S nadšením pre vašich miláčikov.
Pro Plan
Ako obmedziť tvorbu trichobezoárov u mačiek

Ako obmedziť tvorbu trichobezoárov u mačiek

2 min. čítanie
Pro Plan
Sponzorované Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Zobraziť viac

Mačky sú krásne zvieratá, ktoré majú spravidla lesklú a veľmi čistú srsť. Je to preto, lebo mačky sa o svoju srsť veľmi dobre starajú. Výsledky štúdie naznačujú, že mačky trávia 8 % svojho času starostlivosťou, keď nespia alebo neodpočívajú!

Prečo sa tvoria trichobezoáre?

Mačky sa olizujú drsným jazykom, trú sa prednými labkami a systematicky si čistia celé telo. Olizovanie stimuluje vylučovanie kožného sekrétu, vďaka ktorému je srsť vodoodolná a lesklá. Sliny, ktoré sa lepia na srsť, zároveň v horúcom počasí ochladzujú celé telo. Ak máte viac mačiek, možno ste si všimli, že sa niekedy olizujú navzájom, keď spolu odpočívajú na svojich obľúbených miestach.

Táto starostlivosť mačky o svoj kožúšok má však aj jednu nevýhodu. Je to tvorba chumáčov chlpov (trichobezoárov) v jej tráviacom trakte.

Mačky majú na jazyku akýsi spätný "háčik", a jazyk preto funguje ako hrebeň, na ktorom sa zachytávajú chlpy, ktoré mačka prehltne. Hoci väčšina chlpov prechádza tráviacim traktom a vylučuje sa s výkalmi, časť chlpov, ktoré mačka prehltne, sa hromadí v žalúdku a pôsobením bežných pohybov tráviaceho traktu sa formuje do guľôčky alebo valčeka. Keď chumáč dosiahne túto veľkosť, mačka ho buď vylúči (vyvráti), alebo sa dostane do čriev, kde môže spôsobiť obštrukciu.

Hoci ide o prirodzený proces, mnohí majitelia mačiek sú znepokojení. Ak mačka kašle, dávi sa alebo zvracia do hodiny alebo dvoch po kŕmení, môže to byť znakom ťažkostí s vylučovaním trichobezoárov.

Mačky, ktoré si nadmerne lížu srsť, môžu byť náchylnejšie na tvorbu trichobezoárov a regurgitáciu. To platí aj pre dlhosrsté mačky, ktoré môžu trpieť črevnými obštrukciami spôsobenými trichobezoármi už ako mačiatka.

Ako môžem svojej mačke pomôcť?

Ak podľa vášho názoru vaša mačka príliš často zvracia chuchvalce srsti, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom. Tvorbu trichobezoárov u mačiek môžete znížiť aj takto:

  • Pravidelne svoju mačku kefujte, aby ste odstránili uvoľnené chlpy - bude prehĺtať oveľa menej chlpov.
  • Skontrolujte, či vaša mačka nemá blchy - mačky sa viac oblizujú a prehĺtajú viac chlpov, keď sú napadnuté blchami.
  • Kŕmte mačku krmivom, ktoré špeciálne podporuje prechod chlpov tráviacim traktom.

Kŕmenie krmivom s vysokým obsahom vlákniny zníži tvorbu trichobezoárov. Vláknina posúva chlpy cez črevo, takže mačka ich môže ľahšie vylúčiť vo výkaloch a nemusí ich vyvracať.