Kým si mačiatko úplne nezvykne na vás a na svoj nový domov, nenechávajte ho radšej samé pobehovať po vonku. Ak náhodou mačiatko pustíte von, vždy pred naštartovaním auta zatrúbte, alebo zaklopte na kapotu. Mačiatko sa môže schovávať v teple kapoty.
 • Na vyhrievanie mačacieho pelechu nepoužívajte elektrické deky, mačiatko by mohlo prehryznúť káble.
 • Neuväzujte mačiatku okolo krku mašľu, mohlo by sa pri hre o niečo zachytiť.
 • Vždy používajte bezpečné hračky a zabudnite na šnúrky, mačiatka ich môžu prehltnúť a ohroziť svoje zdravie.

*Pre mačky sú nebezpečné rastliny ako Ficaceae (fikusy), Liliaceae (ľalie, tulipány, hyacinty, konvalinky a ľalie), Araceae, Euphorbiaceae, Apocynacea, Agavaceae (dracény) atď. Prezrite si s veterinárom zoznam jedovatých rastlín. Pre ďalšie informácie navštívte stránku: https://icatcare.org/veterinary/cat-care-for-life/.

Základná výživa

Značka PURINA FRISKIES® už viac ako 50 rokov poskytuje mačkám 100 % kompletnú a vyváženú stravu, ktorá prispieva k ich zdraviu a celkovej pohode. Môžeme povedať, že sme odborníci na poskytovanie správnej výživy pre mačiatka.
V troch alebo štyroch týždňoch môže mačiatko prejsť na pevnú stravu so špeciálne vytvorenou receptúrou, ako napríklad FRISKIES® Junior. Nikdy nekŕmte mačiatka krmivom pre dospelé mačky, pretože neposkytuje dostatok živín pre zdravý a harmonický rast mačiatka.

Na uľahčenie prechodu z materského mlieka na tuhú stravu odporúčame pridávať teplú vodu do suchého krmiva (granúl) FRISKIES® Junior v pomere 1:3. Pamätajte, že aj keď vaše mačiatko začína vyzerať ako dospelé, stále rastie a vyvíja sa. Preto je potrebné pokračovať v kŕmení receptúrami Junior po dobu 12 mesiacov.

Voda

Aby bolo vaše mačiatko zdravé, musí mať každý deň dostatok čerstvej vody (v čistej miske). Počas horúcich letných dní môže jesť menej, no musí viac piť. Preto neustále napĺňajte misku čerstvou a čistou vodou.

Nevzdávajte sa snahy naučiť mačiatko piť zo svojej vlastnej misky, a nie z kuchynského drezu, záchodovej misy, či vane. Táto voda môže obsahovať zvyšky dezinfekčných a čistiacich prostriedkov - nehovoriac o tom, že mačiatka môžu do vane alebo toalety spadnúť.

Prvýkrát vonku

Ak ste sa rozhodli pustiť mačiatko von, ukazujte mu vonkajší svet postupne. Všetko bude preň nové a vzrušujúce, no zároveň aj desivé. Preto mu buďte stále nablízku. Váš veterinár vám poradí, kedy je bezpečné pustiť mačiatko von samo. Zvyčajne je to týždeň po poslednom očkovaní, kedy má mačiatko približne 3 mesiace.

Niekoľko užitočných rád:

 • Dodržiavajte potrebné očkovania a informujte sa u svojho veterinára o nových vakcínach proti rôznym chorobám.
 • Vaše mačiatko by malo mať na obojku visačku, na ktorej je uvedená vaša adresa a telefónne číslo veterinára. Dobrým nápadom je zaobstarať mačiatku reflexný pásik, vďaka ktorému ho vodiči v noci lepšie uvidia.
 • Ak máte záhradu a bývate v pokojnej oblasti, dobrým riešením sú uzamykateľné mačacie dvierka. Takto sa vaša mačka môže cez deň voľne pohybovať, no v noci bude v bezpečí vášho domova.
 • Bezpečnú zónu môžete zriadiť aj vo vašej záhrade. Záhradný výbeh pre mačky môžete prepojiť pomocou mačacích dvierok s vašim domom. Ak sa rozhodnete pre výbeh, mal by mať teplú časť pre prípad chladného počasia a mal by byť umiestnený napoly na slnku a napoly v tieni. Vo vnútri môže byť kmeň stromu, konštrukcia na šplhanie, laná, hojdačky, suchá podstielka a miska na vodu, či iné veci, ktoré vaša mačka potrebuje.
 • Hoci sú mačky bystré, často nevnímajú rôzne nebezpečenstvá, ako napríklad autá. Ak teda bývate v byte, alebo v blízkosti rušnej ulice, možno budete chcieť mačku držať vo vnútri a vonku používať postroj, či vôdzku. Pred cúvaním nezabudnite skontrolovať príjazdovú cestu.
 • Pri preprave mačky vždy používajte prepravku.
 • Upozornite susedov na svojho nového domáceho miláčika, aby ste predišli možnému nebezpečenstvu - ak susedia používajú napríklad jed na myši a potkany.

Výcvik

Mačky sú pomerne inteligentné, vedia rozpoznať svoje meno a dokonca sa dokážu naučiť niekoľko povelov. Čím skôr začnete s výcvikom a čím viac ho prepojíte so zábavou a odmenami, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete úspešní. Nezabúdajte však, že každé mačiatko má svoju vlastnú osobnosť, takže každé bude na výcvik reagovať inak. Niektoré vás budú ignorovať, iné budú veľmi zvedavé a nadšené. Vždy majte na pamäti, že musíte byť trpezlivý. Len tak vám čas strávený výcvikom obom prinesie nekonečné hodiny zábavy a radosti.

Tipy pre výcvik:

 1. S výcvikom mačky začnite pred jedlom, pretože odmena v podobe jedla by nebola s plným žalúdkom tak lákavá. Nenechajte však mačku pri tréningu „vyhladovať". Hladná mačka sa rýchlo zmení na podráždenú mačku.
 2. Vypnite televízor alebo stereo, pretože akýkoľvek zvuk by mohol mačku rozptyľovať.
 3. Jednotlivé lekcie by mali byť krátke (približne 15 minút), aby sa mačka prebrala a nezačala sa nudiť.
 4. Tréningové povely, signály a odmeny by mali byť vždy rovnaké.
 5. Snažte sa venovať výcviku aspoň 10 - 15 minút denne a nepoľavujte. Pravidelný tréning vám pomôže vybudovať si s mačkou hlbšie puto a zvýši pravdepodobnosť, že dosiahnete požadované výsledky.

Návšteva veterinára

So zdravou a šťastnou mačkou bude každý váš deň o niečo veselší. Preto by mal veterinárny lekár poznať stav vašej mačky už od útleho veku a vykonať jej vstupnú prehliadku a prvé očkovanie. Poskytnite mu čo najviac informácií vrátane dátumu narodenia a predchádzajúcich očkovaní. Pamätajte, že prvá návšteva veterinára môže u mačiatka zanechať trvalé následky, preto sa snažte minimalizovať stres, aby si mačiatko budúce návštevy veterinára nespájalo s niečím zlým.

Novorodené mačiatka získavajú protilátky z materského mlieka. Prvé očkovanie sa teda zvyčajne vykonáva okolo šiesteho týždňa života. Informujte sa u svojho veterinárneho lekára, kedy by malo mačiatko začať s očkovacím plánom.

Nezabúdajte tiež, že po vás a vašej rodine je veterinár najdôležitejšou osobou v živote mačiatka. Keď máte akékoľvek obavy alebo pochybnosti, obráťte sa na svojho veterinára.