S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Diabetes u mačiek

Starostlivosť o mačky s diabetom

2 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Čo je diabetes?

Cukrovka (alebo diabetes mellitus) je jednoducho povedané stav, keď telo nedokáže využívať cukor ako zdroj energie.

Po nakŕmení tráviaci trakt rozkladá prijatú potravu na jednotlivé zložky. Jednou z týchto zložiek je cukor (glukóza). Telo vstrebáva glukózu z tráviaceho traktu do krvného obehu. Glukózu potom využívajú rôzne orgány ako zdroj energie pre svoju činnosť.

Na využitie glukózy však telo potrebuje inzulín, hormón produkovaný pankreasom. Ak je produkcia alebo používanie inzulínu abnormálne, glukóza neprechádza z krvi do telesných orgánov a zostáva v krvi, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Orgány tela majú potom nedostatok glukózy, a preto začnú ako zdroj energie využívať tuky a bielkoviny. Dôsledkom je úbytok hmotnosti a úbytok svalovej hmoty.

Príznaky cukrovky u mačiek

Mačky trpiace cukrovkou zvyčajne viac pijú, močia a jedia. Zároveň strácajú na hmotnosti. Môžu mať aj opakujúce sa infekcie močových ciest. Pri cukrovke sa môže zhoršiť kvalita a vzhľad srsti.

Starostlivosť o mačky s cukrovkou

Diabetes mellitus 2. typu sa často vyskytuje u mačiek s nadváhou. Dobrou správou je, že ak mačka s cukrovkou 2. typu dosiahne optimálnu hmotnosť, často nepotrebuje ďalšiu liečbu (pokiaľ si udržiava zdravú hmotnosť).

Veterinárny lekár pri podozrení na cukrovku zvyčajne začne odobratím vzorky krvi a moču mačky. V závislosti od výsledkov testov sa veterinár pokúsi stabilizovať hladinu cukru v krvi, zvyčajne úpravou stravy alebo podaním inzulínu. To môže spočiatku vyvolávať určité obavy, ale dá sa to ľahko zvládnuť a radikálne to zlepší životné podmienky mačky.

Veterinárny lekár vám môže poskytnúť aj inzulínové injekcie, ktoré budete mačke denne podávať. Poradí vám tiež, ako a v akých intervaloch mačku kŕmiť. Vedecky podložené receptúry, ako napríklad PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DM St/Ox Diabetes Management, preukázateľne znižujú potrebu podávania inzulínu u diabetických mačiek. Pre úspešnú liečbu je potrebné dodržiavať pokyny veterinárneho lekára týkajúce sa kŕmenia a podávania inzulínu.

Na sledovanie vývoja ochorenia a úpravu diéty alebo dávky inzulínu podľa výsledkov testov sú potrebné opakované návštevy veterinárneho lekára. Ak má vaša mačka nadváhu, pomôžte jej schudnúť. Po dosiahnutí zdravej hmotnosti nemusí inzulín vôbec potrebovať.

Hoci liečba trvá dlho a vyžaduje si veľkú angažovanosť majiteľa, diabetické mačky sú zvyčajne stabilné. Vo väčšine prípadov potom žijú normálnym životným štýlom a sú spokojné.